Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Piena ražotāji nesagaida no zemkopības ministra solījumu glābt nozari

Sandra Pētersone

2008. gada 27. maijs 08:37

940
Piena ražotāji nesagaida no zemkopības ministra solījumu glābt nozari

Zemkopības ministra Mārtiņa Rozes (ZZS) vizīte Valkas rajonā piektdien nepārliecināja lielos piena ražotājus par to, ka valdība spēs novērst krīzi piena lopkopībā.

 

"Nedzirdējām neko jaunu. Domāju, ministram šī bija ķeksīša vizīte, lai izskatītos, ka viņš kaut ko ir darījis lietas labā. Protams, ir labi, ka atmaksās kredītprocentus, taču kopumā nekas no tā, ko valdība piedāvā, man reāli nepalīdzēs. Zaudējumi ir pārāk lieli," sarūgtināta saka VRLA valdes priekšsēdētāja Sandra Stricka. Arī viņas zemnieku saimniecība Blomes pagastā specializējusies piena lopkopībā.

 

Tāpēc Valkas rajona lauksaimnieku apvienība (VRLA) aicina visus piektdien, 30. maijā, uz protesta akciju Rīgā, Doma laukumā. Tur no pulksten 16.00 līdz 20.00 stāvēs piena cisternas no visiem Latvijas novadiem. Pilsētniekiem pret ziedojumiem vai par velti dos pienu.

 

"Tā būs iespēja pagaršot īstu lauku pienu, jo, iespējams, drīz Latvijā piena vairs nebūs," drūmu nākotni prognozē S. Stricka.

 

Piena ražotāji ir neziņā, kas turpmāk notiks ar viņu saimniecībām. Piena iepirkuma cena Latvijā turpina samazināties. Ienākumi no produkcijas realizācijas vairs nenosedz ražošanas izmaksas. Degviela, lopbarība, elektroenerģija un citi resursi kļūst arvien dārgāki.

 

Smiltenes pagasta uzņēmumā "Kalna Tomēni" viens slaucamo govju ganāmpulks nākamajā ziemā, iespējams, paliks bez mūsdienu prasībām atbilstošas mītnes. "Man nav naudas, lai to pārbūvētu , jo šobrīd domāju, kā segt zaudējumus. Tie šogad sasnieguši 26 tūkstošus latu," raizējas "Kalna Tomēnu" īpašnieks Juris Bērziņš.

 

Viņa saimniecībā piena pašizmaksa pašlaik ir 23,5 santīmi par litru. Tikmēr piena iepirkuma vidējā cena valstī jau ir zemāka par 19 santīmiem. Piena ražotājiem jau pietrūkst naudas, lai nopirktu kvalitatīvu soju vai rapsi lopbarībai. Attiecīgi samazinās izslaukums un piena kvalitāte.Zemkopības ministrs M. Roze "Ziemeļlatvijai" savukārt skaidro, ka Zemkopības ministrija (ZM) ir paveikusi maksimālo, kas iespējams, lai atrisinātu situāciju piena nozarē.

 

Papildu jau piešķirtajiem 2,5 miljoniem latu piensaimniecības nozares stabilizēšanai ZM sagatavojusi grozījumus subsīdiju nolikumā, lai lauksaimniekiem saskaņā ar valsts atbalsta piešķiršanas kārtību segtu visus iesniegumus atbalstam daļējai kredītprocentu dzēšanai par iegādātajām investīcijām, kā arī, lai pilnībā segtu aizvadītajā gadā iesniegto pieprasījumu vaislas materiāla iegādei. Šie grozījumi jau iesniegti Ministru kabinetā.

 

"Tas, ko ZM nevar izdarīt piensaimnieku vietā, taču uz ko es no sirds aicinu, ir katram savā saimniecībā, savā uzņēmumā pārskatīt ražošanu, lai samazinātu izmaksas. Jāizmanto pilnīgi viss. Žēl, ka par priekšlikumu pārstrukturizēt savu darbību nozares pārstāvji ironizē," saka M. Roze.

 

Kā piemērus saimniecību jaunai specializācijai zemkopības ministrs nosauc augļkopību, aitkopību, gaļas lopu audzēšanu. "Taču nekādā gadījumā piena lopkopības nozari Latvijā nelikvidēsim," viņš sola.

 

Savukārt apvaicātie rajona piena ražotāji teic, - viņi piektdien tā arī nesaņēma ministra skaidrojumu, kāpēc Latvijā ir tik maza piena iepirkuma cena, taču veikalos tā sit pušu daudzas Eiropas valstis. "Situācija ar katru nedēļu paliek sliktāka.

 

 

Aicinām visus rajona lauksaimniekus, arī graudaudzētājus, atbalstīt piektdien gaidāmo piena protesta akciju un ziedot naudu tās organizēšanai," lūdz S. Stricka. Ziedojumu konts - LV 58 UNLA 00500 123 67986. Saņēmējs - Valmieras rajona lauksaimnieku apvienība (reģistrācijas numurs 4000 80 70 805). M. Roze savukārt uzskata, ka piena ražotāju nozares pārstāvju izvirzītie ultimāti ZM lielākoties nav balstīti uz izpratni par ministrijas un valsts kompetenci, tiesībām un iespējām.