Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Zosis atkal atgriezīsies rudens pusē

Sarmīte Ozola

2011. gada 6. maijs 13:26

3516
Zosis atkal atgriezīsies rudens pusē

Šopavasar Latvijā, īpaši Vidzemes pusē, redzami ļoti lieli zosu bari. Putni barojas gan ziemāju un tikko apsētos laukos, gan uzturas applūdušās pļavās. Vaicājām speciālistam, vai tas varētu nozīmēt, ka rudenī medniekiem gaidāmas veiksmīgas medības.

Valsts meža dienesta vecākais referents Aigars Kalvāns paskaidroja, ka Latviju kā caurlidošanas vietu izvēlas divas zosu sugas - baltpieres un sējas zosis. Putnu migrācija sākas marta beigās un ilgst līdz maijam. Tas nozīmē, ka drīz jau tie būs pametuši mūsu pusi, lai dotos uz savām ligzdošanas vietām. Zosis pārziemo Eiropā - galvenokārt Nīderlandē un Vācijā, bet ligzdo Krievijas tundrā - ap Taimeru, pirms Urāliem. Rudenī viņas pa šo pašu ceļu dosies atpakaļ uz dienvidiem.

Lai putni izvēlētos kādu apvidu, kur atpūsties un atgūt spēkus, ir jābūt atbilstošam biotopam. Tās ir pārplūdušas pļavas vai ziemāju lauki, kur atrodami izdīguši asni. Kā novērojām Smiltenes pusē, zosis šopavasar vairākas dienas mielojās arī ar tikko iesētiem graudiem.

Vai putni šajās barošanās vietās atgriezīsies rudenī? Visdrīzāk - jā, ja vien šis lauks jau nebūs uzarts. Speciālists norāda, ka nakšņošanas vietas zosis izvēlas tās pašas, kuras izmantojušas pavasarī.

Ja Krievijā ir atļautas zosu medības arī pavasarī, tad Latvijā tāpat kā Eiropā putnus drīkst medīt tikai rudenī. Zosis ir salīdzinoši gudri putni, tāpēc apzināti izvēlas drošāko ceļu mājup. To varētu minēt kā vienu no iemesliem, kāpēc tās novērojamas tik kuplā skaitā. Piemēram, dodoties caur Kaļiņingradu, viņām lidojums varētu izrādīties liktenīgs.

Vaicāts par zosu medībām, A. Kalvāns atklāj, ka tās iecienījuši mednieki Liepājas pusē. Tomēr piebilst, ka šo putnu medības ir specifiskas un atšķiras no pīļu medībām, ar kurām parasti asociējas ūdensputnu medību sezona.

Ja pīles vienviet uzturas nelielā skaitā vai pa divām, tad zosis ir daudz uzmanīgākas, parasti uzturas baros un viņām nepamanītam piekļūt nav tik vienkārši. Medniekam laukā jāveido slēpnis, jāņem talkā mānekļi un jāapbruņojas ar pacietību. Tomēr veiksmes gadījumā balva būs kārtīgs cepetis, jo viena zoss vidēji sver ap trim kilogramiem.