Cēsis vilina arī ziemā!
Cēsīs ir daži jauni pārsteigumi, kurus lieliski izceļ pat šīs ziemas koku kailums un sniega trūkums.
Cēsis no laika gala bijušas pievilcīgas aktīvās atpūtas cienītājiem, jo pilsētas pievārtē, netālu no padomju laikos slavenās atpūtas bāzes «Cīrulīši», izveidotas divas mūsdienīgas slēpošanas trases - Žagarkalns un Ozolkalns. Savukārt tūristi, kurus nevilina aktīvi ziemas prieki, var izbaudīt Cēsu vecpilsētas un senās vēstures burvību. Drēgnajās ziemas dienās, staigājot pa vecpilsētu garām senatnīgajai Sv.Jāņa baznīcai (iesvētīta 1284. gadā) un nonākot Rožu laukumā (bijušajā 13. gadsimta Tirgus laukumā), noteikti jāapmeklē našķu «paradīze» -konditorejas veikals-kafetērija «Vinetas un Allas kārumlāde». Savukārt bērnus un viņu vecākus noteikti pārsteigs bērnu zinātnes centra «Z(in)OO» apmeklējums.
Laipni sagaida ikvienuLai ceļojumu varētu rūpīgi saplānot un tas nekļūtu tikai par haotisku pastaigu pa Cēsu vecpilsētu un senajām pilsdrupām, vispirms ieteicams apmeklēt kultūras un tūrisma informācijas centru. Tas ir viegli atrodams, jo izveidots blakus Cēsu Jaunajai pilij - Pils laukumā 9, tālrunis 64121815, 29154367. Apmeklētājus uzklausa vadītāja Andra Magone, kura tūristiem iesaka vēlamos maršrutus, kā arī sniedz visu nepieciešamo informāciju par sabiedriskās ēdināšanas pakalpojumiem un pārnakšņošanas iespējām. Turpat var iegādāties amizantus bruņinieciņus, krāsainas krūzes ar Cēsu simboliku un citus pievilcīgus suvenīrus.
Sveicina grāfs ZīverssCēsīs un tās apkārtnē ir tiešām ievērojams apskates objektu skaits, tāpēc skaistās pilsētas iepazīšanai ir vērts veltīt visu nedēļas nogali.Pilsētas pirmsākumi saistīti ar Cēsu Viduslaiku pili (13. gadsimta sākums), ap kuru 14. gadsimtā izveidojās pilsēta. Pie pils uzrauga, saņemot lukturīšus, kuros deg svece, un mūsdienīgas bruņucepures, iespējams apskatīt šobrīd vienīgo pils torni - Rietumu torni, kurā līdz mūsdienām saglabājies iekšējais telpu un kāpņu tīkls.
16. gadsimta beigās Cēsu Viduslaiku pili nopirka grāfs Zīverss. Viņš vecās pils vārtu nocietinājuma vietā uzcēla Cēsu Jauno pili (16. gadsimta beigas). Uzkāpjot Jaunās pils atjaunotajā Lademahera tornī, paveras brīnišķīgs skats uz senajām pilsdrupām un Gaujas Nacionālā parka mežu ieskauto pilsētu. Kāpjot pa vītņu kāpnēm, noteikti jāuzmet acis omulīgajām krāsniņām. Pils tornī uzvilktais Latvijas valsts karogs lepni liecina, ka Cēsis ir Latvijas nacionālā karoga dzimtene. Plānots, ka pavasarī Jaunās pils apmeklētājus gaidīs jauni pārsteigumi - restaurējot ir atklāti un tagad atjaunoti burvīgi un nedaudz sentimentāli oriģinālie sienu gleznojumi un pat savdabīga parketa imitācija.
Savukārt parkā pie Cēsu pilsdrupām tūristus sagaida saimnieks - bronzas krūšutēlā kalniņā pie lapenes atveidots pats grāfs Kārlis Zīverss. Savulaik viņš izdomāja šā neatkārtojamā parka projektu un pat zīmēja dīķa formu. Nu no tā uz viņu ziņkārīgi noraugās pīļu ģimene. Tūrisma centra darbinieces pačukst, ka mīlīgo lapenīti iecienījuši jaunie pāri, kuri tieši tur vēlas noslēgt savu mūža savienību. Esot skaisti un bezgala romantiski.
Jāpaberzē Laika veča lukturisIzstaigājot pilsdrupas un apskatot Jauno pili, tālāk var doties vecpilsētas labirintos. Lai neapmaldītos un pastaigu darītu vēl saturīgāku, tūrisma centrā pieejams jauniešu izstrādāts īpašs kājnieku maršruts «Ielu pastkartes». Ar to noteikti tiks galā arī paši mazākie ceļotāji, jo maršruta garums ir trīs kilometri. Ja negribas sava ceļojuma izjūtas iegrožot ar kāda cita ceļotāja izbaudītajām, vienkārši var nesteidzīgā solī izbaudīt vecpilsētas elpu.
