Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Valcēnietis iepazīst mūžīgā pavasara salu

Aldis Dubļāns

2008. gada 20. janvāris 10:32

2180
Valcēnietis iepazīst mūžīgā pavasara salu

"Pēdējās minūtes" ceļazīme deviņām dienām uz Kanāriju salu Tenerifi maksāja 365 latus. Jānis Garozs to iesaka izbaudīt ikvienam. Tiesa, jābūt pacietīgam, lai šādus piedāvājumus internetā sameklētu. Čemodānam jābūt sagatavotam.

Pavadīt gada nogali Tenerifē noteikti atšķirsies no Latvijā ierastā.

Parastā cena uz šo Spānijas vietu netālu no Marokas krasta ir apmēram 600 latu. Jānis izmantoja tūrisma firmas "Tez Tour" pakalpojumus. Tiešais čarterreisa lidojums ilga sešarpus stundas.J. Garozs visiem iesaka apgūt vismaz nepieciešamākos vārdus spāniski. Angliski tur runā gaužām maz un arī virs veikalu un servisa iestāžu durvīm tikai vietumis var izlasīt kādu vārdu angliski.

Papagaiļi ir līdzīgi cilvēkiemAutomašīnas tūristi īrē. Neliels auto maksā 30 eiro diennaktī. Interesanti, ka degviela tur ir lētāka nekā Latvijā. Piemēram, dīzeļdegviela maksā 78 eiro centus. Septiņu latviešu grupiņa noīrēja busiņu ar šoferi, kurš runāja krieviski un prata pastāstīt par visām salas ievērojamākajām vietām. Tā izdevās iepazīt salu no ziemeļiem līdz dienvidiem. Izmantojot sabiedrisko autobusu, šoferim jāpasaka galapunkts, jo braukšanas tarifi ir dažādi. Izbraukšana caur visu salu maksā 1,25 eiro. Kūrortu zonā piestāj pārdesmit dažādu maršrutu autobusi, bet, precīzi nezinot to kustības virzienu, orientēties ir ļoti sarežģīti.Tūristu iecienītākā atpūtas vieta ir Loro parks - zooloģiski botāniskais dārzs. Visinteresantākie Jānim šķita daudzie papagaiļi. "To uzvedība ir gluži kā cilvēku sabiedrībā, kur viens otru kaitina, cenšas apčakarēt un iegūt kaut kādas priekšrocības," novērojis Jānis. Vēl viņam patika delfīnu, vaļu un papagaiļu šovs. Laika limits neļāva redzēt izrādi ar jūras lauvām. Apmēram par pusi lētāk ir izmantot vietējo ekskursiju biroju piedāvājumus, taču visa informācija ir tikai spāniski.Jautāts, kas ir Kanāriju salu pievilcība tūristiem, J. Garozs atbildēja, ka viņu tur aizvedusi pilnīga nejaušība, jo uzaicināja bijušais studiju biedrs no Rīgas. Šī Spānijas vieta ļaujot pilnībā atslēgties no visām ikdienas dzīves nejēdzībām un bezgaldaudzo problēmu risināšanas. "Tur sajutos kā citā pasaulē. Neviens negrūstās, bet nejaušas pieskaršanās gadījumā tūlīt ar smaidu atvainojas. Katru dienu bagātinājos ar jauniem iespaidiem," atceras ceļotājs. Viņš noliedz mītu, ka Kanāriju salās atpūšas ļoti daudz bagāto krievu. Statistika uzrāda tikai 0,2 procentus no kopējā atpūtnieku skaita.

