Kas jāzina par kataraktas operācijas veikšanu?
Katarakta ir viena no visbiežāk sastopamajām acu slimībām gados vecākiem cilvēkiem. Šī slimība ir acs caurspīdīgās lēcas apduļķošānas, kā rezultātā lēca sabiezē, kļūst duļķaina un nelaiž sev cauri pietiekami daudz gaismas.
Tādēļ samazinās redzes asums un cilvēks pasauli redz kā caur netīru stiklu - attēls ir miglains un izplūdis. Vienīgais drošais ārtsēšanās veids kataraktas gadījumā ir operācija, kuras laikā ķirurgs aizstāj apduļķotu acs lēcu ar mākslīgu analogu, dzidru un causpīdīgu. Daudziem cilvēkiem kataraktas operācija dod iespēju atkal skaidri redzēt pasauli. Panākumu atslēga ir rūpīga pirmsoperācijas izmeklēšana, modernas tehnoloģijas un, protams, ķirurgu pieredze. Neviens cilvēks nav pasargāts no kataraktas - tā laika gaitā attīstās visiem, jo katarakta ir daļa no dabiska novecošanās procesa. Kataraktas veidošanos var izraisīt daudzi apstākļi, tostarp veselībai kaitīgi darba apstākļi, neveselīgs uzturs un dažādu gan vispārējo slimību, gan acs pataloģiju komplikācijas. Īpaši riskam pakļauti ir pacienti ar cukura diabētu.
Mūsdienās visbiežāk sastopamā kataraktas ārstēšanas metode ir operācija, kurā izmanto ultraskaņu.. Tās laikā apduļķotā lēca tiek sadalīta un izvadīta no acs caur mikrogriezumu (tikai 1,5-2 mm). Tad apduļķotā acs lēca tiek aizvietota ar jaunu, mākslīgu, kura turpmāk vairs neapduļķosies. Šī metode ir droša, ātra un nesāpīga. Pastāv arī modernāka kombinētā kataraktas operācijas metode, kurā savienotas femtosekunžu lāzera un ultraskaņas tehnoloģijas. Lai arī dārgāka, šī metode ir visdrošākā, un rezultātā garantija ir gandrīz simtprocentīga.
Katrā modernā un drošā kataraktas operacijā būtu jāiekļauj šādi elementi:
- Rūpīga pirmsoperācijas izmeklēšana, lai izvarītos no pēcoperācijas komplikācijām un vislabāk nodrošinātu pacientu.
Dažiem pacientiem pastāvs radzenes (acs caurspīdīgas daļas) apduļķošanās risks pēc kataraktas operācijas. No šī riska var izvairīties, izmantojot speciālu aprīkojumu, kas ļauj precīzi izmērīt radzenes šūnu skaitu pirms operācijas. Ja šo šūnu skaits ir samazināts jau pirms operācijas, kuras laikā acu audi tiek mehāniski un termiski noslogoti, pastāv risks, ka radzene var apduļķoties. Šādā gadījumā, iespējams, būs nepieciešama radzenes transplantācija. Izmantojot izmeklēšanā jaunāko konfokālās mikroskopijas tehnoloģiju, radzenes apduļķošanās risks tiek praktiski novērsts.
- Modernu, augstas kvalitātes mākslīgo lēcu, vienreizizmantojamu operācijas izejmateriālu un kvalitatīva medicīniskā aprīkojuma izmantošana.
- Obligāta anesteziologa klātbūtne visas operācijas garumā, lai nodrošinātu pacienta maksimālu drošību pirms operācijas, operācijas laikā, kā arī pēc tās.
Kataraktas operācija ir praktiski nesāpīga un teorētiski tajā kā anestēziju var izmantot tikai speciālus pretsāpju acu pielienus, bet, tā kā visbiežāk kataraktas pacienti ir gados vecāki ļaudis, tad gadās, ka pirmsoperācijas uzatraukums var izraisīt pēkšņus, lēcienveidīgus asinspiediena pieaugumus, kas var negatīvi ietekmēt operācijas rezultātu. Turklāt pastāv bīstamu komplikāciju risks, piemēram, infarkts un insults. Anesteziologs ne tikai parūpēsies par individuāli pielāgotu anistēziju, bet arī rūpīgi uzraudzīs pacienta stāvokli visas operācijas laikā, tādējādi novēršot iespējamo komplikāciju rašanos.
- Pirmsoperācijas izmeklēšanu vēlams veikt specializētās iestādēs, kurās pieejams viss nepieciešamais diagnostikas aprīkojums, kā arī acu ķirurgs.
Kataraktas operācija ir visbiežāk veiktā operācija oftalmoloģijas nozarē, tāpēc ķirurga pieredze ir noteicošā vislabākā rezultāta garantēšanai. "Pirmsoperācijas izmeklēšanas laikā ķirurgs katram pacientam izvēlas mākslīgo lēcu, ņemot vērā individuālās atšķirības un vajadzības. Mākslīgās lēcas spēj kompensēt arī redzes traucējumus, kas radušies pirms kataraktas - tuvredzību, tālredzību, kā arī astigmātismu. Modernā medicīna piedāvā arī multifokālās lēcas, kas, atšķirībā no standarta makslīgajām lēcām, nodrošina lielisku radzi gan tuvumā, gan tālumā. Vairumā gadījumu pacienti ar multifokālām lēcam var iztikt bez brillēm." stāsta Dr.Solomatina acu centra vadošais speciālists, LU asoc. prof. Igors Solomatins.
Moderna kataraktas operācija ir ātra un nesāpīga. Ierobežojumi pēc operācijas ir minimāli un arī atveseļošanās periods ir salīdzinoši neilgs. Un arī ieguvums ir acīmredzams - profesionāls ķirurgu darbs sniedz iespēju atkal redzēt skaidri.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19