Pirms Sv.Jāņa baznīcas apskatāma skulptūra «Gadsimtiem ejot» - veltījums Cēsīm viduslaikos. Ticējums vēstī, ka, paberzējot Laika veča lukturi, gaisma rādīs ceļu labajām domām, sapņiem un darbiem. Neviens nespēs paiet garām Sv.Jāņa baznīcai. Tā ir viena no senākajām un varenākajām kulta celtnēm Latvijā. Tās torņa smaile būvēta 1853. gadā. Aiz baznīcas redzams arī Rožu laukums, kas ziemā pārvēršas par publisko slidotavu. Netālu no laukuma, Rīgas ielā, atrodas kafejnīca «Rīga», ko īpaši iecienījuši vietējie mākslinieki.
Kārumlādes vilinājumsJa gribas atrast siltu un omulīgu vietiņu, kur ieturēt maltīti, - Cēsīs tādu ir atliku likām. Var izvēlēties pēc maciņa biezuma un vēderprieku pieprasījuma. Staigājot pa vecpilsētu, nav iespējams neievērot maza veikaliņa skatlogu, kas izrotāts ar marcipāna kūkām, tējkannām un citiem vilinošiem brīnumiem. Izrādās, esam nokļuvuši pie «Vinetas un Allas kārumlādes» durvīm Rīgas ielā (ieeja no Lielās Skolas ielas). Tās atverot, pārņem kūciņu, pīrādziņu, plātsmaizīšu, cepumu, konfekšu un saldējuma aromāts. Veikaliņā var iegādāties interesantus suvenīrus, saldas dāvaniņas un pārsteigumus, marcipāna un šokolādes figūriņas. Omulīgajā tirgotavā piedāvā arī «Īpašos kārumlādes Cēsu cepumus».
«Z(in)OO» - zinātkāriem cilvēkiem Savukārt bērnu zinātnes centra «Z(in)OO» apmeklējums būs interesants zinātkārajiem. Šis centrs atrodas Poruka ielā 8 - zilpelēkā divstāvu ēkā, blakus pieejama autostāvvieta (iebraukšana no Lapsas ielas). Centru var apmeklēt darba dienās, iepriekš piesakoties pa tālruni 25400228, sestdienās no pulksten 10 līdz 17 (bez iepriekšējas pieteikšanās). Jārēķinās, ka apmeklējuma laiks varētu ilgt no divām līdz četrām stundām.
«Z(in)OO» piedāvā interaktīvas ekspozīcijas, lai apmeklētājiem pašiem būtu iespējams izmēģināt dažādas tehnoloģijas un pārbaudīt dabas likumus - mācīties matemātiku lēkājot, izbaudīt gravitāciju šūpolēs, izprast berzi, braucot ar īpašu kartingu, redzēt skaņu, optiskās ilūzijas, veidot zobratu pārnesumus, saprast katapultas darbības principus, būvēt un vadīt robotus, redzēt zibeni, kustināt priekšmetus ar domu spēku, sēdēt uz naglām un vēl, un vēl. Apmeklētāji var izmēģināt 30 eksponātus. Savukārt gados jaunākajiem apmeklētājiem ir iespēja spēlēties ar «Varis» un «Lego» konstruktoriem, bet pašiem mazākajiem kopā ar vecākiem iepazīt attīstošās rotaļlietas.
Janvārī centrā var apskatīt unikālu interaktīvo izstādi «Leonardo da Vinči ģēnijs». Tā ir lieliska iespēja aptaustīt un izmēģināt slavenākos viduslaiku ģēnija izgudrojumus.
Jāizmet līkums ārpus CēsīmKad izstaigātas Cēsis, noteikti jāizmet līkums līdz Ērgļu (jeb Ērģeļu) klintīm, kur reizē ar Gaujas un iespaidīgo smilšakmens sienu krāšņumu par neprognozējamiem dabas spēkiem atgādina gluži svaigais un mazliet baisais klints nobrukums. Tā apskatei izveidotas kāpnes un iekārtots skatu laukums.
Tālāk ceļš aizved līdz Svētavotam, kas atrodas Cīrulīšos - Gaujas senlejā lejpus Cīrulīšu pansionātam. Tur apskatāma Svētavota ala, no kuras arī iztek ziemā neaizsalstošais avots. Tā ūdeni kopš senatnes uzskata par dziedniecisku. Stāsta, ka tas dziedējot, piemēram, kaulu sāpes, arī satur daudz dzelzs savienojumu. Svētavots atrodas privātā teritorijā, ir apsargāts un apkopts, tāpēc apmeklētājiem jāmaksā simboliska ieejas maksa.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19