Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Pūtēji pakāpušies augstāk

Sandra Pētersone

2013. gada 14. marts 00:00

132
Pūtēji pakāpušies augstāk

Latvijas izglītības iestāžu pūtēju orķestru Vidzemes novadu skatē, kas notika Smiltenē, augstāko punktu skaitu  ieguvuši Smiltenes pūtēji.


Aizvadītajā nedēļā Trīs pakalnu sākumskolā šajā skatē žūrija vērtēja astoņus orķestrus. Smiltenes pūtēji pirmo reizi debitēja augstākajā jeb “A” grupā,  uz kuru pārgāja no “B” grupas, turklāt  skatē uzstājās jaunā statusā   kā Smiltenes Valsts tehnikuma - profesionālās vidusskolas pūtēju orķestris (diriģenti  Pēteris Vilks un Jānis Silakalns).

Latvijā – trešie labākie
Pirms gada šajā skatē Smiltenes pūtēju orķestris pārstāvēja pilsētas ģimnāziju.
Orķestri “A” grupā pieteica diriģents Pēteris Vilks. “Neviens mani nespieda to darīt. Taču aizvadītajā gadā “B” grupā bijām labākie Latvijā, iegūstot skatē pirmo vietu. Šobrīd orķestrī ir labs sastāvs, tāpēc izvēlējos  tiekties augstāk,” atzīst diriģents, kuram mēģinājumos palīdz Smiltenes mūzikas skolas pedagogi Jānis Silakalns un Jānis Vilks.
Savukārt, startējot  izglītības iestāžu kolektīvu skatēs un citos skolēnu festivālos vai koncertos, pūtēju orķestris turpmāk pārstāvēs Smiltenes Valsts tehnikumu -  profesionālo vidusskolu, jo skola un tās direktors Andris Miezītis izrādījis atsaucību atbalsta sniegšanā.  Skola arī ierādījusi plašas telpas orķestra mēģinājumiem savā dienesta viesnīcā Smiltenē, bijušās ēdnīcas zālē.
Izglītības iestāžu pūtēju orķestru Vidzemes novadu skatē koncerta programmā “A” grupā uzstājās divi kolektīvi: smiltenieši un Sandora Līviņa diriģētais E. Glika Alūksnes Valsts ģimnāzijas pūtēju orķestris (p/o).
Alūksniešu sniegumu žūrija novērtēja ar II pakāpi un 41,33 punktiem. Smiltenes Valsts tehnikuma -  profesionālās vidusskolas p/o ieguva I pakāpi un 48,67 punktus.
 No sešiem pūtēju orķestriem Latvijā, kas muzicē “A” grupā, smilteniešiem un Balvu mūzikas skolas p/o šajā skatē ir trešais lielākais punktu skaits. Visvairāk punktu ir Rīgas 6. vidusskolas p/o (52,75) un Jelgavas 4. vidusskolas p/o (52,17). 
“Ko mēs kā mazpilsētas orķestris vairāk varam vēlēties? Skatē jaunieši nospēlēja labi. Bija vieglums un raksturs, kas vajadzīgs, tāpēc arī ir tik daudz punktu,” priecājas P. Vilks.
Koncerta programmā smiltenieši atskaņoja divus skaņdarbus: Pētera Butāna “Līgodama upe nesa” un latviešu tautas dziesmu “Meita gāja uz avotu” Raimonda Paula aranžējumā un Jēkaba Ozoliņa    instrumentācijā.

Izceļas ar patīkamu skaņu
Vidzemes novadu kolektīvus skatē vērtēja arī Jāzepa Vītola Latvijas Mūzikas akadēmijas metālpūšamo instrumentu nodaļas vadītājs Jānis Retenais. “Smiltenieši izceļas ar kompaktu, sabalansētu skanējumu visās grupās. Šim orķestrim ir patīkama, mīksta skaņa,” uzteic J. Retenais.
Viņš arī slavē kolektīva izvēli muzicēt “A” grupā, jo tas apliecina izaugsmi. “Smiltenieši vienmēr bijis labs orķestris. Kāpēc lai viņi netiektos augstāk?” piebilst žūrijas pārstāvis.
Skatē Smiltenē “B” grupā muzicēja arī Gulbenes mūzikas skolas un Rūjienas vidusskolas p/o, bet “C” grupā - Cēsu 1. pamatskolas, Lejasciema vidusskolas un Naukšēnu vidusskolas  p/o un Valmieras Valsts ģimnāzijas p/o “Si bemols”.
Šo sestdien, 16. martā, Smiltenes pūtēju orķestris muzicēs Vidzemes skatē Valmierā, kas sarīkota šīs vasaras Dziesmu un deju svētku ieskaņā. Šajā skatē Smiltenes pūtēji uzstāsies kā Smiltenes novada Kultūras pārvaldes pūtēju orķestris, jo sastāvu papildinās pieaugušie.
“Šogad arī šajā skatē startēsim vienu grupu augstāk nekā līdz šim, kaut gan konkurence būs milzīga. Latvijā pieaugušajiem ir piecas dažāda līmeņa grupas, un mēs muzicēsim otrajā grupā, kas ir ar otru augstāko grūtības pakāpi, saka P. Vilks.
Viņš ir arī Vidzemes vēsturiskā  novada pūtēju orķestru virsdiriģents un Vispārējo latviešu dziesmu un deju svētku virsdiriģents.