Robežas tiek nojauktas ("Dzīvespriekam" 2011. gada maijs)
Kur šodien sākas ģimene un kur beidzas darbs? Internets un dažāda lieluma digitālās ierīces pilda ne tikai izklaides un saziņas lomu, bet kļūst arvien noderīgākas darba pienākumu veikšanai.
Vai esam gatavi būt sasniedzami 24 stundas septiņas dienas nedēļā, atkarīgs vienīgi no mums, taču bieži vien to piespiež nepieciešamība vai nežēlīgā konkurence. Tehnoloģiskais cunami liek mainīt paradumus, jo darbs ienāk mājās un mājas izjūta panākama arī birojā.
Lai gan pagaidām retajam somā ir planšetdators, nav prātīgi iekāpt vilcienā pēdējiem. Mobilie tālruņi jau kādu laiku vairs nav tikai sazvanīšanās ierīces, bet gan viedtelefonu un plaukstdatoru hibrīdi; interneta pieslēgums izmainījis daudzu cilvēku dzīvi, ļaujot ne tikai uzturēties sociālajos tīklos, bet arī pildīt darba pienākumus - būt sazvanāmam un apskatīt e-pastu un biroja dokumentus.
Kā plānot savu dzīvi?Modernās tehnoloģijas ļauj arvien biežāk strādāt mājās, kad tas iespējams pat jaunajām māmiņām. Vienīgi tas prasa rūpīgu plānošanu. Šķiet, vistālāk aizgājusi kompānija «Google», kas piedāvā dažādus veidus, kā nodrošināt mūsu tiešsaisti ar pasauli. Ļoti ērts rīks ir «Google» kalendārs, kas ātri palīdz plānot savu dzīvi no jebkuras vietas pasaulē. Turklāt iespējams tam pieslēgt arī citu cilvēku vai organizāciju kalendārus, kas ar e-pasta atgādinājumu par svarīgām lietām mūs savlaicīgi brīdinātu.
Mūsdienu pasaulē notiek informācijas karš, kurā uzvarēt nozīmē pirmajam uzzināt jaunumus. Lai pasargātu nervus no nemitīgas ielūkošanās e-pastā, «Google Talk» parūpēsies par to, lai jaunās ziņas parādītos ekrāna stūrī. Savukārt twitter.com, draugiem.lv, facebook.com un citu tīklu jaunumi apskatāmi arī mobilajā tālrunī.
Galvenā tendence - sinerģijaSvaigo un perspektīvo operētājsistēmu «webOS» kompānija «Hewlett Packard» iecerējusi kā vienotu platformu visām elektroniskajām ierīcēm - ne tikai mobilajiem aparātiem, bet arī planšetdatoriem un pat datoriem. Tas ļautu darīt vienus un tos pašus uzdevumus ar jebkuru ierīci, un mūsu ziņā atliek vien no ērtības viedokļa izvēlēties tās lielumu. Sinerģija šajā gadījumā nozīmē to, ka dažādās ierīces cita citu papildina.
Piemēram, uz telefona zvanu atbildam ar jebkuru no šīm ierīcēm, tāpat arī visās parādās vieni un tie paši kalendāra atgādinājumi. Vēl ir tādas iespējas kā datu sinhronizācija, kas nozīmē, ka ik pa brīdim mūsu dokumentu kopijas automātiski ar interneta vai «BlueTooth» palīdzību tiek izveidotas visās mūsu izvēlētajās datu uzglabāšanas vietnēs.
Tiem, kas daudz izmanto mobilos sakarus, domātas «BlueTooth» austiņas, kas nodrošina to, ka telefons var stāvēt atvilktnē pat 10 metru attālumā no mikrofona jūsu ausī.
Arī darbā varam kontaktēties ar draugiem un ģimeniProgramma «Skype» ir lielisks veids, kā ar videosavienojuma palīdzību kaut vai katru dienu sazināties ar mājiniekiem un tālākiem paziņām visā pasaulē. Ja jūsu klēpjdatoram nav iebūvēta tīkla kamera, to var nopirkt. Tāda nemaksā dārgi - pat mazāk par 10 latiem. Ļoti populāras kļuvušas videokonferences, kas ļauj vienlaicīgi «apspriesties» pat 25 datoriem.
Savukārt pat ļoti saspringtā darba brīdī atbildēt uz mājinieka īsziņu aizņems vien skaitītas sekundes. Un otrādi - ģimenes vai izklaides pasākumā reaģēt uz steidzamu e-pastu arī neprasīs daudz laika.
«On-line» režīma ēnas pusesNemitīga kontaktējamība var radīt pārāk lielu stresu un fizisku un garīgu nogurumu. Cilvēki pasīvāk reaģē uz reālo pasauli, un skolotāji sūdzas par izklaidību un aizmāršību, jo skolēnu domas atrodas kaut kur citur.
Jāiemācās pielāgoties jaunajiem apstākļiem un atrast sev piemērotu balansu. Atpūta ir svarīga, tādēļ vismaz naktī telefonu vajadzētu izslēgt (iebūvētais modinātājs darbosies arī izslēgtā stāvoklī, turklāt tā izvairīsieties no lieka starojuma). Jāatceras arī, ka ģimenes locekļi var kļūt greizsirdīgi uz jūsu maniakālo atkarību no interneta.
Lai nošķirtu darbu no ģimenes, katru ierīci var atvēlēt savam mērķim, piemēram, datoru izmantot tikai darba vajadzībām, bet «iPhone» atstāt saziņai ar ģimeni un draugiem; vai arī viens e-pasts darba, bet otrs - privātām vajadzībām. Novērots, ka jaunieši reti uztraucas par to, ka nav novilkta stingra robeža starp darbu un ģimeni.
Darba devēju «izslēgt» mēs nevaram, taču tehnoloģijas gan - izslēgšanas poga ir liela to priekšrocība. Mūsu pienākums nav reaģēt uz pasauli ārpus darba laika. Ja gribam radīt un izdomāt ko oriģinālu, vislabāk paņemt tehnoloģisko pauzi.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19