Lielveikalos gluži kā Latvijā"Ja dienvidu pusē augu valsts ir ļoti nabadzīga un atgādina tuksnesi, kur katrs augs un kociņš mākslīgi jālaista, tad ziemeļu daļa ir zaļojoša kā subtropos. Dienvidu daļā lietus līst tikai astoņas reizes gadā. Mums trāpījās redzēt vienu no šīm laimīgajām dienām," priecājas Jānis. Salas abas daļas atdala 3700 metru augsti kalni, un tie neļauj lietus mākoņiem iekļūt dienvidu daļā. Dienvidu pusē salas pamatni veido lava. Tūristiem ir aizliegts lauzt šos iežus un izvest kā suvenīrus. Šoferis stāstīja gadījumu, kad kāda angļu grupa savākusi 80 kilogramu šo iežu paraugu un pēc tam muitā par to bija jāsamaksā 6000 eiro sods.Jānis bija visnotaļ apmierināts ar divreizēju maltīti viesnīcā, turklāt vakarā ar neierobežotu daudzumu vīna. Ēdienu izvēle bija ļoti bagātīga, taču pēc kāda nezināma nacionālā ēdiena baudīšanas secināja, ka labāk turēties pie pārbaudītām vērtībām.Pieredzējušie Kanāriju apmeklētāji ir iepraktizējušies pusdienu tiesu savākt pie brokastu galda, lai gan tas ir stingri noliegts. Tā darīja arī kāda grupiņa sērfotāju no Rīgas. Turpat brokastīs tika sagatavotas sviestmaizes, uzkodas un sakravātas lielā pludmales somā. Protams, ir nepieciešams šarms, lai uz pleca uzlikto somu ar faktiski zagtu pārtiku iznestu ar smaidu un vienlaikus pateikties apkalpojošam personālam par brokastīm. Krodziņos ēšana ir diezgan dārga - jārēķinās vismaz ar 15 eiro par pamatēdienu. Ja vēl klāt glāze alus, tad jāšķiras pat no 20 eiro. Toties pārtikas cenas lielveikalos ir gluži kā Latvijā.

Pat vējš ir maigi glāstošsViesnīcu katrs izvēlas pēc savas gaumes un maciņa biezuma. Jānis atzīst, ka viņa maks vilka tikai uz trijām zvaigznēm okeāna krastā. Numuriņā bija divas istabiņas un virtuvīte. Ideāls gadījums mazai ģimenītei. Pārtiku var nopirkt lielveikalā un gatavot gluži kā mājās. Brokastīs īpaša bauda ir izdzert tikko spiestu ananasu, apelsīnu vai mango sulas glāzi. Tās ir iespējams miksēt.Ja Latvijā temperatūras starpība gada laikā ir apmēram 60 grādu, tad Kanāriju salās šī starpība ir tikai seši grādi. Tas nozīmē, ka ziemas temperatūra īpaši neatšķiras no vasaras. Jānis tikai pēdējā dienā izpeldējies viesnīcas baseinā, visās pārējās izmantoja okeānu. Peldvietās viļņu gandrīz nav, jo izveidoti speciāli aizsargi. Toties atklātajā okeānā pašā krastā ir divus metrus augsti viļņi, kuri nesagatavotu cilvēku nogāž no kājām. Peldēt nepratējam par to pārliecināties nevajadzētu. Viesnīca bija tikai pāris gadu veca ar trijiem baseiniem pagalmā - seklais bērniem un divi pieaugušajiem ar dažādu ūdens temperatūru. Klimats izceļas ar ļoti tīru gaisu. Pat vējš tur ir maigi glāstošs. Salu arhipelāgs ir veidojies vulkānisko procesu dēļ. Pēdējais izvirdums notika 1990. gadā.

Kanāriju salas

Tenerifes salā dzīvo 675 tūkstoši

pastāvīgo iedzīvotāju.

Pavisam arhipelāgā ir septiņas lielas

un dažas mazas salas ar vairāk nekā

diviem miljoniem iedzīvotāju.

Tenerifē gada apgrozījums ir

apmēram 23 miljardi eiro, un vairāk nekā

80 procentu no šīs summas veido tūrisms.

Salas administratīvais centrs jeb

galvaspilsēta ir Santa Krus de Tenerife.

Tenerife vietējo iedzīvotāju guanču

valodā nozīmē "sniega kalns".

Katru gadu salu apmeklē

11 miljoni tūristu.

Platība - 7447 kvadrātkilometri.