Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Patēriņu nosaka ieradumi

Aldis Dubļāns

2013. gada 1. marts 00:00

370
Patēriņu nosaka ieradumi



Visticamāk, pavisam drīz, kad elektrības patēriņam mājsaimniecībās atvērsies brīvais tirgus, jāmaksā būs ievērojami vairāk. Tie, kuri patērē maz, šo cenu paaugstinājumu īpaši neizjutīs, taču, ja patēriņš ir liels, jau laikus jādomā, kā šīs izmaksas samazināt.
Vispirms ir jāsaprot, kādam nolūkam elektrību tērējam. Viens no veidiem, kā to saprast, ir sekot līdzi elektrības patēriņam ar attiecīgu ierīču palīdzību. Moderni izsakoties, nepieciešams audits. Valkas ģimnāzijas skolotājs Valdis Jerums to jau ilgstoši ir darījis savā mājā un rezultātā patēriņu ir samazinājis. Arī skolā viņa vadībā notikuši praktiski pētījumi ar mērķi saprast, kā var ietaupīt.

Daļu patērē aukstuma uzturēšanai
V. Jerums visus patērētājus savā mājā nosacīti ir sadalījis grupās. “Ledusskapi, protams, varu izslēgt, taču tas radītu papildu neērtības. Gluži tāpat ir ar saldētavu. Lai uzglabātu pašu izaudzētos un sagatavotos produktus, saldētavu atslēgt nevēlos. Ar šīm ierīcēm elektrības patēriņu īpaši ieekonomēt nevaru,” atzīst skolotājs. Tiesa, patēriņš ir atkarīgs no ierīces izvietojuma vietas.
    Valkas ģimnāzijas skolnieks Rihards izstrādāja zinātniski pētniecisko darbu, mērot elektrības patēriņu saldētavai skolas ēdnīcā. Tā pavasarī un vasarā atrodas tiešo saules staru ietekmē. Tāpēc arī ir radušies secinājumi par saules staru ietekmi uz enerģijas patēriņu. Pēc novērojumiem vasarā patēriņš ir pat trīs reizes lielāks nekā ziemā. Privātmājā vai dzīvoklī saldētavas un ledusskapja enerģijas patēriņu ietekmē telpas temperatūra, radiatoru tuvums, gaisa cirkulācijas iespējas. Ja apstākļi ir optimāli, kompresoram nav lieki jācīnās ar siltuma aizvadīšanu. V. Jerumam saldētava atrodas mājas koridorā, kur ziemā ir apmēram astoņus grādus silts, tādējādi elektrības patēriņš ir krietni mazāks.

Taupīt ir iespējams
Daudzdzīvokļu māju iemītnieki mazāk izmanto elektriskos boilerus ūdens sildīšanai, taču privātmāju īpašniekiem, kuri nav izveidojuši centralizēto apkures sistēmu, tie ir būtiski. “Latvenergo” iesaka caurplūdes ūdens sildītājus, taču to darbināšanai nepieciešama ļoti liela strāva, tādēļ jāierīko jaudīgāka elektroinstalācija, kā arī atbilstošs pieslēgums “Latvenergo” tīklam, kas nozīmē papildu izmaksas. Šī sistēma drīzāk piemērota publiskajās vietās. Skolotāja personīgā pieredze rāda, ka lielāka tilpuma boilerim ir lielāki  enerģijas zudumi. “Ja karstā ūdens patēriņš nav liels, tad izdevīgāk lietot mazāka tilpuma ierīci. Taču, ja ģimenē ir vairāk cilvēku un tie raduši mazgāties vienā laikā pēc kārtas, tad no lielā tilpuma boilera neizbēgt. Optimums parasti ir no 50 līdz 100 litriem,” uzskata V. Jerums. Viņš novērojis, ka lielākie zudumi rodas, ja iekārta atrodas tālu no ūdens patēriņa vietas (krāna). Karstajam ūdenim no boilera līdz krānam jāveic garāks ceļš, turklāt pēc krāna aizgriešanas karstais ūdens paliek caurulē un ātri atdziest. Tas jo īpaši attiecas uz tām mājsaimniecībām, kurās vannasistaba atrodas tālu no virtuves un tiek izmantots tikai viens karstā ūdens avots. Otrs regulējamais aspekts ir ūdens temperatūra boilerī. V. Jerumam tā noregulēta, lai ūdens būtu nedaudz vairāk par 40 grādiem karsts. Tas palīdz ietaupīt. Viņš atzīst, ka te gan jārēķinās ar citu risku - legionellas baktēriju veidošanās iespēju. Taču, jo karstāks ūdens un lielāks boilera izmērs, jo elektrība tiek patērēta vairāk. Vēl viens aspekts, kas palielina enerģijas patēriņu, ir sildošo elementu apkaļķošanās. Ūdens uzkarsēšanai tiek patērēts vairāk elektroenerģijas.

