Jauns var kļūt vecs ("Dzīvespriekam" 2011.g.aprīlis)
Standartmēbeļu gludās virsmas un taisnie leņķi reizēm kļūst kaitinoši. Viss ir nevainojams, taču bezpersonisks. Priekšmeti izskatās nedzīvi. Pašu radītajā sterilajā vidē sākam ilgoties pēc «nepareizībām» - skrambiņām, cilvēka pieskārienu radīta nodiluma, raupjām faktūrām.
Jaunām lietām piešķirt retro stilu iespējams ar vecināšanas (angļu valodā - weathering) metodi. Kokamatnieks Juris Ruķeris piedāvā paša izstrādāto tehnoloģiju un iedrošina, ka mēbeļu vecināšana nav tikai profesionāļu joma. Pietiek ar nelielu kokapstrādes pieredzi, dažiem instrumentiem, pacietību un māksliniecisku intuīciju.
Mēbele ar nodiluma efektu No ēvelēta koka dēļiem izgatavo vienkāršu mēbeli - piemēram, dārza soliņu, tabureti. Vislabāk derēs priede. Tai ir ļoti rakstaina šķiedra ar dzīvīgu faktūru. Var izvēlēties arī osi vai ozolu, bet tiem koksne ļoti cieta un grūtāk apstrādājama.
Faktūras veidošanaAr rokas instrumentu (fleksi), kam piestiprināta rotējošā drāšu suka, jaunās mēbeles gludajai virsmai noņem visas mīkstās šķiedras, kamēr faktūra kļūst grubuļaina, atklājot koksnes rakstu kontūras. Tas ir fiziski smags, ilgstošs process, turklāt šajā darba stadijā liela nozīme izjūtai. Apstrāde jāveic kā tēlniekam, kurš no māla veido nelīdzenu virsmu ar izciļņiem un iedobēm.
BeicēšanaPēc mīksto šķiedru noņemšanas var sākt beicēšanu. Pirms tam jāizvēlas vajadzīgais tonis. Celtniecības preču lielveikalā ir ļoti plašs dažādu nokrāsu beiču klāsts un toņu katalogi.
KorekcijaKad virsma pilnīgi nožuvusi, to apstrādā ar smilšpapīru nevis vienlaidus, bet tikai vietās, kur raupjo faktūru gribas akcentēt.Tas jāveic uzmanīgi, ik pa brīdim novērtējot priekšmeta kopskatu. Visbeidzot vecināto mēbeli pārklāj ar caurspīdīgu laku, lai tā būtu vieglāk kopjama.
BrīnumatslēgaFunkcionāls un dekoratīvs risinājums daudzu atslēdziņu glabāšanai koridorā vai garāžā. Lielo atslēgu pie sienas acu augstumā novieto horizontāli, iepriekš piestiprinot āķīšus, uz kuriem uzvērt mazās slēdzenes.
Arī šā priekšmeta virsmu J.Ruķeris apstrādājis vecināšanas tehnikā, izmantojot gaišu beici. Meistars uzskata, ka gaišie, nedaudz caurspīdīgie toņi virsmas reljefu atklāj efektīvāk nekā tumšie.
Durvis - glezniņaVirtuves sienas skapju vienmuļo rindu var paspilgtināt, izgatavojot divas dekoratīvas vērtnes. Nepieciešamie materiāli: presētā kartona MDF plāksne, divi trīs ūdensnecaurlaidīgu krāsu toņi, laka, zīmējuma trafarets. No preskartona izgriež durvju pildiņu, nokrāso, nožāvē. Uzliek trafaretu, iekrāso zīmējumu. Vēlāk virsmu nolako. Arī rāmīti gatavo no preskartona. Pildiņus ievieto rāmjos un nostiprina.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19