Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Valmieras muzejā apskatāma izstāde „Latviešu medību tradīcijas”

2011. gada 21. decembris 11:52

1824
Valmieras muzejā  apskatāma izstāde „Latviešu medību tradīcijas”

Līdz 2012.gada 31.martam Valmieras muzejā var apmeklēt izstādi „Latviešu medību tradīcijas". Izstādē var uzzināt, ar kādiem ieročiem un paņēmieniem medīja mūsu senči, kādi zvēri dzīvojuši Latvijas teritorijā daudzus gadsimtus atpakaļ un kādi dzīvnieki un putni mīt mūsu mežos, pļavās vēl šodien.

Tāpat iespējams ieraudzīt mamuta līdzgaitnieku, kas sastopams galējos arktiskajos apgabalos, kā arī uzzināt, kādus zvērus medī dažādās Eiropas un Āfrikas valstīs. Izstādes apmeklētāji varēs iegūt informāciju arī par briežu dārziem un mednieku labākajiem palīgiem - medību suņiem.

Valmieras muzeja direktore Iveta Blūma pastāstīja, ka izstāde „Latviešu medību tradīcijas" iekārtota Valmieras muzeja Izstāžu nama velvju zālēs, kopumā astoņās telpās. Gan lielos, gan mazos apmeklētājus gaida tikšanās Senajā alā, Vilku gāršā, pie Pīļu dīķa, Ieroču zālē, Safari zālē, Trofeju kabinetā, Mednieka bibliotēkā un Taksidermijas darbnīcā. Izstādē ikvienu gaida erudīcijas uzdevumi, piemēram, kažokādu atpazīšana, putnu balsu klausīšanās un mīklu risināšana.

„Jau pirms vairākiem miljoniem gadu uz vienas takas sastapās pirmatnējie cilvēki , putni un dzīvnieki. Cilvēces medību vēsture ir tikpat sena. Pirmie ieroči bija šķēpi, loki, bultas, izmantoja cilpas un bedres.

Pirms medībām senie cilvēki aizlūdza dievus, lūdzot veiksmi medībās, vēlāk par medību aizbildni kļuva sengrieķu dieviete Artemīda. Laika gaitā mainījušies dzīvnieki, kas apdzīvoja tagadējo Latvijas teritoriju, mainījušies ieroči un metodes, medību paņēmieni, vienīgi saglabājies gēns, kas liek iziet uz senās medību takas," stāsta Iveta Blūma.

Valmieras muzejs saka paldies visiem medniekiem, kolekcionāriem un Vidzemes un Rīgas muzeju kolēģiem, Latvijas Safari klubam, kas palīdzēja izstādes veidošanā.