Optimālākās –
taupības spuldzes
Nākamā patērētāju grupa ir televizors, dators, radio un apgaismojums. “Veicot atbilstošu apgaismes lampu nomaiņu, patēriņu nedaudz var samazināt, taču mani novērojumi rāda, ka tas nav nozīmīgi pret kopējo elektrības patēriņu. Ir iekšējā sajūta, ka, izmantojot ekonomiskās spuldzes, var ietaupīt, taču ne jau tās ir lielākās patēriņa vaininieces,” stāsta skolotājs. Ģimnāzijas 12. klases skolēni ir veikuši mērījumus, lai salīdzinātu kvēlspuldzes, taupības (luminiscento) spuldzes un LED lampas. Ir acīmredzami, ka taupības spuldzes ir visizdevīgākās. To lielākais trūkums – tās nav paredzētas biežai ieslēgšanai un izslēgšanai. Prakse rāda, ka dārgākās tomēr ir labākas un tām dots ilgāks garantijas laiks.
Bet, ja lampa sabojāsies pēc 4-5 gadiem, iespējams čeks jau būs pazudis. Lētās taupības spuldzes var arī uzkarst un savā ziņā tas ir bīstami. Turklāt jāatgādina, ka lampu caurulēs ir dzīvsudraba tvaiks. LED lampu kalpošanas mūžs ir ievērojami ilgāks, elektrības patēriņš ir neliels, taču tās ir dārgas. Katrā ziņā uz racionālu apgaismojumu dažus latus mēnesī var ietaupīt.
Ir iespējams izmantot lampas ar automātisko ieslēgšanās funkciju, kas reaģē uz kustību. Šādas lampas Valdim ir palīgtelpās. Nav jāuztraucas par to, ka kādreiz aizmirsīsies tās izslēgt.
Dators - trešais
lielākais patērētājs
Viens no nozīmīgiem elektrības “ēdājiem” dzīvoklī ir dators. Ja portatīvais patērē no 60 līdz 80 vatiem, tad stacionārajam galda datoram patēriņš ir ievērojami lielāks un nozīmē, ka ilgstoši ieslēgts dators var būtiski palielināt elektrības patēriņu.  Tas var būt pat līdz septiņiem latiem mēnesī. Dators skolotājam ir trešais lielākais patērētājs aiz boilera un saldētavas.
Elektrības patēriņu lielā mērā nosaka ieradumi. Tas attiecas arī uz veļas mazgāšanu.  Izvēloties pareizu režīmu, var daudz ietaupīt. Lielākais patēriņš veļasmašīnā ir ūdens sildīšanai, tikai pēc tam seko elektromotora darbināšanai vajadzīgā elektrība.
Ietaupīt var tikai mainot paradumus - mazāk izmantot, taču radīsies papildu neērtības. Visas audiovizuālās iekārtas patērē enerģiju gaidīšanas režīmā. Varbūt tas nav daudz, bet tomēr. “Savulaik izmantoju televīzijas dekoderu, kurš ieslēgts patērēja 15 vatus. Jāizvēlas, kas ir ērtāk. Ja vēlies skatīt televizoru tūlīt pēc tā ieslēgšanas, tad dekoderu izslēgt nevajadzētu,” secina skolotājs.
Viņš par taupības paradumiem iesaka domāt tiem, kuri izmanto elektroplītis. Nevajag allaž izmantot lielas jaudas. Tiklīdz, piemēram, zupa sāk vārīties,  jāizvēlas tāds režīms, kas šo šķidrumu uztur uz vārīšanās robežas.  Jārēķinās, ka elektroplītīm ir liela inerce, tāpēc ierīce jāizslēdz dažas minūtes pirms ēdiena gatavošanas beigām.
Dažādu it kā sīkumu elektrības taupīšanai ir daudz. Piemēram, nevajadzētu telefona lādētāju atstāt pievienotu tīklam. Patēriņš nav liels, taču tas ir. Pērn kopā ar 11. klases skolēniem tika rēķināts, cik daudz enerģijas patērē televizors gaidīšanas režīmā. Visā diennaktī var sakrāties tikpat daudz enerģijas, kā uzvārot tēju  tējkannā, kuras jauda ir 2 kW.

