Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Valsts probācijas dienests grib mazināt jauniešu noziedzības atkārtošanos

Sandra Pētersone

2008. gada 3. marts 16:30

1931
Valsts probācijas dienests grib mazināt jauniešu noziedzības atkārtošanos

Dzērumā izraisīts ceļu satiksmes negadījums. Huligānisms, ielaušanās un zādzības. Par šiem likumpārkāpumiem tālāk rakstā minētie jaunieši jau ir tiesāti. Tagad viņi Smiltenē apmeklē nodarbības, kurās tiek motivēti mainīt dzīvi.

 

Tas ir tiesas uzlikts pienākums. Ar likumpārkāpējiem Smiltenē un Valkā strādā Valsts probācijas dienesta speciālisti. Nosacīti no kriminālatbildības atbrīvotajām personām, nosacīti notiesātajām personām un nosacīti pirms termiņa atbrīvotajām personām nodarbību apmeklējumu paredz tiesas spriedums.

 

"12 nodarbībās var visu ko pārdomāt. Droši vien tas kaut ko mainīs," "Ziemeļlatvijai" atzīst 23 gadus vecs jaunietis (konkrēti vārdi un uzvārdi publikācijā netiks minēti). Viņš ir viens no pieciem likumpārkāpējiem, kuri Smiltenē apmeklē probācijas dienesta piedāvātās sociālās uzvedības korekcijas programmas nodarbības.

 

Jaunietis tiesāts par ceļu satiksmes negadījuma izraisīšanu alkohola reibumā. "Tiesību (domāta autovadītāja apliecība - redakcijas piezīme) man vispār nebija. Iedeva trīs gadus nosacīti un gadu pārbaudes laiku," viņš nosauc saņemto sodu. Toreiz draugu kompānijā svinējuši paša vārda dienu. "Džeki teica, - aizbrauc pēc cigaretēm uz benzīntanku. Izdomāju, - labāk braukšu uz laukiem pie muterītes. Braucot radio griezu mūziku, un tad arī notika avārija." Automašīnā atradās arī viņa draudzene.

 

 

Cits nodarbību apmeklētājs, 16 gadu vecs pusaudzis, tiesāts par huligānismu, ielaušanos un zādzībām. Pats saka: "Pirmajā reizē iedeva nosacīto, pēc tam jau lika mazliet pasēdēt Cēsīs (domāta Cēsu kolonija - redakcijas piezīme)." "Viss sākās ar naudas maku," atceras pusaudzis. "Ģimenē bija problēmas. Gribēju aiziet no mājām, vajadzēja naudu. Ielīdu svešā mājā. Tēvs nodeva. Gribēja ieriebt par to, ka no viņa aizgājām. Nākamā bija ielaušanās veikalā. To es dzērumā izdarīju." Summu, par kādu nodarījis zaudējumu veikalam, viņš atceras labi - 191 lats.

 

Cits nodarbību apmeklētājs, 18 gadus vecs jaunietis, "Ziemeļlatvijai" nosauc daudz lielāku svešam īpašumam nodarīto zaudējumu summu - pieci tūkstoši latu. "Metāls, mašīnas, - viss kopā," viņš īsi rezumē, kā šī nauda iegūta. "Divas reizes iedeva nosacīto, pēc tam - trīs gadus un vienu mēnesi Cēsīs. Nosēdēju gadu un astoņus mēnešus."

 

 

Nevar zināt, ka nekad vairs - neko tādu. Tāda šobrīd ir apvaicāto jauniešu nostāja par viņu turpmākajām attiecībām ar likumu un sabiedrisko kārtību. Taču probācijas dienesta piedāvātās nodarbības viņi atzīst par labām. Patīk testi, kuros var izzināt savu raksturu. "Nodarbības spilgti parādīja manas kļūdas, ko līdz šim pats tā īpaši sevī nebiju pamanījis, un, kuras redzot, manas domas ir krietni mainījušās," atsauksmēs raksta tiesāts jaunietis, kurš jau apguvis probācijas programmu. Visvairāk palīdzējuši uzzinātie dusmu mazināšanas līdzekļi. "Ja šo metodi būtu zinājis pirms tam, tad nebūtu nonācis tik tālu."

 

Valsts probācijas dienests ir valsts iestāde, kas rūpējas par sabiedrības drošību, strādājot ar cilvēkiem, kuri izcieš kriminālsodu sabiedrībā (nosacītie sodi, piespiedu darbi) un palīdz bijušajiem ieslodzītajiem atgriezties sabiedrībā. Valkas rajonā strādā šī dienesta Valkas teritoriālā struktūrvienība.