Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Laucinieki netic solītajiem novadu veidošanas labumiem

Sandra Pētersone

2008. gada 17. maijs 17:02

3144
Laucinieki netic solītajiem novadu veidošanas labumiem

"Kopus cūka nebarojas." Šo parunu ne viens vien pagasta deputāts tēmē uz dzīvi Smiltenes novadā jau itin drīzā nākotnē.

Sabiedriskajai apspriešanai ir nodota Smiltenes novada pašvaldību apvienošanās projekta pirmā redakcija. "Ziemeļlatvija" jau rakstīja, ka 2009. gadā novadā pēc pašvaldību vēlēšanām apvienosies Bilskas, Blomes, Brantu, Grundzāles, Launkalnes, Palsmanes, Smiltenes un Variņu pagasts un Smiltenes pilsēta.

Ceturtdien Smiltenē pašvaldību deputāti uzklausīja novada projekta ziņojumu, to prezentēja speciālisti no firmas "Ravenshill Consulting". Viņiem arī nācās uzklausīt valdībai adresētu sanāksmē klātesošo kritiku par novadu veidošanu Latvijā.

"Jūs ticat tam, ko sakāt?" noklausoties solītās novada priekšrocības, ziņotājiem vaicāja Bilskas pagasta deputāte Mārīte Jansone.

"Novads mums ir uzspiests. 2009. gadā tajā ir jābūt, un cauri. Taču nav tā, ka katrs pagasts nevar pastāvēt par sevi. Nezinu gan, ko mūsu pagastam dos Smiltenes novads," spriež M. Jansone.

Smiltenes novada izveide nozīmē to, ka visai teritorijai varēs piesaistīt investīcijas, lai pašvaldības sniegtu labākus pakalpojumus iedzīvotājiem. To par būtisku novada priekšrocību nosauc Andris Tīfentāls, firmas "Ravenshill" finanšu projektu nozares vadītājs.

"Tas nozīmē, ka mazo pašvaldību iedzīvotāji no novada apvienošanās iegūs visvairāk, jo attīstīsies infrastruktūra un būs plašāks pakalpojumu spektrs," skaidro A. Tīfentāls. Visos pagastos būs pašvaldību pakalpojumu centri.

Novadi jāveidojot arī tāpēc, ka mazajās pašvaldībās ir salīdzinoši augsts pārvaldes izdevumu īpatsvars, bet zema administratīvā kapacitāte. A Tīfentāls skaidro, ka, veidojot novada pārvaldi, iespējams optimizēt daudz dažādu lieku darbību - "nevis konkrēta cilvēku skaita ziņā, bet tehniskajā izpildē".

Projekta apspriešanas sanāksmē dzirdētais licis mainīt domas Variņu pagasta deputātam Jānim Krasņickim. Līdz tam viņš uzskatīja, ka administratīvi teritoriālā reforma ir vajadzīga, jo pašvaldību "administratīvais aparāts ir liels, bet tā kapacitāte -zema, turklāt novadā labāk varētu uzrakstīt projektus un piesaistīt Eiropas naudu".

"Šeit redzu, ka tas tiek atmests. Ja administratīvais aparāts paliek iepriekšējās robežās vai pat palielinās, tad šādai reformai nav absolūti nekādas jēgas," secina J. Krasņickis.

Pagastu un pilsētas pašvaldību deputātiem nav skaidri vairāki jautājumi par dzīvi novadā, piemēram, par deputātu pārstāvniecību no katras tagadējās pašvaldības, novada domes budžeta naudas sadali, lai attīstītos arī lauki, nevis tikai novada centrs Smiltene, rajona funkciju pārņemšanu.

Smiltenes novadam jāpārņem Sarkanā Krusta Smiltenes slimnīca, SIA "Līvena aptieka" Smiltenē, rajona Bērnu un ģimenes atbalsta centrs Smiltenē un Palsmanes speciālā internātpamatskola.

Vēl līdz 26. maijam ikviens pats var izpētīt, kāda būtu dzīve Smiltenes novadā. Pašvaldībās var izlasīt novada pašvaldību apvienošanās projektu un izteikt savus priekšlikumus. Tos ņems vērā, sagatavojot projekta galīgo redakciju.