Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vides pārvalde priecājas par notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvi Launkalnē

Sandra Pētersone

2008. gada 16. oktobris 08:14

1226
Vides pārvalde priecājas  par  notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvi Launkalnē

Launkalnes ciematā firma "Vidzemes energoceltnieks" pēc vietējās pašvaldības pasūtījuma būvē notekūdeņu bioloģiskās attīrīšanas iekārtas. Pēc to nodošanas ekspluatācijā tuvējā Rauzas upē ieplūdīs tikai attīrīti notekūdeņi. "Tas tiešām bija vajadzīgs. Varbūt ezers, kas jau ir aizaudzis, un upe atkopsies," cer launkalniete Ligita Baltere.

 

Līdz šim Launkalnes ciematā no dzīvojamajām mājām un iestādēm novadītos notekūdeņus attīrīja mehāniski caur nosēdakām, kas ir vienkāršākais, taču neērtākais paņēmiens. Notekūdeņi netiek pilnībā attīrīti, šādā veidā nonāk gruntī un tālāk - arī ūdenskrātuvēs, kā tas ir Launkalnē.

 

Turklāt ēka, kurā atrodas Launkalnes pamatskola un bērnudārzs, vispār nebija pieslēgta kanalizācijas sistēmai.

 

"Jeiskas ezerā cilvēki vairs negribēja peldēties, jo reizēm kakši peldēja pretī. Ezerā ieplūst Rauzas upe, kas tek gar mūsu ciematu. Es arī neēstu mūsu puses ūdeņos noķertās zivis, jo no kā tad viņas būtībā barojas un kādā ūdenī peld?" uzsver L. Baltere.

 

Launkalniete spriež, ka visu laiku, kamēr ciematā nav attīrīšanas iekārtu, Rauzas upē ieplūst pietiekami neattīrīti notekūdeņi. Ņemot vērā, cik daudz un bieži cilvēki patērē gan šampūnus, gan sadzīves ķīmiju - veļas pulveri, trauku mazgājamos līdzekļus un citus šādus produktus, tas kaitīgi ietekmē apkārtējo vidi.Valmieras reģionālās vides pārvaldes direktore Inga Zudāne ir gandarīta, ka Launkalnes pagasta padome beidzot sakārtojusi savu komunālo saimniecību.

 

"Ir aizliegts novadīt neattīrītus notekūdeņus vidē," skaidro I. Zudāne, "un, ja to darītu uzņēmums, tas tiktu slēgts. Pašvaldību aizslēgt mēs nevaram, taču mūsu rīcībā ir citi mehānismi, lai motivētu to sakārtot savu komunālo saimniecību. Faktiski tas ir pašvaldību tiesiskais pienākums, - sakārtot attīrīšanas iekārtas, lai vidi nepiesārņotu neattīrīti notekūdeņi."

 

Vides pārvalde priecājas, ka vēl vienā vietā, proti, Launkalnē, ir novērsta vides stāvokļa pasliktināšanās un iedzīvotājiem tagad ir garantētas iespējas dzīvot labvēlīgā teritorijā.Turklāt Rauzas upe diezgan garā posmā ir Eiropas nozīmes aizsargājama dabas teritorija "Natura 2000" - dabas liegums "Rauza". Upe ir jāsaudzē tajā mītošo aizsargājamo sugu dēļ.

 

Launkalnes pagasta padome jau no 2004. gada vairākkārt iesniegusi notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būves projektu Vides ministrijā, pretendējot uz Eiropas Savienības struktūrfondu finansējumu.

 

"Cik ilgi var mūs barot ar solījumiem?" saka pašvaldības vadītājs Māris Lazdiņš. Nesagaidot Eiropas naudu, pagasta deputāti nolēma piešķirt notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvei daļu no finansējuma, kas Launkalnes pagastam paredzēts no Smiltenes novada pašvaldību apvienošanās projekta mērķdotācijām.

 

 

Pavisam pagasts saņēmis 200 tūkstošus latu. No tiem attīrīšanas iekārtu būvei izdos aptuveni 100 tūkstošus latu. 27 tūkstoši latu piešķirti Launkalnes pamatskolas un bērnudārza ēkas ārsienu un pamatu siltināšanai. Atlikušo naudu pašvaldība taupīs, lai pieslēgtu Silvas ciematu Smiltenes pilsētas centralizētajam ūdensvadam un kanalizācijas tīkliem, tiklīdz tas būs iespējams.

 

Notekūdeņu attīrīšanas iekārtu būvi Launkalnē plānots pabeigt līdz 30. oktobrim. Vēl jāuzstāda iekārtas, jāizbūvē iebrauktuve un jānorobežo teritorija ar žogu, kā arī pie skolas jāuzceļ pārsūknēšanas stacija.

 

Pēc iekārtu nodošanas ekspluatācijā tām būs pieslēgtas visas Launkalnes centra ēkas, izņemot astoņas Līvānu mājas. Pieslēguma izbūvi līdz šīm ēkām sarežģī reljefs un upes aizsargjoslas statuss. Arī turpmāk to iedzīvotājiem būs jāiztiek ar izsmeļamajām bedrēm.

 

"Arī turpmāk pašiem vien būs jāizved bedres saturs, tikai nav konkrētas vietas, uz kurieni vest. Lietojam maz ķīmiju, tāpēc mēs vedam uz savām ganībām," saka L. Baltere.