Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Virtuves noslēpumi: Bietes piedzīvo renesasnsi

Aldis Dubļāns

2008. gada 22. marts 15:32

9196
Virtuves noslēpumi: Bietes piedzīvo renesasnsi

Bietes, kāļi, rāceņi un ķirbji, kurus vēl pirms diviem gadiem bija bezcerīgi ieraudzīt restorānu ēdienkartēs, tagad tiek izmantoti pretenciozu un smalku ēdienu gatavošanai.

Palēnām restorānos atgriežas

 vecmāmiņu laika dārzeņi

 

Kādreiz šie dārzeņi tika uzskatīti par nestilīgiem un pārāk pierastiem, lai par tiem kāds būtu gatavs maksāt naudu. Jo īpaši aizmirstas bija bietes, kas ir visai specifisks dārzenis to krāsas dēļ - kur tās pievieno, tur viss pārējais kļūst violeti sarkans. Tieši tāpēc tās vēlams pievienot ēdienam jau apstrādātas. Ne vārītas, jo tad tās padara ēdienu patiešām indīgi violeti sarkanīgu. Šo dārzeni iesaka cept. Bietes nomazgā, ietin folijā un cep 45 minūtes līdz 180 grādiem sakarsētā cepeškrāsnī. Šādi pagatavotas bietes nezaudē krāsu un saglabā savu uzturvērtību. No bietēm gatavotie čipsi ir ideāla piedeva pamatēdieniem. Svaigas bietes sagriež šķēlītēs, pārber ar sāli un, izkārtotas vienā kārtā uz papīra dvieļa un pārsegtas ar pārtikas plēvi, atstāj uz nakti, lai notek sula. Tad šķēlītes fritē eļļā. Svaigi spiestu biešu sulu var izmantot mērces gatavošanai. Vispirms tā jānovāra, lai tiktu zaudēta aptuveni puse no sulas tilpuma, pēc tam to atdzesē un saputo ar eļļu, citrona sulu, sāli un pipariem. Jaunās mazās bietītes var pasniegt veselas, bet jaunās lapas saplūkāt salātos.

 

Pavāre Ilga Būda novērojusi, ka jo īpaši pieprasīti ir dažādi biešu salāti - vinigrets, siļķe kažokā, bietes ar ķiplokiem un majonēzi, ar olu, sieru, vārītu gaļu un krējumu, daudziem garšo gaļas vinigrets, Rūjienas salāti, ar sīpolu, marinētu gurķi un citām piedevām. "Vecajās pavārgrāmatās ir ļoti daudz recepšu ar bietēm. Ja ir nedaudz izdomas un vēlme strādāt, tad no bietēm var pagatavot ļoti daudz interesantu maltīšu," uzskata Ilga. Gandrīz ikviens zina, kā no bietēm pagatavot auksto zupu un boršču, taču ir arī ikdienā neierastāki ēdieni.

 

 

################################

Biešu salāti ar mārrutkiemNepieciešams: viena biete (200 gramu), ābols (50 gramu), mārrutka sakne (25 grami), 30 gramu augu eļļas, sāls un etiķis vai citrona sula.Pagatavošana: vārītu vai ceptu bieti sarīvē ar rupjo rīvi, mārrutku sarīvē ar smalko rīvi, smalki sagriež ābolu un visu samaisa. Pievieno sāli, ābolu etiķi un eļļu. Dekorē ar seleriju lapiņām.

 

 

Biešu salātiNepieciešams: divas vidējas bietes, septiņas žāvētas plūmes, daiviņa ķiploka, trešdaļglāzes valriekstu un majonēze.Pagatavošana: vārītas bietes sarīvē, plūmēm izņem kauliņus un smalki sagriež, sasmalcina valriekstus, ķiploku un samaisa.

