Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Uzņēmums “Dolle” Strenčos no pārtikas kviešiem ražo miltus

Sandra Pētersone

2008. gada 18. augusts 11:50

4428
Uzņēmums “Dolle” Strenčos no pārtikas kviešiem ražo miltus

Sāk iepirkt šā gada graudus

Valkas rajonā lielākais graudu pārstrādes uzņēmums SIA "Dolle" Strenčos jau pieņēmis pirmās pārtikas kviešu kravas.

 

Turpat, Strenču ražotnē, graudus samaļ dzirnavās. SIA "Dolle" ražo augstākā labuma, pirmās un otrās šķiras kviešu dabīgos miltus, kā arī klijas, un realizē savu produkciju maizes un konditorejas izstrādājumu cepējiem. Iekārtu jauda ir līdz 10 tūkstošiem tonnu miltu gadā.

 

SIA "Dolle" iepērk tikai pārtikas kviešus. Vispirms uzņēmuma laboratorijā pārbauda zemnieku atvesto graudu paraugu kvalitāti. "Cenu saskaņojam pēc paraugu pārbaudīšanas un tad arī vienojamies par piegādi," informē SIA "Dolle" valdes priekšsēdētājs Vadims Gaponovs.

 

Ņemot vērā zemnieku iespējas, graudus vajadzības gadījumā var transportēt ar uzņēmuma automašīnu. Strenču ražotnē labību pieņem ierobežotā apjomā, tāpēc uzņēmums graudus uzglabā vēl citā vietā Valkas rajonā.

 

Pēc "Dolles" valdes priekšsēdētāja sniegtās informācijas, kviešu miltu ražošanas apjoma ziņā SIA "Dolle" ir trešais lielākais uzņēmums Latvijā aiz uzņēmumiem "Dobeles dzirnavnieks" un "Rīgas dzirnavnieks" un ir gandrīz pēdējās strādājošās dzirnavas Latvijā, kuras pieder vietējam kapitālam.SIA "Dolle" ražotne Strenčos dod darbu 28 cilvēkiem.

 

Vērtējot pirmo labības iepirkumu, V. Gaponovs secina, ka pārtikas kviešu kvalitāte šogad ir zema, kas rada papildus galvassāpes dzirnavu tehnologam, lai nodrošinātu SIA "Dolle" klientiem atbilstošu un vienmērīgu miltu kvalitāti. Graudu pārstrādātājiem vēl ir cerības uz vasaras kviešu ražu.

 

Šodien vidējos un vēlos pārtikas kviešus savos laukos sāks kult Jērcēnu pagasta zemnieks Dainis Zuika. Agrie ziemas kvieši diemžēl esot atbilduši lopbarības graudu kritērijiem.

 

Apvaicātie Strenču apkārtnes zemnieki atzīst, ka viņiem būtu izdevīgi realizēt graudus uzņēmumam "Dolle" ražotnes tuvuma dēļ.

 

Daļa rajona lauksaimnieku savukārt sadarbojas ar Vidzemes agroekonomisko kooperatīvo sabiedrību un savu ražu nodod tai. "Jo lielāks tirgus spēlētājs, jo vairāk ar viņu rēķinās. Ja graudus pārstrādātājiem realizē viens zemnieks, tad vienreiz viņam var piedāvāt vienu cenu, otrreiz - citu.

 

 

 Turklāt kooperatīvs iepērk gan lopbarības, gan pārtikas graudus, gan rapsi - visa veida ražu, un zemniekam ir viena realizācijas vieta," piekrīt D. Zuika.

 

Ne viens vien labības audzētājs pagaidām vēl nenosauc šā gada labības konkrētu iepirkuma cenu, jo graudus vēl nav pārdevuši. "Esmu dzirdējis, ka, salīdzinot ar iepriekšējo sezonu, būs neliela cenu lejupslīde, taču ražošanas izmaksas graudu audzētājiem ir palielinājušās," saka Smiltenes pagasta zemnieks Ivars Ādamsons.

 

"Šobrīd tas nav pat bizness, bet izdzīvošana. Esam spiesti rēķināties ar globālo graudu tirgu, kur situāciju nosaka biržas cena," savukārt graudu pārstrādātāju viedokli atklāj V. Gaponovs.