Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Nātru kokteilis tomātu un gurķu priekam ("Dzīvespriekam" 2011. gada maijs)

2011. gada 25. jūnijs 10:31

1692
Nātru kokteilis tomātu un gurķu priekam ("Dzīvespriekam" 2011. gada maijs)

Pirmo nātru raudzējums ir lielisks enerģijas lādiņš siltumnīcu kultūru imunitātes stiprināšanai, taču ar to vien labai ražai nepietiks.

Lai tomāti, gurķi, paprika un citas siltumnīcu kultūras augtu leknas, neslimotu un bagātīgi ražotu, augi ne tikai jāiedēsta kārtīgi uzlabotā substrātā, bet arī līdz pat vasaras otrajai pusei regulāri jāpiebaro. Kādus «kārumus» izmantot un ko par to saņemsim pretī, «Dzīvespriekam» stāsta saimniecības «Neslinko» īpašniece Elga Bražūne. «Mums šķirņu klāsts ir vērsts uz mazdārziņu kopējiem, lai prieks būtu gan acij, gan vēderam,» saka dārzeņkope un lepojas - arī lielās platībās var saimniekot gandrīz pilnībā bioloģiski un iegūt kvalitatīvas un lielas ražas.

Dolomīts vai dārza kaļķisPlēves māju substrāts ideālā variantā gatavojams jau rudenī, kad parastā dārza augsnē iestrādā kūtsmēslus un/vai kompostu. Par dažādu ražotāju piedāvātajiem gatavajiem kūdras substrātiem E.Bražūne izsakās kritiski, jo daudzkārt dzirdēti bēdu stāsti, ka «uzdīga, bet nokalta», «uzdīga, bet nokrita» vai «pat neuzdīga».

Tomēr kūdra der smagu augšņu ielabošanai un gaiscaurlaidības veicināšanai, jo augi pārtiek ne tikai no mitruma un barības vielām, bet arī elpo ar sakņu sistēmu. Kopā ar kompostu un mēsliem jaunajā substrātā iestrādā arī dolomīta miltus vai dārza kaļķi, kas papildinās augsnē tomātiem tik tīkamā kalcija saturu.

Šogad vēlā un vēsā pavasara dēļ gan aizkavējušies arī siltumnīcu apstādīšanas darbi, tādēļ ielabošanu droši vēl var paspēt arī šajā laikā, bet tad vismaz nedēļu pirms augu stādīšanas. Labs augsnes ielabotājs pavasarī ir arī dabiskais iezis kālija magnēzijs, kas pieejams samaltā veidā. Veikalos patlaban piedāvā vienu vai pāris variantu, uz iepakojuma arī norādīts, cik daudz magnēzija iestrādāt uz kvadrātmetru platības vai kubikmetru substrāta, ja to vispirms sagatavo, jaucot ar kompostu un mēsliem.

Kālija magnēzija labā īpašība ir tā, ka tas palīdz veidot auga un augļa audus, veicina to stiprību un izturību pret nelabvēlīgiem laika apstākļiem. Sevišķi tas palīdz tomātu augļu veidošanai - kad karstā laikā vasarā saplaisā tomāti, parasti tas ir kālija un kalcija trūkuma rezultāts.

Raudzējam zaļos kokteiļusTomēr ar augsnes ielabošanu vien visai sezonai nepietiek, tāpēc maija otrā puse ir īstais laiks siltumnīcu augiem pagatavot kādu «gardu dziru». Īpaši labas līdz uzziedēšanai ir nātres, kas satur virkni vērtīgu elementu, tostarp miecvielas, fitoncīdus, kāliju, kalciju, dzelzs sāļus, varu un mangānu, tādējādi ne velti tiek dēvētas par enerģijas lādiņu augiem, paaugstinot arī to aizsargspējas.

Nātru vircu pagatavo tāpat kā citus «zaļos kokteiļus» - mucā trešdaļu blīvi aizpilda ar zaļo masu, pārējo trauku pielej ar ūdeni, liek vāku un ļauj 10 - 14 dienas (atkarībā no gaisa temperatūras) rūgt. Raudzējumu, atšķaidot to 1:10 ar ūdeni, izmanto laistīšanai. Tā līdz pat jūlija sākumam siltumnīcu augiem der sarīkot vismaz trīs šādas veselības kūres. Vai nātrēm kas jaucams klāt? «Nē, nātres vien. To jau laukos parasti netrūkst, labi ir ar tām vien pastrādāt,» saka E.Bražūne.

Vasarā līdzīgi var raudzēt un kā zaļmēslojumu izmantot visas nezāles, pat nopļauto mauriņu, kā arī kūtsmēslus un lopu vircu. Atšķaidot 1:10 ar ūdeni, nav jābaidās, ka «dzēriens» sanāks par stipru.

 

Pāris reižu arī minerālmēslus«Tomēr ne raudzējums, ne komposts nenodrošina visus barības elementus,» skaidro tomātu audzētāja. Tādēļ vismaz divas reizes sezonā viņa iesaka augus piebarot ar kompleksajiem minerālmēsliem. Lielākām platībām der izvēlēties granulētos, turklāt lielākos iepakojumos, jo tad tie sanāk lētāki. Norādē jāskatās viegli šķīstoši, tad tos ērti iemaisīt laistāmajā ūdenī.

Ja rocība ļauj, var pirkt arī komplekso šķidrmēslojumu. Ļoti labs, ar virkni mikroelementiem, augiem viegli uzņemams ir Dobelē ražotais «Vito». E.Bražūne gan iesaka stingri sekot instrukcijā teiktajam, jo viņas saimniecībā gadījies, kad šķidro mēslojumu iejauca nevis 100 litros ūdens, kā norādīts, bet gan desmit. Augiem nodegušas saknes.

Granulētie un maisos iepakotie minerālmēsli ir daudzkārt lētāki, turklāt tos piedāvā vairākas firmas. Izvēloties, kurus pirkt, svarīgi raudzīties uz pamata elementu - slāpekļa (N), fosfora (P) un kālija (K) -saturu. Tomāti vairāk tīko fosforu un īpaši kāliju, tāpēc tur NPK saturam vajadzētu būt attiecīgi N 10; P 15 - 20 un P virs 30. Savukārt gurķi būs pateicīgi par mēslojumu ar augstāku slāpekļa saturu. Pārdozēt gan nedrīkst - fosforu un kāliju augi uzņem tik, cik tiem nepieciešams, bet pārlieks slāpekļa saturs nonāk arī ražā.