Bietes pildītas ar gaļuNepieciešams: divi kilogrami biešu (vēlams mazas un vienādas), 300 grami gaļas, divi sīpoli, trīs ēdamkarotes sviesta, pusglāze krējuma, divas vai trīs ēdamkarotes panētu sausiņu, sāls un pipari.Pagatavošana: izvāra bietes, noņem mizu, izgrebj vidu un ieliek pildījumu. Bietes apvārta sasmalcinātos sausiņos, apslaka ar izkausētu sviestu un liek cepeškrāsnī. Pildījumu pagatavo no vārītas gaļas, to samaļot un pievienojot saceptos sīpolus, sāli un piparus. Pasniedz siltu ar skābu krējumu. Gaļas vietā var izmantot arī dažādus dārzeņus (selerijas sakni, burkānus, kāļus, sīpolus).

 

 

Bietes ar sīpoliem un ķimenēmSastāvdaļas: divas ēdamkarotes rapšu eļļas, viens mazs sakapāts sīpols, daiviņa ķiploka, pusotras tējkarotes ķimeņu, divas ēdamkarotes miltu, piecas vidēja lieluma bietes, nomizotas un sagrieztas četrās daļās, divi tomāti - nomizoti, bez sēklām, smalki sagriezti, pusotras tases ūdens, tējkarote sāls.Pagatavošana: uzkarsē vidēji lielu pannu, ielej tur eļļu un sautē sīpolus kopā ar ķiplokiem, līdz tie kļuvuši caurspīdīgi. Piejauc ķimenes un turpina cept divas minūtes. Pieber miltus un cep vēl minūti. Iemaisa sagrieztās bietes, tomātus, ūdeni un sāli. Samazina liesmu, pannai uzliec vāku un vāra 30 - 45 minūtes, līdz bietes kļuvušas mīkstas.

 

 

Veselības kokteiļi ar biešu suluPret bezmiegu, neirozēm, depresīviem garastāvokļiem un nervu kaitēm labi līdz, ja ik vakaru stundu pirms gulētiešanas ilgāku laiku dzer šādu sakņu kokteili: ņem pa trijām karotēm svaigu biešu un kartupeļu sulu, pieliek nedaudz medus.Rudens un ziemas tumšajā periodā spēkus dos un sejas ādai svaigumu piešķirs sakņu - augļu kokteilis no ceturtdaļglāzes biešu sulas, tikpat daudz burkānu sulas, pusglāzes ābolu sulas un ēdamkarotes seleriju sulas. Šādu dzeramo lieto sešas nedēļas.Ja biešu sulu sajauc uz pusēm ar kāpostu sulu, tad šāds kokteilis palielina darba spējas, samazina holesterīna daudzumu asinīs, neļauj attīstīties audzējiem. Par pēdējiem gan jāsaka, ka novērots - bremzēšana notiek tikai tik ilgi, kamēr lieto bietes.Pie mazasinības, vielmaiņas traucējumiem, diabēta un spēku izsīkuma ņem vienādās daļās biešu, rutku un burkānu sulu un dzer pa divām ēdamkarotēm trīs reizes dienā pirms ēšanas.

################################ 

 

PADOMI Lai bietes saglabātu krāsu, tās, rūpīgi nomazgātas, vāra etiķūdenī.

Bietes, ja ilgi vāra vai sautē, zaudē tumši sarkano krāsu. Tās kļūst brūni dzeltenas. Ja tām pieliek skābu krējumu, tas palīdz saglabāt sākotnējo krāsu.

Vērtīgākajām biešu šķirnēm miza ir tumša, bet saknes forma apaļa.

Biešu vārīšanai jāizvēlas piemērots trauks, lai mazāk vietas paliktu gaisam. Lai bietes būtu garšīgākas, tās ieteicams vārīt slēgtā traukā. Jāliek aukstā ūdenī.

Vārot bietes, ūdenim nevajadzētu pievienot sāli, lai biešu garša nepasliktinās.

Sarkanās bietes pēc nomazgāšanas liek vārīties aukstā ūdenī. Nedrīkst nogriezt bietei "galviņu" un "asti", tad zudis krāsa. Bietes izvārās ātrāk, ja vārīšanās beigu posmā nolej verdošo ūdeni un uzlej aukstu.