Skaitītājs palīdz un ļauj analizēt
Izmēros nelielais enerģijas skaitītājs dara apmēram to pašu, ko tradicionālais elektrības skaitītājs pie dzīvokļa vai mājas ievada. Tam ir vairāk mērīšanas funkciju (spriegums, strāvas stiprums, patērētāja jauda konkrētajā brīdī, kopējais patēriņš). Līdz ar to var lemt, ko darīt, lai mazinātu enerģijas patēriņu. Lētākie modeļi maksā apmēram 10 latu. Valdis šo ierīci ir devis lietošanā daudziem, lai palīdzētu noskaidrot patēriņu.
Ir nopērkami arī tādi mērītāji, lai analizētu sava mājokļa elektrības patēriņu, piemēram, ik pa minūtei visu mēnesi. V. Jerums to izmantoja savas mājas elektroauditam. Mērierīcē uzrādās katrs solītis, kad tīklā notiek kādas izmaiņas. “Redzu, kāds ir patēriņš dienā un naktī, kā atšķiras patēriņš darba dienās un brīvdienās Tas ir veids, kā ieraudzīt nelietderīgo enerģijas patēriņu. Šai ierīcei ir bezvadu pieslēgums, un, staigājot pa māju, var izvēlēties, ko izslēgt, lai samazinātos patērētā jauda,” stāsta skolotājs. Šī aparāta cena ir 70-80 latu robežās. Ja mājsaimniecībā tēriņš ir liels, tad ilgtermiņā šādas mērierīces iegādāšanās, iespējams, var noderēt, lai taupītu. Ja būs iespēja izmantot nakts tarifu, tad ietaupīt varēs arī mainot paradumus un atsevišķus patērētājus varēs lietot nakts stundās, piemēram, mazgāt veļu. Laiks rādīs.
DERĪGI PADOMI
Ir iespējams iegādāties elektriskās plītis ar metāla sildvirsmām, stikla keramikas virsmu un dažādiem sildelementiem, kā arī indukcijas tipa plītis. Energoefektīvākās ir indukcijas tipa plītis, jo patērē elektroenerģiju vienlaicīgi sasildot visu katla virsmu, nevis sasildot plīts virsmu un nododot siltumu katlam kontakta ceļā. Lietojot šīs plītis, saīsinās ēdiena gatavošanas laiks. Ja salīdzina plītis ar stikla keramikas un metāla sildvirsmām, tad pirmās tērē par 30 procentiem mazāk elektroenerģijas.

Izmantojiet visu veļas mazgājamās mašīnas tilpumu. Daudzas no tām mazāka veļas daudzuma mazgāšanai patērē tikpat daudz ūdens un elektrības kā pilnas. Videi draudzīgi ir mazgāt pilnu veļas mašīnu – ar to nevar sacensties pat taupības režīms.