Zvārtavas pils kļuvusi bagātāka ar jauniem keramikas mākslas darbiem

Vai mūsdienu radošais gars var iemājot senā pilī? Tam augusta pēdējās divās nedēļās apstiprinājumu varēja atrast Zvārtavas pilī, kur notika Latvijas Mākslinieku savienības un Mākslas akadēmijas rīkotais starptautiskais mākslas augstskolu simpozijs "Dialogs".
Plašajā pils teritorijā katrā vietā kaut kas notika. Pils pagalmā pie klēts darbojās metālapstrādes meistari, citviet kurējās keramikas cepļa krāsns, bet pils augšējos stāvos mākslinieki Ineses Brants vadībā apgleznoja porcelānu.
Pils saimnieces un radošo norišu koordinētājas lomu bija uzņēmusies Mākslas akadēmijas Keramikas katedras docente Ženija Loginova. "Te ir gan profesori, gan arī daži studenti no ārvalstīm. Kopumā simpozijā piedalās 30 mākslinieku no Latvijas, Turcijas, Holandes, Krievijas, Polijas, Anglijas, Itālijas, Ukrainas un Vācijas," stāsta Ž. Loginova.
No mākslas jomām simpozijā uzmanības centrā bija izvirzīta keramika. To, ka Zvārtavas pilī mākslinieki par iedvesmas un iztēles trūkumu nevar sūdzēties, apliecināja daždažādu figūru un veidojumu klāsts uz pils palodzēm. Ž. Logina stāsta, ka šie darbi, tāpat kā iepriekšējos simpozijos radītie, paliks Zvārtavas pilī.
Pirmo, apdarinot metālu, satieku Mākslas akadēmijas pasniedzēju Arvīdu Endziņu. Viņš šādā simpozijā piedalās jau trešo reizi. "Man kā augstskolas pasniedzējam ir svarīgi redzēt, ko dara kolēģi no citām valstīm, un te tas ir iespējams. Tā ir kolosāla pieredzes apmaiņa.
Es pats savukārt varu atklāt savu pieredzi metāla apstrādē un dizaina veidošanā. Idejas veicina arī šī pils un apkārtne. Te ir īsta miera osta. Man ļoti patīk, ka var veidot metālu, atstāt ārā iesākto darbu un no rīta turpat to atrast. Rīgā tas nebūtu iespējams," saka A. Endziņš.
Viņš ar studentiem nolēmis Zvārtavas pils telpu durvīm izveidot metāla uzlikas. To, ka simpozijam izvēlētā vieta ir skaista, atzīst arī māksliniece no Romas Suzanna Keslere. "Te ir brīnišķīgi. Klusums un skaists ezers. Man tajā ik rītu patīk peldēties. Te vide ļauj koncentrēties. Ūdens un laiks gan ir aukstāks nekā Itālijā," savos iespaidos dalās S. Keslere.
Savukārt keramiķis, Mākslas akadēmijas Keramikas katedras profesors Dainis Lesiņš pusnopietni apliecina, ka darbs ir grūts un smags un ilgst no agra rīta līdz vēlam vakaram. Pēc brīža gan viņš pasmaida un piebilst, ka svaigs gaiss un pastaigas pa apkārtni uzlabo garastāvokli.
Ž. Loginova paskaidro, ka profesors tiešām darot pilnīgi visu, sākot no malkas nešanas un likšanas krāsnī un beidzot ar keramikas figūru veidošanu. Krāsns veidojumu apdedzināšanai jāsāk kurināt jau pulksten 6.00 no rīta, un šis darbs jāturpina līdz vēlam vakaram.Pils augšējā stāvā atrodu darbā iegrimušu akadēmijas pasniedzēju stikla mākslinieku Daini Gudovski.
"Zvārtavas pilī neesmu pirmo reizi. Es uz šejieni vienmēr gribu braukt. Esmu šeit bijis un strādājis kopā ar ziemeļvalstu akvarelistiem un citiem māksliniekiem. Te ir plaša materiāla izvēle un, protams, iespēja gūt informāciju par mākslinieku darbu citās valstīs. Līdztekus radošajam darbam var arī labi atpūsties," apliecina D. Gudovskis.
Zvārtavas pils pieder Latvijas Mākslinieku savienībai un tajā ik pēc laika notiek mākslinieku un mākslas studentu radoši saieti.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19