Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Virtuves noslēpumi: Ja tevi uzlūko daudz mazu actiņu

Aldis Dubļāns

2008. gada 13. aprīlis 01:30

2884
Virtuves noslēpumi: Ja tevi uzlūko daudz mazu actiņu

No daudzu veikalu vitrīnām mūs uzlūko eksotisko augļu karalis ananāss. Šķiet, to Latvijā pašlaik ievests ļoti daudz, jo cenas ir zemākas nekā parasti, turklāt tiek rīkotas dažādas akcijas. Daudzos pircējos šis auglis izraisa mulsumu, jo ne visi zina, kā to izvēlēties, sadalīt un sagatavot ēšanai.

 

Ananāss ir kopauglis, un tas patiesībā sastāv no daudziem kopā saaugušiem maziem auglīšiem, katram no tiem vidū ir actiņa. Ja actiņa ir ļoti tumšā krāsā vai pildīta ar šķidrumu, auglis ir sācis bojāties.

 

Eksotiskā augļa cienītājiem allaž bijis nozīmīgs jautājums par tā pareizu sadalīšanu. Ir daudz virtuozu paņēmienu, ko pieprot tikai profesionāļi. Dažas augļu eksporta sabiedrības pievieno ananāsiem nelielu etiķeti ar zīmējumu, kurā parādīts, kā augli sadalīt pasniegšanai galdā.

 

 

 Vienkāršākais paņēmiens ir pārgriezt augli gareniski četrās daļās, katrai no tām nogriezt augšējo - serdes joslu, pēc tam ar asu īsu nazi izgriezt mīkstumu pēc iespējas tuvāk mizai. Tad, atstājot mīkstumu uz mizas, to sagriež aptuveni piecu milimetru biezās šķēlītēs. Vienu šķēlīti izbīda nedaudz pa labi, otru - pa kreisi, tad ēdājiem tās ir vieglāk paņemt. Šādi pasniegts ananāss arī labi izskatās.

 

 

Citās zemēs pircējiem bieži piedāvā jau nomizotus ananāsus, kuriem izņemta serde. Tos atliek tikai sagriezt ripiņās. Ja šādā veidā ananāss jāsadala pašiem, tad vispirms tam nogriež abus galus, pēc tam ar asu nazi gareniskā virzienā nomizo pēc iespējas plānākas mizas strēmeles. Mīkstumā palikušās actiņas izgriež ar smailu naža galu. Tad augli sagriež vajadzīgā biezuma šķēlītēs un katrai izņem vidiņu. To var izgriezt, izspiest ar apaļu veidnīti vai piemērota lieluma glāzīti.

 

 

Dažas vērā ņemamas idejas

• Var pagatavot cūkgaļas šķiņķa veltnīšus ar ananāsiem. Gaļas šķēles izdauza, uzkaisa sāli un piparus, ietin augļa strēmelītes, veltnīšus sasprauž vai notin ar diegu, apcep pannā no abām pusēm un izsautē mīkstus.

 

• Garšīgi ir salāti ar kūpinātas vistas krūtiņu, ananāsu kubiņiem, grauzdētiem riekstiem, majonēzi, Dižonas sinepēm un nelielu ābolu etiķa piedevu.

 

• Ananāsus var pievienot rīsu sautējumam ar garnelēm, ķiplokiem un sarkanajiem asajiem pipariem. Arī citiem ēdieniem ar jūras veltēm ananāsi ir laba piedeva.

 

• Ananāsus sautē kopā ar vistu akniņām, sīpoliem un sojas mērci. Pasniedz ar vārītiem rīsiem.

 

• Ananāsu gredzenus var grilēt dažādos veidos: ar cukuru, kanēli, ingveru, medu un citronu sulu.

 

• Neliela ananāsu piedeva padara aromātiskākus gurķu, kabaču, puravu un citu dārzeņu salātus.

 

 

Der zināt

• Izvēloties ananāsu, par tā gatavību nevar spriest pēc mizas krāsas, jo atkarībā no šķirnes tā var būt tumši zaļa, dzeltenīga, oranži dzeltena vai sarkandzeltena.

