Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Mednieki vāra Raganu zupu un cienā novadniekus

Sarmīte Ozola

2011. gada 17. jūnijs 10:29

3939
Mednieki vāra Raganu zupu un cienā novadniekus

Līgo vakara un Jāņu dienas tradīcijas Latvijas novados ir ļoti līdzīgas, bet tajā pašā laikā arī atšķirīgas. Katrs līgotājs bagātīgajā tautas pieredzes pūrā ieliek pa kripatiņai savu pieredzi. Izņēmums nav mednieki.

Šoreiz dalīties ar savu Jāņu svinēšanas pieredzi lūdzām Strenču novada Jērcēnu mednieku kolektīva biedru Jāni Enci. Sarunā pārliecinājāmies, ka jērcēniešiem netrūkst izdomas un ir savas iedibinātas tradīcijas. Mednieki ir atraktīva tauta, un to pierāda arī jērcēnieši.

Vaicāts, vai jāņabērnu cienasta galdā būs arī no medījumiem pagatavoti ēdieni, Jānis Ence atbild apstiprinoši un uzsver, ka Jāņu dienas buks - tā jau ir tradīcija. Jērcēnos šašliks tiek gatavots no buka gaļas.

Protams, ar nosacījumu, ja medību veiksme nepieviļ. "Šašlikam jābūt ar kauliņu un zeltainam," tas ir padoms, kuru savulaik jērcēnietim sniedzis dagestānietis, kas padomju laikā strādājis tajā pusē. Kalnietis arī pamācījis, kā pareizi sadalāma buka muguras daļa, lai katram gaļas gabaliņam būtu klāt neliels kauliņš un cienasts atgādinātu tradicionālo šašliku, kuru Dagestānā gatavo no jēra gaļas.

Noteikti pa kadiķa ogai"Nekādā gadījumā, marinējot gaļu, nedrīkst likt klāt etiķi," uzsver J. Ence, stāstot par šašlika sagatavošanu. Ja gaļu glabā aukstumā, tad to var samarinēt jau iepriekšējā dienā pirms cepšanas, bet pietiek arī ar 6 līdz 8 stundām, lai tā būtu gatava likšanai uz grila.

"Sāls, pipari un lielā daudzumā sīpoli. Garšai var pievienot arī svaigas dilles," savu recepti atklāj mednieks. Gaļa kopā ar garšvielām ir kārtīgi jāsamasē, lai no sīpoliem veidotos sula, kas tad arī ir galvenais marinādes pamats.

Līdz ar aromātisko šašliku Jāņu dienas galdā tiek likts buka cepetis. Tajā pārtop medījuma šķiņķa gabals. Pirms ievietošanas cepamajā maisiņā, gaļa vispirms ir jāsaspeķo, kā arī iegriezumos, kur ievieto speķi, jāieliek pa ķiploka daiviņai un noteikti pa kadiķa ogai.

Par šo garšvielu medniekiem jau laikus jāpadomā iepriekšējā rudenī. Vēl jērcēnietis gaļu apkaisa ar speciālu garšvielu maisījumu, un tad uz 1,5 stundām cepeškrāsnī. "Jāpasniedz uz gaļas dēlīša un jāizrotā ar zaļumiem," viņš piebilst.

Katlā uz Jāņuguns oglēmTomēr Jērcēnu mednieku Līgo svētku "rozīnīte" ir Raganu zupa, kuru jāņabērniem pasniegs tieši Jāņu dienā, kad, naski līgojot un papardes ziedu meklējot, spēki ir izsīkuši. To vāra Jāņu rītā lielā čuguna katlā uz jāņuguns oglēm un pelniem, piemetot pa pagalei. Jau iepriekš ir sagatavota (sacepta) mežacūkas maltā gaļa. Kad katlā ir apcepti sīpoli, burkāni un seleriju saknes, pieliek tomātu pastu un malto gaļu.

Pievieno marinētus kāpostus ar papriku (šādus konservus var iegādāties veikalā). Garšai - paprikas pulveri un čili piparus. Visu sautē gatavu un noslēgumā pievieno sarkanvīnu. Šeit jāievēro ļoti būtisks nosacījums: ja zupa ir tādā vairumā, ka nepieciešms pievienot glāzi sarkanvīna, tad veikalā jāpērk trīs pudeles. Tad droši varēs paļauties, ka zupai vajadzīgais šķidruma daudzums atliks. Pašā noslēgumā pievieno "Klasisko Dzintara" kausēto sieru.

Jāņos taps Raganu zupaPērn Jērcēnieši Raganu zupu pagasta jāņabērniem izvadāja ar... laivu. Laiva bija iecelta automašīnas piekabē, katls - laivā. Zupas dalītājiem līdzi brauca meitenes ziedu vainadziņos un akordeonists, lai lustīgāks noskaņojums.

Jānis Ence atklāj, ka arī šajos Jāņos taps Raganu zupa un tiks cienāti novadnieki, bet kādā veidā tas notiks, lai paliek noslēpums. Kurš Jāņus svinēt dosies uz Jērcēniem, tas to noteikti uzzinās. Jērcēnu mednieki uzticas pārbaudītām vērtībām, tāpēc sieru viņiem sien vietējās saimnieces, bet alus šogad būšot no Valmiermuižas. Pērn viņi tukšojuši Užavas mučeli, citu gadu - Brenguļu miestiņu.