Bišu dravu saimnieki jau izsviež pirmo medus ražu

Sestdien valcēnietis bitenieks Didzis Aumeisters izsviedīs šāgada pirmo medus ražu, kas, visticamāk, būs no kārklu ziediem. To bites labi sanesušas aprīļa beigās.
Šopavasar raženi ziedēja arī augļu koki, tā ka sākums izskatās cerīgi. Drīz sāks ziedēt avenes, kuru smaržīgos ziedus arī iecienījuši darbīgie kukainīši.
Pirmie kundes, kas gadu gadiem mielojas ar Didža medu, jau aizrunājuši pirmās veselīgā un saldā kāruma burciņas.
Apsaimnieko trīs bišu dravasDidzis pie bitēm sāka iet jau kopš 11 gadu vecuma. Pirmās zināšanas dēlam sniedza tēvs Jānis, kurš jau dus kapu kalniņā. Didzis nav pametis tēva aizraušanos visa mūža garumā, un pats 22 gadu laikā paspējis iekārtot un apsaimniekot trīs bišu dravas.
Viņš turpina rūpēties arī par tēva bitēm, kas atrodas tepat Valkā, dārzkopības kooperatīvā "Alieši" - tur sākumā bija četras tēva, tagad jau deviņas saimes. Savukārt Omuļos brālēna zemes īpašumā izvietotas 30 bišu saimes. Biškopis iecerējis šogad izveidot dravu vismaz ar desmit saimēm arī Valkas pagasta Sēļos.
To, ka šis arods kļuvis par salīdzinoši ienesīgu rūpalu, Didzis nenoliedz. Bitēm vairāk laika atliktu, ja pats nestrādātu algotu darbu, bet pagaidām viņš baidās darbu pamest un pievērsties tikai bitēm, jo ir pieredzēti arī gadi, kad bišu ienesums bijis gaužām niecīgs. Didzis nenogurdināms viens pats darbojas savās dravās, sieva vien palīdz bišu darba augļus sapildīt burkās.
"Dravā atpūšos no meža un ikdienas," domā biškopis.
Kurzemē - naudīgāki klientiDidzis savu medu tirgo ne vien Valkas, bet arī Kurzemes pilsētu tirgos. Viņš novērojis, ka tur ir naudīgāki pircēji, kas bez liekas tielēšanās nopērk vidzemnieka medu. Valkā pārsvarā medu iegādājas tikai pensionāri.
Didzis prognozē, ka šogad tirgū medus cenas necelsies, tāpēc cilvēki, kas to pieraduši lietot uzturā, to noteikti varēs atļauties. Visbiežāk pircēji prasa liepziedu un viršu medu. Ir arī pa kādam, kurš grib iegādāties griķu ziedu medu, kas burkā laistās tumšsārtā krāsā. Lai gan tieši griķu medus esot efektīgāks ārstniecības līdzeklis, bitenieki savā starpā to dēvējot par "kūts pakaļas" medu.
Biškopis atklāj, ka rēķina līdzi gan izdevumus, gan ieņēmumus. Lielākie izdevumi ir tad, ja meistariem jāpasūta jauni stropi. Didzis uzskata, ka mūspusē stropi maksā pārāk dārgi, tāpēc tos viņam meistaro Bauskas pusē. Tas atmaksājoties.
Jautājot, vai kādreiz viņu bites stipri sakodušas, Didzis smejoties stāsta, ka jā, ir arī kodušas. Vienreiz uz savas ādas viņš izmēģinājis, vai tiešām bites paliek trakas, ja jūt alkohola smaržu. Biškopis nedaudz iedzēris alu un pārliecinājies, ka tā ir taisnība. Vairs nekad viņš nav mēģinājis šo eksperimentu atkārtot.
Pirms vairākiem gadiem biškopis piedzīvojis īstu satraukumu, jo Omuļos stropus bija apciemojis lācis, iespējams, atnācis no igauņu puses. Didzis atceras, ka pie stropiem zāle bijusi izgulēta, acīmredzot bites pekaini bija kārtīgi pārmācījušas. Lācis stropiem vākus bija nocēlis kā cilvēks, toties tos izpostījis kā īsts meža zvērs.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19