Uzticība ir jāizpelnās
“Ziemeļlatvija” viesojās Blomes pagasta “Sproģos”, kur kopš pagājušā gada decembra sākuma mīt gulbis. Kā klājas putnam, kuram draudēja bojāeja, vislabāk zina stāstīt viņa jaunā saimniece Ingrīda Antēna.
“Ziemeļlatvija” rakstīja, ka pērn ziemā Blomes pagasta iedzīvotāja Ilze Briede nespēja palikt vienaldzīga, redzot, ka netālu no Jeberlejas esošajā dīķī atrodas gulbis. Tumši pelēkais putns tupējis uz ledus, kas piesaistīja arī citu vietējo cilvēku uzmanību. Pagasta ļaudīm pēc ilgākiem pūliņiem izdevās gulbi notvert un, konsultējoties ar ornitologu Dmitriju Boiko, tika nolemts, ka rūpes par putnu uzņemsies cilvēki. Tā pavisam neplānoti gulbis nonāca Ingrīdas ģimenes gādībā.
Pirmā reize
“Strādāju “Donās” pie Ilzes. Viņa iedrošināja, sakot, tev taču ir kūts, vistas, kurām gulbis būtu tikai laba kompānija. Ir muļķīgi dzīvot pēc principa – vājākie izmirst. Ja nepalīdzētu, gulbis toreiz būtu iesalis. Bija žēl. Pirmo nedēļu gulbis dzīvoja citās mājās, bet tad nonāca pie mums,” stāsta Blomes pagasta iedzīvotāja.
Viņa atzīst, ka iepriekš pat domās nav pieļāvusi, ka reiz “Sproģos” līdzās vistās dzīvos gulbis. Taču ikdiena rit savu gaitu un Ingrīdai jau piemirsies, cik sen putns mīt lauku mājās.
“Sarunājas”,
bet rokās nedodas
Gulbis dzīvo kūtī, kurā atrodas arī vistas. Putns pats izvēlējies sev labāko vietu, kur nakšņot, taču dienās brīvi pārvietojas pa kūti, pastiprinātu uzmanību veltot vistu būrim. Līdzās tam viņš arī guļ. Pret cilvēkiem gulbis ir rezervēts. Arī “Ziemeļlatvijas” klātbūtnē tas ieturēja distanci, demonstrējot savu individualitāti. “Man šķiet, ka joprojām viņš vēl nav īsti pieradis pie jaunās dzīves. Lai arī “parunājas” ar mums, taču rokās nedodas. Mums ir jāizpelnās viņa uzticība,” secina blomēniete.
Saimniece atzīst, ka nedaudz ir bail lielajam putnam tuvoties, jo ir dzirdēti dažādi stāsti par cilvēku un putnu attiecībām un to sekām. Turpretī, no otras puses, viņa priecājas, ka gulbis nav tik tuvs, citādi šķiršanās būtu sāpīgāka.
Visgardākā ir baltmaize
un Ķīnas kāposts
Kā “Ziemeļlatvijai” publikācijā “Uzmanības centrā gulbis” izteicās ornitologs, putnu vislabāk barot ar dažāda veida graudiem. “Sproģos” esošā iemītnieka ēdienkarte ir krietni bagātīgāka. Gulbis labprāt ēd baltmaizi, biezpienu, Ķīnas kāpostu, mielojas ar tikko slauktu pienu, nesmādē tomātus un ābolus. Protams, arī graudi ietilpst viņa maltīšu sarakstā.
Nereti viņu ēdienreizēs patraucē kāda vista, taču tā ātri vien tiek aizdzīta prom, tāpat kā reizēm garām skrienošās žurkas.
Cer, ka paliks
Tuvojas pavasaris, un Latvijā atgriezīsies gājputni. Ingrīda stāsta, ka drīzumā vērsīsies pie speciālistiem, lai noskaidrotu, kā pareizi rīkoties tālāk. Ir cerība, ka gulbis varētu palikt “Sproģos”, jo netālu no mājas atrodas dīķis. Tomēr, viss notiks tā, lai brīvībā putnam klātos labi.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19