 

• Ananāsu šķirnēm ar zaļu mizu labs gatavības radītājs ir tas, ka augļa apakšdaļā miza kļuvusi dzeltenīga.

 

• Ilgu laiku par ananāsa gatavības rādītāju uzskatīja lapu rozetes kustīgumu un to, ka atsevišķas lapas var viegli izraut. Tomēr lietpratēji atzīst, ka šīs pazīmes var maldināt.

 

• Koši zaļš, nesavītis ananāsa lapu kronītis liecina par augļa svaigumu.

 

• Nozīmīgākā augļa gatavības un kvalitātes pazīme ir spēcīga, patīkama smarža.

 

• Nepērciet augli, ja tas nesmaržo vai arī aromātam ir rūguma vai pelējuma piesmaka.

 

• Ananāsa lejasdaļa ir saldāka un maigāka par augšdaļu, jo tajā ir vairāk cukura.

 

• Ja ananāss ir gatavs, aromātisks, taču skābs, tam acīmredzot iegadījies augt vēsākā laikā nekā parasti. Dažiem cilvēkiem tāds auglis rada stipru mēles kairinājumu. Nedaudz maigāku to var padarīt, uz mirkli iegremdējot aukstā sālsūdenī.

 

• Vienu vai divas diennaktis ananāsu var glabāt istabas temperatūrā. Ja jāglabā ilgāk, to ievieto plastmasas maisiņā un liek ledusskapī.

 

• Ananāsi satur bromelīnu - vielu, kas palīdz labāk sašķelt olbaltumu. Tāpēc šo augli mēdz izmantot gaļas marinēšanai pirms cepšanas, lai tā kļūtu mīkstāka un sulīgāka.

 

• Ananāsa lielums nav tieši proporcionāls kvalitātei - lielie nav ne saldāki, ne sulīgāki par mazajiem.

 

• Jāatceras, ka svaigus ananāsus nevajag pievienot ēdieniem, kuru sastāvā ir želatīns, jo bromelīns neļauj tam sarecēt.

 

=========================================================== 

Ar salātiem pildīts ananāss

Viens ananāss, divi skābi āboli, 300 gramu selerijas saknes, puscitrona sula, 50 gramu sasmalcinātu valriekstu.

Salātu mērcei: 100 mililitru jogurta bez piedevām, trīs ēdamkarotes majonēzes, puscitrona sulas, šķipsniņa smalkā cukura, sāls un pipari.

 

Jogurtu sajauc ar majonēzi, pievieno citrona sulu, cukuru, piparus un sāli. Ananāsu noskalo, nosusina un nogriež augšējo daļu. Ar asu nazi izgriež ananāsu mīkstumu, sagriež kubiņos. Ābolus un selerijas sakni nomizo, izņem serdes, sarīvē uz rupjas sakņu rīves un uzreiz pārslaka ar citrona sulu, lai āboli nekļūst brūni. Pievieno ananāsu gabaliņus, mērci, valriekstus un rūpīgi samaisa. Izgrebto ananāsu pilda ar sagatavotajiem salātiem. Pasniedz ar grauzdiņiem.

 

 

Cālis ar ananāsu

Sastāvdaļas: 250 gramu putna gaļas (cāļa fileja), 200 gramu notīrīta ananāsa, vienas olas baltums, tējkarote kukurūzas cietes, četras ēdamkarotes eļļas sāls pēc garšas, ūdens un zaļumi.

 

Pagatavošana: fileju nomazgā un sagriež šķēlēs. Olas baltumu sajauc ar sāli un pusi kukurūzas cietes, kas atšķaidīta ūdenī. Atstāj uz 30 minūtēm. Ananāsu sagriež šķēlēs. Lai pagatavotu mērci, divas glāzes ūdens sakarsē un pievieno sāli, un atlikušo kukurūzas cieti, kas atšķaidīta ar ūdeni. Kārtīgi samaisa un uzvāra. Sagatavoto fileju apcep sakarsētā eļļā divas vai trīs minūtes, pievieno ananāsus, aplej ar mērci un sautē 3 - 4 minūtes. Pirms pasniegšanas grezno ar zaļumiem.