Virtuves noslēpumi: Korejieši dārzeņus konservē
Diētas ārsti iesaka pēc iespējas mazāk uzturā lietot dzīvnieku taukus, produktus, kas satur holesterīnu, cukuru un sāli, bet vairāk produktus, kas satur šķiedrvielas. Korejiešu virtuve atbilst šiem ieteikumiem.
Cilvēkiem, kas nepazīst korejiešu dzīvi ir grūti pat iedomāties, cik dažādi izmantojami rīsi. Korejieši tos ēd kā piedevu visdažādākajiem ēdieniem, gluži kā eiropieši maizi. Tos tvaicē bez piedevām (sviesta, sāls, garšvielām). Rīsi ir nacionālās virtuves galvenā sastāvdaļa. Tos tvaicē baltus vai arī kopā ar krāsainiem rīsiem, vai pupiņām, bieži cep kopā ar dārzeņiem, tāpat arī makaronus un pelmeņus lieto, kā piedevas.
Korejiešu krodziņš "Horen" atrodas uz Latvijas - Igaunijas robežas, tiesa, igauņpusē pārsimt metru no valsts robežas un pašlaik pārdzīvo grūtu laiku - cilvēki meklē lētākas maltītes vai tās gatavo mājās. Vien viesi no Rīgas un Tallinas spēj novērtēt, ka te pasūtāmie ēdieni patiesi nav dārgi.
Abu mazpilsētu iedzīvotāji tā nedomā, tomēr priecājas, ka ēdienkarte lasāmas četrās valodās, arī latviešu, un pie katra ēdiena minētas tā sastāvdaļas un pikantuma pakāpe. Tāda demokrātija nav vērojama pat Briselē, kur ielu krodziņos ēdienkarte ir tikai franciski, turklāt oficianti angliski nesaprot.
Korejiešu galds neiztiks bez kimči - marinētiem dārzeņiem. Patiesībā šie ēdieni vislētāk ir nopērkami Centrāltirgū Rīgā. To receptes gan neviens pārdevējs nevēlas atklāt un runā aizplīvuroti, piebilstot, ka vispārējos vilcienos viss ir zināms, un nianses atklājamas katram pašam.
Kamēr citas Āzijas tautas dārzeņus cep un sutina, korejieši tos konservē. Kimči tulkojumā no korejiešu valodas tieši to arī nozīmē - dārzeņi. Tomēr dārzeņu koservēšanas tradīcija laika gaitā kļuvusi tik populāra, ka jēdzienu kimči vairāk attiecina uz konservētiem, nevis parastiem, neapstrādātiem dārzeņiem.
Turklāt konservēšanai izmanto prakstiski visus dārzeņus, kas aug konkrētajā reģionā. Jāatzīst, ka visbiežāk konservē kāpostus, rāceņus un gurķus. Šo konservu pagatavošanai Korejas iedzīvotāji izmanto praktiski tās pašas tradicionālās garšvielas, ko latvieši un citas tautas - ķiplokus, sīpolus, ingveru, sāli un piparus.
Korejā bez šīm garšvielām bieži izmanto arī zivju un austeru mērces un melno piparu vietā marinādei pievieno čilli piparus. 12. gadsimtā šim ēdienam sāka pievienot dažādas garšvielas, lai iegūtu specifisku garšu. 18. gadsimtā sāka lietot no Japānas ievestās garšvielas. Starp tām bija asie pipari, kas piedod ēdienam asu garšu un aizstāj sāli. Šķiet, ka asos piparus lietoja vairāk nekā citas garšvielas tāpēc, ka tolaik bija grūti nopirkt sāli.
Kimči mazina saslimšanu ar diabētu, sirds slimībām, korpulenci, pazemina holesterīna, cukura, tauku līmeni organismā un neļauj attīstīties ļaundabīgiem audzējiem. Konservēti dārzeņi ir ļoti būtiska Korejas virtuves sastāvdaļa - it īpaši aukstajās ziemās, kad svaigie nav plaši un pieejami.
Ziemas dārzeņus mēdz konservēt lielos māla traukos, kurus uzglabā pagrabos, dārzā. Vasarā kimči gatavo tikai pāris dienas pirms lietošanas, jo konservēšanas process ilgst vidēji tikai 12 - 14 stundas. Kā savdabīga korejiešu ēšanas īpatnība jāmin apstāklis, ka šos dārzeņus korejieši ēd visās ēdienreizēs, izņemot vakariņas.
