Ar uguni – piesardzīgi
Trikātas pamatskolā notika projekta “Skola iziet ciemā” kārtējā nodarbība sadaļā “Mazā zinātņu skola” - “No skala līdz lampai”. Nodarbību vadīja skolas direktore Brigita Avišāne kopā ar savu vīru Ansi.
“Mazā zināņu skola ir vērsta uz to, lai bērni pēc iespējas vairāk paši iesaistītos praktiskajās nodarbībās. Tā notika mūsu pirmajā nodarbībā par ūdens dabu un arī tagad par apgaismojuma veidiem ar uguni,” stāsta nodarbību vadītāja skolotāja Brigita Avišāne.
Viss par apgaismojumu
Protams, veicot eksperimentus ar uguni, jābūt ļoti piesardzīgiem un uzmanīgiem, jo uguns ir jāvalda. Ar to nevar tik brīvi eksperimentēt kā ar ūdeni. Lai ievērotu maksimālo drošību, katrai grupiņai līdzās bija bļoda ar ūdeni, kurā droši varēja nodzēst degošas lietas gadījumā, ja eksperimentā noticis kāds misēklis.
Bērni izmēģināja, kā deg senākais no apgaismojuma veidiem - skals. Pēc tam notika iepazīšanās ar lukturi un sveces veidošana apelsīnā. Apelsīns bija rūpīgi jāizdobj, līdz baltajam slānītim zem oranžās mizas, kas kalpo par deglīti. Piepildot apelsīnu ar visparastāko pārtikas eļļu iespējams izgatavot lukturīti. Bērniem ļoti patika.
Visaizraujošākie bija eksperimenti ar degošu sveci. Tas ļāva saprast, kas nepieciešams, lai notiktu degšanas process. Bērni vairākkārt iesaucās, ka šādu eksperimentu redzējuši rādām televīzijā un žurnālā “Juniors”. Tiesa, neviens no viņiem līdz šim tādus eksperimentus patstāvīgi nebija veicis. Aizraujošs bija eksperiments ar pudeli, kā rezultātā ūdens spēja pacelt uguni.
Vairāk praktisko nodarbību
Nodarbību beigās bija eksperimenti ar elektrību, ar elektrisko ķēdi. Enerģijas avots bija baterija, kas ir droši, lai negūtu nekādas traumas. “Sākām ar visvienkāršāko - elektriskās ķēdes izveidošanu. Pēc tam tā tika pilnveidota un kļuva daudzveidīgāka, izmantojot dažādus izolatorus un vadītājus, arī ūdeni kā vadītāju,” atceras nodarbības vadītāja. Bērniem bija liels brīnums, redzot, ka, iegremdējot vadus sālsūdenī, spuldzīte iedegas.
Bērni noskatījās nelielu filmu par to, ka, neievērojot vajadzīgo piesardzību darbā ar uguni, māja var nodegt sešās minūtēs. Ar šo filmu eksperimentu sesija noslēdzās. B. Avišāne uzskata, ka šādas nodarbības ir absolūti nepieciešamas un ļoti noderīgas ikdienas dzīvē. B. Avišāne ir pārliecinājusies, ka praktiskajās nodarbībās un eksperimentos bērni ļoti atraisās. Viņi patiesībā ir izteikti zinātkāri. “Ja Latvijas mazajās lauku skolās varētu nodrošināt šādu projektu regulāru darbību, bērni būtu daudz zinošāki un izglītotāki. Vairāk skolēnu izvēlētos cītīgāk mācīties dabas zinību priekšmetus. Tas pašlaik daudziem šķiet grūti, jo tie ir pārlieku teoretizēti. Ja lielajām skolām valsts programmu ietvaros ir iespējas nopirkt dažādas lietas praktiskajiem eksperimentiem, tad mazajās skoliņās naudas trūkuma dēļ tas liegts,” uzskata skolas direktore B. Avišāne.
Nākamā nodarbība projekta “Mazā zinātņu skola” ietvaros notiks 13. martā un tā būs par vielām un pārvērtībām. Arī tā būs eksperimentu sesija, kurā dalībniekiem jāizdara secinājumi.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19