Dzīvi gandē smirdoši cūku mēsli

Šīs vasaras karstajās dienās vairāku māju iedzīvotāji netālu no Silvas bija spiesti ostīt cūku mēslu šķebinošo smaku. Viņiem tuvējā laukā regulāri tika izlieti no uzņēmuma "Sprīdītis" cūku nobarošanas kompleksa cisternās atvestie šķidrmēsli
"Divas nedēļas smirdēja diendienā. Visa māja oda. Nevarējām ne drēbes ārā izkārt, ne logus atvērt. Smaka elpu rāva ciet. Šķita, ka esi pieēdies sūdus," stāsta tuvējās mājas iedzīvotāja Vineta Suija.
Jau minētā lauka tuvumā, kas atrodas aiz Silvas dendroloģiskā parka, ir izkliedētas sešas mājas. Tajās dzīvo aptuveni 30 cilvēku. Arī citi apvaicātie šo māju iedzīvotāji - Guna Rubene, Jānis Rublis, Biruta Skudriņa - sūrojas, ka mēslu smaka karstajā laikā kļuva nepanesama. Viņi rosina uzņēmuma "Sprīdītis" vadītāju Intu Māliņu padomāt par apkārtējo māju iedzīvotājiem un atrast abām pusēm labvēlīgu risinājumu.
"Saprotu, ka cilvēkam vajag strādāt un pelnīt, un arī gaļu mums visiem vajag, bet nevajag mēslus uz lauka tik prasti izliet un atstāt. Ja tos ieartu, tad tādas smakas nebūtu, un arī laukam būtu labums," spriež J. Rublis.
"Tā ir mana zeme, - privātīpašums," par mēslu izgāšanas vietu "Ziemeļlatvijai" saka I. Māliņa. Uzņēmēja nesola, ka nekad vairāk uz konkrēto lauku atšķaidītos šķidrmēslus nevedīs.
"Man ir lauku māja pie Valmieras, un abās pusēs tai ir govju fermas. Arī es jūtu kūtsmēslu smaku, bet tur neko izdarīt nevaru," saka I. Māliņa.
Atbilstoši Ministru kabineta noteikumiem Nr. 628 "Īpašas vides prasības piesārņojošo darbību veikšanai dzīvnieku novietnēs" kūtsmēslus nedrīkst izkliedēt tikai laika posmā no 15. decembra līdz 1. martam. Tos nedrīkst izkliedēt uz sasalušas, pārmitras vai ar sniegu klātas augsnes.
Arī šīs prasības minētas atļaujā, kuru Valmieras reģionālā vides pārvalde ir izsniegusi uzņēmumam SIA "Sprīdītis" A kategorijas piesārņojošām darbībām. Atļaujā norādīts, ka ražošanas procesā radušos šķidros mēslus drīkst izmantot augsnes auglības palielināšanai atbilstoši mēslošanas plānam.
"Kādu tur auglību palielināt, ja laukā nav nekas iesēts un uzarts? Krūmājiem auglību nevajag," brīnās J. Rublis.
Laukam tuvējo māju iedzīvotāji "Ziemeļlatvijai" stāsta, ka mēslu smaku turklāt saoduši arī ziemā."Māliņas laukā ir Vijas upes sākums. Ja šķidros mēslus izgāž uz sasalušas zemes, tie tālāk var nokļūt upē," pieļauj J. Rublis.
Valmieras reģionālās vides pārvaldes piesārņojumu kontroles daļas vadītāja Līga Zvirbule informē, ka vides inspektori situāciju pārbaudīs, taču aicina cilvēkus līdzīgos gadījumos ziņot vides pārvaldei laicīgi.
"Pagaidām neviens, izņemot "Ziemeļlatviju", mūs nav informējis, ka piesārņojums varētu apdraudēt Vijas upi, " saka L. Zvirbule.
Jau minētajā atļaujā arī nosaukti labāk pieejamie tehniskie paņēmieni mēslu izkliedei uz augsnes. Amonjaka daudzums, kas emitējas gaisā, var samazināties līdz pat 80 procentiem, ja izkliedētos mēslus iear aramzemē četru stundu laikā. Tad samazinās smaku emisija gaisā. Šāds paņēmiens ir darbietilpīgāks un finansiāli dārgāks.
Mēslu izkliede uz lauka arī jāveic, izvairoties no šīs darbības brīvdienās un svētku dienās, kā arī ņemot vērā vēja virzienu mēslu izkliedes procesā attiecībā no tuvumā esošajām mājām.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19