Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) ziedojums Likteņdārzam

2011. gada 12. jūlijs 08:42

403
Latviešu apvienības Austrālijā un Jaunzēlandē (LAAJ) ziedojums Likteņdārzam

Pēc otrā pasaules kara, laikā no 1948. līdz 1951. gadam, kā emigranti no Eiropas bēgļu nometnēm Austrālijā un Jaunzēlandē ieradās ap 30,000 latviešu. Šos bēgļus bija saliedējusi grūtā pēckara Vācijas dzīves apstākļu pieredze.

Šīs saliedēšanas pamatā bija nelokāma politiska pārliecība saglabāt ticību cilvēktiesībām, demokrātiskiem principiem un pasargāt savas tautas kultūras mantojumu, ko otrās pasaules karš un tā sekas savā nežēlībā mēģināja iznīcināt. 

 

Šīs kultūras tradīcijas, kā bagāts mantojums, paņemtas līdz no dzimtenes, tika koptas bēgļu nometnēs, neļaujot to iemītniekiem iegrimt pēckara pesimismā vai depresijā. Ekonomiskais sabrukumus, kas izraisīja lielu bezdarbu radīja iespēju pašdarbībai: nometnēs uzsākot skolas un piegriezties latviešu kultūrtradicionālām nodarbībām. Tā iesākās sabiedriskā rosība - draudzes, kori, teātri, koncerti, rokdarbi, gleznu izstādes, tautas dejas, skauti, nometnes un dažādi jauniešu pulciņi.  

 

Iebraucot Austrālijā un Jaunzēlandē, sabiedriski kulturālās nodarbības tika atdzīvinātas un turpinātas. Tās deva iebraucējiem, kam tagad bija darbs un politiski sociāla drošība, pamatu veselīgas garīgās dzīves veidošanai jaunā, svešā vidē. 

 

Katrā lielākā  centrā atsāka darboties kori, tautas dejas, teātri un saviesīgu izziņu vakari, kur iebraucēji varēja pārrunāt un savstarpēji izmainīt informāciju par vietējiem dzīves apstākļiem. Drīz vien nodibinājās latviešu biedrības un iepirktie latviešu nami deva jaunu, vēl liekāku dzinuli sabiedriskai rosībai. 

 

Iesāktā pašdarbība atsevišķos centros bija iemesls izveidot un attīstīt latviešu centrālo organizāciju kas palīdzētu lietderīgāk izmantot finansiālos līdzekļus un atvieglināt savstarpēju sadarbošanos. Tā 1951. gada 22. jūlijā nodibinājās Latviešu apvienība Austrālijā (LAA) un gadu vēlāk afiliētais Kultūras fonds. 1972. gadā, paņemot savā paspārnē arī Jaunzēlandes latviešus, LAA pārvērtās par LAAJ. 

 

LAAJ darbība aptvēra netikvien Austrālijā un Jaunzēlandē dzīvojošo latviešu etnisko kopību - tā izpaudās arī sociālipolitiskā virzienā, uzņemot sakarus ar līdzīgām latviešu organizācijām citās brīvās zemēs.

 

Austrālijā LAAJ politiskā darbība iezīmējas atgādinot zemes iedzīvotājiem un valdībai komunisma draudus demokrātijai un cilvēktiesībām. Šinī ziņā, attiecīgos gadījumos, tika iespaidota Austrālijas ārpolitiskā nostāja. Tas bija latviešu imigrantu devums palīdzēt uzturēt možu demokrātijas un cilvēktiesību principus brīvajā pasaulē. 

 

LAAJ prezidijs ir nolēmis atzīmēt apvienības 60. gadu dibināšanas jubileju ar $A6 000 (ap 3 000 latu) ziedojumu Likteņdārzam. Esam daļa no tālu izkaisītās latviešu tautas, kura tik zīmīgi tiek pieminēta šai svētā atmiņu vietā. Ceram, ka citas organizācijas plašā pasaulē arī atzīmēs savas lielās jubilejas ar devumu Likteņdārzam. 

 

LAAJ ziedojums tiks ieguldīts Likteņdārza amfiteātra būvniecības darbu turpināšanā.

 

Katrs ir aicināts līdzdarboties Likteņdārza tapšanā - iegādājoties ziedojumu zīmes, iestādot koku, atvedot pelēko akmeni amfiteātrim, ziedojot līdzekļus uz „Likteņdārza" norēķinu kontu vai dāvinot mākslas darbus. Tuvāka informācija par projektu - www.liktendarzs.lv