Valkas šaha klubam – 80

Šā gada novembrī Valkas šaha klubs atzīmēs nozīmīgu - 80 gadu jubileju. Par tā vadītāju jau 39 gadus strādā Vsevolods Dudzinskis. Daudzi Valkas rajona šahisti uzskata, ka tieši, pateicoties viņam šaha spēle Valkā nav pamirusi.
Valkā Vsevolods Dudzinskis ieradies 1964. gadā. Pēc pieciem gadiem viņš kļuvis par Valkas rajona šaha kluba vadītāju. Viņš šahu sācis spēlēt piektajā vai sestajā klasē : „Puikas saskrējāmies, lasījām noteikumus par šo spēli. Un tā arī tas sākās."
„Šahisti ir kā kasta. Ja interese par šahu nepazūd, tad tā nepazudīs visu mūžu. Taču gluži tāpat kā visi nevar būt operdziedoņi, tā arī visi nevar būt šahisti. Gājienus iemācīties var, taču, lai šo spēli nepamestu visu dzīvi - jābūt ķērienam," uzskata V. Dudzinskis.
Viņš savā mūžā trenējis apmēram 1000 bērnus. Šahu spēlēt nevar piespiest. Viņa, kā trenera uzdevums ir parādīt bērniem, kā jāspēlē un jau pēc divām reizēm viņam ir redzams, vai šis bērns būs šahists, vai nē. Diemžēl tāds ir tikai retais.
Valkas šaha klubs pastāvēšanas laikā bieži mainījis atrašanās vietu. Sākumā tas atradies Valkas kultūras namā, tad stadionā, Merķeļu ielā Ausekļu ielas skolotāju namā, un tagad jau astoto gadu tas atrodas Kūru ielā.
Kādreiz kluba darbībā aktīvi iesaistījušies šahisti no visa rajona, taču pēdējos gados 90 procenti šahistu ir no Valkas, kāds arī no Trikātas. Agrāk aktīvi bijuši arī šahisti no Smiltenes, Variņiem un Palsmanes, taču tagad tie atkrituši.
V. Dudzinskis uzskata, ka šahistu skaits samazinās, jo tie, kas varētu kļūt par šahistiem, kļūst par datoristiem: „Smadzeņu novirziens tas pats. Arī tur jādomā, jārisina."
Agrāk, kad V. Dudzinskis sācis strādāt bijuši 70 - 80 aktīvi šahisti jau pirmajās klasēs. Pagājušajā mācību gādā bijuši apmēram 50 un nākamajam pieteikušies apmēram 40 skolēni, kuri vēlas spēlēt šahu.
Šogad 12. klases pabeiguši un no Valkas aizies ļoti spēcīgi šahisti - Mairis Kanasts, kurš cīnījies arī par iekļūšanu pasaules finālā, Klāvs Pāvuliņš un Mārtiņš Gustsons. Valkā izaudzis arī Latvijas Republikas čempions šahā Artūrs Neikšāns, kurš uz Rīgu aizgāja 1999. gadā.
Agrāk jauniešiem notikušas arī republikas sacensības, taču tagad vairs nē. Tagad vienīgā iespēja ir piedalīties Igaunijas rīkotajos turnīrus, kuri notiek apmēram piecas reizes gadā. Latvijā nav skolas, kurā varētu mācīties par šaha treneri, tuvākā ir Maskavā. To pabeidzis stiprākais Valkas šahists Māris Koops, taču par treneri viņš nestrādā.
V. Dudzinskis krāj visus materiālus, kas publicēti par Valkas šaha klubu. Viņa kolekcijā ir materiāli jau no 1928. gada, taču pilnībā visi publicētie materiāli sakrāti no 1957. gada. Tie ir avīžu raksti, spēļu rezultātu tabulas un fotogrāfijas.
Kādreiz notikuši daudzi šaha mači, taču tagad arī to vairs nav. V. Dudzinskis atceras, ka katru gadu braukuši uz Palsmani uz lielo kausu izcīņu, kuru rīkojis Edmunds Gubāts. Atsaucība bijusi tik liela, ka braukuši ar diviem autobusiem. E. Gubāts organizējis šaha spēles Palsmanē un Variņos, taču pēc viņa nāves turnīri beigušies. Katru gadu rajona šahisti ierodas Variņos uz E. Gubāta atceres kausu.
Joprojām notiek ikgadējie Valkas - Valgas mači. V. Dudzinskis stāsta, ka agrāk nebija problēmas savākt 50 - 100 spēlētājus, taču tagad diemžēl ir grūti atrast 10. Parasti stiprāki izrādās tieši Valkas šahisti.Pirmie Valkas - Valgas mači notikuši 1928. gadā uzreiz pēc Valkas šaha kluba atklāšanas. Bijuši arī laiki, kad Valkas un Valgas komandas spēlējušas kopā pret Tartu.
Šobrīd Latvijā palikuši vairs tikai četri šaha klubi - Valkā, Kuldīgā, Jēkabpilī un Daugavpilī. Lai gan Valkas šaha klubs ir viens no retajiem Latvijā tajā joprojām mači notiek no septembra līdz jūlijam.
Kopā šogad bija paredzētas 22 šaha sacensības un 13 no tām jau notikušas. Nākamie šaha mači norisināsies 13. septembrī Strenčos, kur notiks Pētera Gravas atceres kauss „PEGAZ - 2008".
V. Dudzinskis stāsta, ka visus gada laikā notikušo sacensību rezultātus apkopo un gada beigās labākie šahisti saņem balvas - „Ziemeļlatvijas" kausus. Tos saņem trīs labākie šahisti, labākais skolnieks un veterāns. Sadarbība ar avīzi ir jau no 1999. gada, un tagad regulāri notiek „Ziemeļlatvijas" kausa izcīņa, kuru V. Dudzinskis mēdz saukt par Vidzemes novada Oskaru.
Šā gada Vidzemes čempions šahā Andis Strumpe uzskata, ka tieši pateicoties Vsevolodam Dudzinskim šaha dzīve Valkas rajonā joprojām pastāv. Andis šahu spēlē jau no piecu gadu vecuma. „ Šahs ir labs komunikācijas veids, kurā domā nevis runā," uzskata A. Strumpe.
Par Vsevolodu DudzinskiVecums : 66 gadi ; Dzimis 1941. gada 8. oktobrīHoroskops: Svari/ Čūskas gadsNodarbošanās : 1969. gadā kļuva par Valkas šaha kluba vadītāju un šaha treneri1978.-1985. gadam sporta biedrības „Vārpa" vadītājsPatreiz strādā arī Valkas sporta skolāDzīves moto: Dzīvo sev par prieku un dari to, ko vēlies!
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19