Klāt Meteņi ar pavasara gaidīšanu
Laikā, kad īsās ziemas dienas jau manāmi stiepjas garumā un līdz Lieldienām palikušas septiņas nedēļas, latvieši izsenis svinēja Meteņus. Meteņu tradīcijas aizvadītās nedēļas nogalē atcerējās arī Launkalnē.
Tur notika ziemas sporta spēles latviešu gaumē, jautrā gaisotnē vienlaikus svinot Meteņus - senus latviešu pavasara gaidīšanas svētkus.
Brauc pēc gariem liniem
Iekustinājām ziemu, lai tā ātrāk beidzas un ātrāk atnāk pavasaris, teic Launkalnes pagasta tautas nama un arī vietējās folkloras kopas vadītāja Liene Strazdiņa.
Aicinājumam kopā jautri aizvadīt ziemu atsaucās trīs komandas, no kurām uzvarēja brantēniešu “Picbulkas”. Dalībnieki sacentās jautrības stafetē, kur līda caur tīklu, slēpoja komandā uz viena slēpju pāra, šāva mērķī un lēca ar maisu, kā arī noskaidroja labākos atraktīvākajā nobraucienā no kalna, improvizētā virves vilkšanā un varenākajā priekšnesumā.
L. Strazdiņa atgādina, ka neiztrūkstoša Meteņu tradīcija ir nobrauciens no kalna, lai izaugtu laba raža un mājās valdītu labklājība. Atbilstoši tautas ticējumiem no kalniņa jālaižas deviņas reizes priekš saules. Jo augstāks kalns un jo tālāk ragaviņas skrien, jo kuplāki un garāki izaugs lini.
Var svinēt visu februāri
Valkas kultūras nama folkloras deju kopas “Sudmaliņas” vadītāja Skaidra Smeltere uzsver, ka Meteņus senāk ar vērienu svinēja arī Ziemeļvidzemē, jo šajā apvidū mālainajos pakalnos pat ļoti tika audzēti lini.
Meteņus svin februāra sākumā, taču to var darīt visu februāri līdz pat Vastlāvim, kā Meteņus dēvē zvejniekciemos. “Agrāk tas bija laiks pirms pavasara darbiem, kad cilvēki vēl varēja papildu mājas solim atlicināt laiku sev, izpriecāties, iet rotaļās un dancot. Tika cepti pīrāgi un miežu karašas, vārīts kūķis jeb putraimu putra. Pēdējo reizi vēl gāja ķekatās, kad vīrieši pārģērbās par sievietēm, bet sievietes - par vīriešiem,” stāsta S. Smeltere.
Otrdien Meteņu danču vakars notika Valkas kultūras namā. Uz šo pasākumu ielūdza “Sudmaliņas”, lai iepazīstinātu gan mazus, gan lielus ar latviešu tautas tradicionālās kultūras vērtību - tautas dančiem.
Mūsdienās cilvēki Meteņu tradīcijas galvenokārt iepazīst no grāmatām un plašsaziņas līdzekļiem, taču S. Smeltere aicina ikvienu kādu no šīm tradīcijām izmēģināt pašiem, piemēram, iet ciemos, izcept pīrāgus vai, kamēr vēl ziema ir bagāta ar sniegu, arī pieaugušajiem paņemt ragaviņas un kopā ar bērniem sacensties, kuram nobrauciens no kalna sanāks garāks. “Un vajag piedomāt, ka tas notiek tieši Meteņos!” aicina S. Smeltere.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19