Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Gribu ziemā noķert lasi Salacā!

Einārs Siliņš

2013. gada 5. marts 00:00

153
Gribu ziemā noķert lasi Salacā!



Būtībā tāds pieplūdums ziemas mēnešos uz lašu un taimiņu copi Salacas upē nav manīts jau vairākus gadus. Šķiet, copmaņi ir noilgojušies pēc adrenalīna līmeņa paaugstināšanas vai arī iespējas labi nopelnīt. Diemžēl ne visi ir tik liberāli pret esošo zivi, pirmkārt, un, otrkārt, pastāvošo likumdošanu. Taču par visu pēc kārtas.

Lielas soda naudas
Lasis un taimiņš ir ienācis upē tiešām lielā daudzumā, un dienas licences, kuras cena ir deviņi lati, tiek izpirktas ļoti ātri. Tiem, kas vēl nezina, pateikšu, ka pastāv četras zonas – A, B, C, D. Uz katru no tām ir dienā maksimāli pārdodamais licenču skaits, kas līdzvērtīgs ar skaitli 20. Inspekcijas pārbaudes notiek ļoti regulāri, tāpēc tiem, kam ir vēlme būt īpaši gudriem dažādās lašu un taimiņu ķeršanas metodēs, daudzumos un bezlicenču gadījumos, es ieteiktu apdomāties, jo soda naudas pilns aprēķins par vienu nelegāli paturētu lasi var maksimāli sasniegt 1000 lašu tikai citā matērijā. Te ietilps zivju resursiem nodarītie zaudējumi, kur soda naudas sniedzas no 300 līdz 500 latu (par vienu zivi), un administratīvā pārkāpuma protokols, kur soda naudas summa sniedzas no 20 līdz 500 latu. Kāpēc tāda starpība? Piemēram, ja tu iebrauc kaimiņa žogā un noposti to pilnībā, tad tev ir visas iespējas šķirties no 500 latu, ja nojauc tikai daļu, tad attiecīgi tiek veikti aprēķini.

Lasi uz ledus?!
Šādām upēm kā Salaca parasti ziemās vidējā daļa neaizsalst. Straume tomēr dara savu, līdz ar to makšķerniekam – spiningotājam ir izredzes uz lomu. Atribūti, kas nepieciešami šādai copei, ir aptuveni trīs metrus garš un kvalitatīvs spininga kāts, verga, 0,2 milimetru pītā aukla, spole ar trešo vai pat ceturto kasetes lielumu un kārklu krūmi pēc iespējas tuvāk copes vietai.
Ledus mala, kas dažādās vietās ar dažādiem platumiem ir ieskāvusi upi no krasta puses, tā īsti droši pie pašas ūdens malas klāt nelaiž. Tātad nepieciešama līdzi ir verga, ar ko pārbaudīt ledus biezumu. Tā vai šitā, bet pie pašas ledus malas neieteiktu iet pat tad, ja ar vergas cirtienu it kā neizdodas ledu caursist, kas nozīmētu, ka varētu turēt cilvēka svaru. Tieši tāpēc lašu copē ir nepieciešams apmēram trīs metrus garš kāts un izturīga aukla. Kad lasis ir pieķēries, tam ļoti bieži ir tendence palīst zem piekrastes ledus. Tāpat jau sanāk spininga kātam pamatīga slodze cīņā ar straumi un plusā vēl nāk klāt zivs pretestība, kas, atklāti sakot, gan ziemas periodā nav tik spēcīga kā pavasarī vai rudenī. Patiesībā ziemas apstākļos lasis ir diezgan snaudulīgs. Tieši tāpēc daudzi par galveno mānekli izmanto dažādus šūpiņus. Pēdējie, atsitoties pret akmeņiem, rada skaņu, kas liek lasim sākt ausīties. Šādi atmodināts pumpainis metas virsū jebkam, kas kustas.
Tā kā uz ledus nemitīgi ir daudz makšķernieku, ļoti labi strādā arī attiecīgi vobleri, kam ir daudz efektīvāka spēle kā šūpiņam. Tas, protams, ir arī saistīts ar katra makšķernieka meistarības pakāpi. Ļoti bieži gadās situācijas, kad lasis papeld zem krasta ledus. Šādos gadījumos aukla rīvējoties iegriežas ledū. Tad var līdzēt tikai pagarš koka zars ar žākli galā, kas palīdz auklu izstumt no ledus rievas. Protams, ne jau visur pie rokas atrodams šāds zars. Ko darīt brīdī, ja zivs ir galā, un kā pie tā krūma tikt?! Ir labāka versija. Copes lietu veikalos ir teleskopiskie kāti, kam galā paredzētas zivju uztveramo tīkliņu ieskrūvēšanas vietas. Šeit arī der parasto gruntsmakšķeru žāklīšu spīles. Vītnes ir pilnīgi vienādas. Šādu kātu viegli var izvilkt un, lai būtu ērti pārnēsāt, atkal sastumt kopā. Ar šāda verķa palīdzību auklu atspiež no ledus malas nost.
Kad zivs ir nokausēta (bez šīs procedūras nu nekur), tad galvenais lasi vai taimiņu dabūt kaut galvas tiesu virs ledus malas. Tālāk jau zivs pa ledu aizslīdēs ļoti viegli. Vajag atcerēties arī to likuma tekstu, kas nosaka, ka pumpainos ar gafu ņemt nedrīkst.
Cik garu auklu tīt uz spoles. Šeit domas dalās, taču ne velti ziemas apstākļos copmaņi izvēlas lielākas spoles ar lielākām kasetēm un uz tām tin pīto auklu apmēram 200 metru.
Braukt darba dienās uz Salacu ir daudz izdevīgāk kā brīvdienās, jo tautas pieplūdums, laikam pateicoties šai maigajai ziemai, ir itin iespaidīgs.