Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Tiek izmēģināts inovatīvs veids kā apkarot maluzvejniecību Latvijā

2012. gada 25. novembris 09:15

527
Tiek izmēģināts inovatīvs veids kā apkarot maluzvejniecību Latvijā

Dabas aizsardzības pārvaldes darbinieki kopīgi ar Vides risinājumu institūtu īstenoja inovatīvu eksperimentālu akciju, ar speciāla lidaparāta, kas aprīkots ar īpašu infrasarkano kameru, palīdzību apsekojot Latvijas upes un ezerus, vērojot vai pie tiem netiek veiktas kādas pretlikumīgas darbības. Visus akcijas izdevumus sedza Vides risinājumu institūts.

Akcijā tika izmantota divmotoru lidmašīna BN2T-4S, kas aprīkota ar īpašu infrasarkano staru kameru, kas ļauj saskatīt dzīvu būtņu - kā cilvēku, tā dzīvnieku aktivitāti arī nakts laikā. Infrasarkano staru kameras jūtīgums un izšķirtspēja nodrošina to, ka pamanīts tiek pat vismazākais objekts uz zemes, kas izstaro siltumu. Infrasarkano staru kamera uz vairāku desmitu kilometru attālumā esošo uztvērēju pārraida melnbaltu attēlu, ko iespējams aplūkot datorā vai TV ekrānā.

Objekti, kas izstaro siltumu tiek attēloti melnā vai baltā krāsā un tos nepamanīt ir faktiski neiespējams. Pārraidītajam attēlam uzreiz iespējams noteikt GPS koordinātas, kas ļauj uz zemes esošajai speciālistu komandai noteikt kustīgo objektu precīzu atrašanās vietu dabā. Turklāt lidmašīna patrulēšanas režīmā var pavadīt gaisā līdz 10 stundām, kas dod iespēju vienas misijas laikā aptvert plašas teritorijas.

Lidmašīna veica pārlidojumus dažādās Latvijas teritorijās  - visvairāk tieši virs Gaujas nacionālajā parkā  esošajām upēm un ezeriem. Dabas aizsardzības pārvaldes vides inspektori izbrauca uz vairākām vietām, kur ar infrasarkano staru palīdzību tika konstatētas aizdomīgas cilvēku veiktas darbības pie ūdeņiem. Šoreiz inspektoriem veicot pārbaudi dabā būtiski pārkāpumi netika konstatēti. Pārbaužu laikā vienam makšķerniekam sastādīts administratīvā pārkāpuma protokols par makšķerēšanu bez makšķerēšanas kartes.

Nākotnē šāda inovatīvā pieeja palīdzētu daudz efektīvāk apkarot maluzvejniecību Latvijā, kā arī varētu nodrošināt daudz precīzāku dzīvnieku uzskaites veikšanu, vai, piemēram, indentificēt robežpārkāpējus, sekmēt purvu, mežu masīvos apmaldījušos cilvēku atrašanu, kontrolēt vides piesārņojumu un pildīt vēl daudzus citus uzdevumus.

Akcijā pielietotās tehnoloģijas savos pirmsākumos ir cēlušās no militārā sektora. Mūsdienās tās visā pasaulē arvien plašāk izmanto civiliem mērķiem, tajā skaitā dabas aizsardzībai.