Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vidzemē pagaidām maza interese par asistenta pakalpojumiem cilvēkiem ar invaliditāti

LETA

2013. gada 27. janvāris 09:10

641
Vidzemē pagaidām maza interese par asistenta pakalpojumiem cilvēkiem ar invaliditāti
Lai arī kopš šī gada 1.janvāra cilvēki ar I un II invaliditātes grupu un bērni ar invaliditāti var saņemt asistenta pakalpojumu, vairākās Vidzemes pašvaldībās cilvēku interese par piedāvājumu ir zema un pašlaik saņemti vien pāris iesniegumi.

Cēsu novada sociālajā dienestā aģentūrai LETA sacīja, ka pašlaik saņemts viens šāds iesniegums. Viens iesniegums saņemts arī Valmieras sociālajā dienestā, taču citviet, piemēram, Madonā, Līgatnē un Gulbenē, šādu iesniegumu vēl nav vispār.

Asistents var palīdzēt pārvietoties uz skolu, darbu, pakalpojuma saņemšanas vietu un citur. Lai varētu izmanot asistenta pakalpojumus, jāsaņem Veselības un darbspēju ekspertīzes ārstu valsts komisijas (VDEĀVK) apstiprinājums, ka personai ir nepieciešams asistents. Apstiprinājumu izsniedz nodaļa, kurā kārtota invaliditātes grupa.

Asistenta pakalpojumus līdz 40 stundām nedēļā apmaksā no valsts budžeta līdzekļiem, un to var saņemt pieaugušie cilvēki ar I vai II invaliditātes grupu, pamatojoties uz VDEĀVK atzinumu par asistenta pakalpojuma nepieciešamību, un bērni no piecu līdz 18 gadu vecumam ar invaliditāti, pamatojoties uz VDEĀVK atzinumu par īpašas kopšanas nepieciešamību saistībā ar smagiem funkcionāliem traucējumiem.

Kā aģentūrai LETA atzina Cēsu novada sociālajā dienestā, "pašlaik lielākajai daļai cilvēku ar invaliditāti šāda apstiprinājuma nav, turklāt kopš iesnieguma nodošanas to nākas gaidīt pat mēnesi, tāpēc pašlaik esam saņēmuši tikai vienu iesniegumu, jo pakalpojums ir vēl pašā sākuma stadijā".

Sociālajos dienestos Vidzemes pašvaldībās aģentūra LETA noskaidroja, ka, neskaitoties uz sarežģīto pieteikuma procedūru un patlaban arī iesniegumu trūkumu, interese par pakalpojumu arvien pieaug. Katrā pašvaldībā bijuši zvani un jautājumi par pakalpojumu, iespējām to saņemt un VDEĀVK atzinuma iegūšanas prasībām. Madonas sociālajā dienestā pat ir zināmi vairāki gadījumi, kad atzinums no VDEĀVK jau ir saņemts.

Kā aģentūrai LETA norādīja Valmieras sociālajā dienestā, "iespējams, cilvēkam mulsinošākais šajā procesā ir tas, ka viņam savas aktivitātes ir jāplāno pirms vēršanās sociālajā dienestā, vismaz mēnesi uz priekšu paredzot iestādes, kuras vajadzēs apmeklēt".

Ministru kabineta noteikumi "Kārtība, kādā piešķir un finansē asistenta pakalpojumus pašvaldībā" paredz, ka lēmumu par asistenta pakalpojuma piešķiršanu vai atteikumu pieņem Sociālais dienests viena mēneša laikā no iesnieguma saņemšanas brīža, nosakot asistenta pakalpojuma apjomu katram cilvēkam individuāli, ņemot vērā izglītības apgūšanu, algotu darbu, ārstniecības pakalpojumu saņemšanas nepieciešamību un aktīvu darbu nevalstiskās organizācijās.