Bibimpabs arī ir ļoti populārs un vitamīniem bagāts ēdiens. To gatavo no tvaicētiem rīsiem podiņā ar dažādiem dārzeņiem, riekstiem, jūras zāli un papardes dzinumiem. Tas viss ir viegli apcepts un uzlikts uz rīsiem, bet pašā vidū ir pasta un cepta ola. Pirms ēšanas visu samaisa. Visus korejiešu ēdienus pasniedz uz galda vienlaikus un ir pilnīgi vienalga vai zupu apēst sākumā, vai beigās.
Korejieši vienmēr gaida, kad vecākā persona sāks ēst un nekad neaiziet pirms vecākais nav pabeidzis ēst. Korejieši mājās ēd ar sudraba irbuļiem, bet restorānos lieto metāla. Korejieši ar irbuļiem ēd visu, bet rīsus un zupu - ar karoti.
Šīs tautas nacionālā virtuve daudzējādā ziņā kombinē japāņu un ķīniešu virtuvēm raksturīgās ēst gatavošanas tradīcijas. Tikai, atšķirībā no japāņiem, korejieši uzturā lieto mazāk zivju un citas jūras veltes, savukārt pretēji ķīniešiem - mazāk eļļas. Turklāt korejiešu virtuvi raksturojošie ēdieni ir ievērojami pikantāki nekā japāņu un ķīniešu virtuvē esošie, un šo asumu galvenokārt piešķir čilli pipari. Taču plaši izplatītas ir arī dažādas garšvielu kombinācijas. Tradicionāli kombinē sezama sēkliņu eļļu, sojas pupiņu mērci, sāli, ķiploku un ingveru.
Izplatītākie nacionālie ēdieni ir bulgogi, kas ir cepta, marinēta liellopu, cūkas vai cāļa gaļa. Marinādei korejieši izmanto sojas mērci, melnos piparus, sezama sēklu eļļu, ķiplokus, sīpolus, vīnu un cukuru.
Liela piekrišana krodziņā ir arī marinētām un pēc tam ceptām varžu kājiņām, paparžu dzinumiem ar gaļas piedevu un haizivij ar mīklā ceptām garnelēm.
Teģikaļbi (cūkas ribiņas).Sastāvdaļas: Cūkas ribiņas (daudzums atkarīgs no ēdājiem), tomātu mērce, sojas mērce, malti melnie pipari, izspiesta citrona sula, ingvera sakne, sezama sēklas un cukurs.Pagatavošana: Ribiņas sacērt šķērsām nelielos gabaliņos, izlasa kaulu šķembas, uz pannas vai krāsnī apcep. Gatavo mērci no tomātu un sojas mērces, tējkarotes vai nedaudz vairāk melno piparu un divu citronu daiviņu sulas. Sīki sakapā ingvera sakni un izspiež no tās sulu. Pievieno cukuru un sezama sēklas. Ribiņas pārlej ar šo mērci.
Kuksu
Itin populārs korejiešu ēdiens ir kuksu, kas pēc definīcijas ir zupa, bet pēc būtības - apvienojums ar pamatēdienu. Tā pagatavošanai izmanto pašgatavotu pastu (plakanos makaronus), vismaz trīs veidu gaļas gabaliņas (cūkas, cāļa un liellopu), vēl pievieno burkānus korejiešu gaumē, ķīniešu kāpostu, papriku. Vēl var pievienot krevetes un garnējumam var arī uzlikt ceptu olu, kas izskatās kā vāciņš. Šai zupai ir īpatna garša, un to ir iecienījuši ļoti daudzi apmeklētāji.
Phenkui
Izgatavo garenas cūkgaļas vai cāļa gaļas kotletes. Tās tvaicē un uzdur uz koka irbulīšiem. Pasniedz ar Korejas burkāniem, marinētām bietēm, smalki sagrieztu puravu. Mērces pagatavošanai izmanto melnos un čili piprus, pikantu tomātu, sojas mērci un nedaudz sezama eļļas.
Mīklā ceptas ananāsu šķēles ar saldējumuSagatavo tradicionālo mīklu un tajā izcep ananāsu šķēles, nedaudz pārkaisa ar pūdercukuru un garnē ar kādu sev tīkamu ievārījumu. Virsū uzliek saldējuma bumbas, kas sajauktas ar smalki sagrieztiem augļiem. Pasniedz siltu.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19