Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Neatrisinātu īres attiecību dēļ īpašnieks netiek savā dzīvoklī

Sandra Pētersone

2008. gada 22. augusts 09:28

2303
Neatrisinātu īres attiecību dēļ īpašnieks netiek savā dzīvoklī

Smiltenietis Anatolijs Golubevs (76 gadi) jau aptuveni pusgadu dzīvo nepabeigtajā daudzstāvu mājas jaunbūvē Kalēju ielā. Pirmā stāva telpā blakus agrāk samestu atkritumu kaudzei viņš nolicis gultas matraci - vienīgo mēbeli drūmajā istabā.

 

Tikai dažus simtus metru tālāk Daugavas ielā 9 atrodas A. Golubevam piederošs divistabu dzīvoklis un virtuve, taču tajā pensionāru neielaiž tur mītošie cilvēki.

 

"Bet tas ir mans privatizētais dzīvoklis," saka pensionārs un rāda Zemesgrāmatas apliecību, kas teikto apliecina. Arī A. Golubeva deklarētā dzīvesvieta ir jau minētajā adresē.

 

"Ielaidu dzīvoklī pirms diviem gadiem paziņas, jo viņiem nebija, kur dzīvot. Dēls teica, - izīrēsim viņiem dzīvokli, bet tu dzīvo pie manis," stāsta pensionārs. Taču vēlāk ar dēlu izveidojušās sarežģītas attiecības, tāpēc A. Golubevs tagad grib atgriezties savā dzīvoklī.

 

Tomēr tur dzīvojošā divu cilvēku lielā ģimene labprātīgi mājokli neatstāj un saka, ka to nedarīs tik ilgi, kamēr īpašnieks neatmaksās viņiem dzīvokļa remontā ieguldīto naudu.

 

"Jau sākumā prasījām, uz cik ilgu laiku varēsim īrēt, jo dzīvoklī bija vajadzīgs kapitālais remonts," stāsta sieviete (vārdu un uzvārdu viņa lūdz neminēt), kura tur dzīvo kopā ar civilvīru. "Viņi (domāts A. Golubevs un viņa dēls - redakcijas piezīme) tā arī pateica, ka viņiem tas dzīvoklis nav vajadzīgs un ka viņi izīrē mums uz ilgu laiku, - "jūs tur ilgi dzīvosiet, taisiet kā priekš sevis," piebilst sieviete.

 

Viņa uzsver, ka arī viņai vajadzīga palīdzība, jo jūtas piekrāpta un tagad neesot, kur dzīvot, tāpēc uzskata, ka te vienaldzīgas nevar palikt valsts un pašvaldības institūcijas, un tām ir jāsniedz atbalsts.Oficiāli noslēgta īres līguma starp dzīvokļa īpašnieku un tā pašreizējiem iedzīvotājiem nav. Esot tikai rakstiska vienošanās, ko apstiprina A. Golubeva dēls Genādijs Golubevs. "Šī vienošanās ir uz nenoteiktu laiku," viņš uzsver.

 

 

"Dzīvot vairs negribas," nopūšas A. Golubevs. Jaunbūvē, tuvojoties rudenim, kļūst arvien drēgnāk, bet pensionāram ir slikta veselība.

 

"Te nav ūdens. Nevar pagatavot ēdienu. Ko darīt?" taujā vīrietis, izrādot "Ziemeļlatvijai" savu mitekli. Turklāt tajā ir pamatīga smirdoņa, jo nepabeigto jaunbūvi cilvēki ar nenoteiktu nodarbošanos izmanto kā sabiedrisko tualeti.

 

A. Golubevs palīdzību meklējis gan Smiltenes pilsētas domē, gan policijā, taču bez tiesas iejaukšanās risinājuma nebūs.

 

"Cilvēkiem, kuri aizņēmuši A. Golubeva dzīvokli, nosūtīta ierakstīta brīdinājuma vēstule ar uzaicinājumu labprātīgi atstāt dzīvokli līdz šā gada 31. augustam. Ja viņi dzīvokli neatbrīvos, tad tiks sastādīta un iesniegta prasība tiesā par viņu izlikšanu no dzīvokļa bez citas dzīvojamās platības ierādīšanas," informē zvērināta advokāte Inga Štrāle. Taču viņa prognozē, ka ātrākajā gadījumā tiesvedības process ilgs aptuveni trīs mēnešus, bet tikpat labi tas var notikt pat pusgadu vai ilgāk.

 

Jau vairākas dienas A. Golubevam pagaidu istabiņu meklē minētā sieviete un viņas civilvīrs. Taču pagaidām neko atrast neesot izdevies.

 

Savukārt Smiltenes pilsētas domei šobrīd nav brīvu sociālo dzīvokļu. "Taču, ja arī būtu, mēs A. Golubevam tādu nevarētu piešķirt, jo viņam ir pašam savs privatizēts dzīvoklis," skaidro pašvaldības sociālās nodaļas vadītāja Inta Siliņa.

 

Brīvas platības nav arī sabiedriskajai organizācijai "Emmaus Smiltene", kura sniedz palīdzību bez pajumtes palikušiem cilvēkiem.

 

"Ja situācija būs pavisam kritiska, tad ņemšu tēvu pie sevis. Taču mums ir grūti dzīvot kopā, jo attiecības ir sarežģītas. Nevaram atrast kopīgu risinājumu," saka G. Golubevs, kuram ir divstāvu māja Smiltenes pagasta Brutuļos. Dēls uzskata, ka tēvam jādzīvo savā dzīvoklī. Ja tā tagadējiem iemītniekiem esot pretenzijas par dzīvokļa remonta izdevumiem, tad "lai viņi vēršas tiesā un tiesa pierāda, cik esam parādā".