Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Iedzīvotājiem jautājumu daudz

Aldis Dubļāns

2013. gada 14. marts 00:00

320
Iedzīvotājiem jautājumu daudz

Vakar Jāņa Cimzes Valkas mūzikas skolā pēc pilsētas pensionāru kluba “Zelta rudens” ierosmes notika iedzīvotāju tikšanās ar Valkas novada domes speciālistiem.


Ar iedzīvotājiem tikās domes priekšsēdētājs Kārlis Albergs, izpilddirektors Guntis Bašķis, SIA “Valkas Namsaimnieks” valdes priekšsēdis Ivo Meļķis un citi domes nodaļu vadošie speciālisti.

Visi esam tikai cilvēki
Pensionāriem jautājumu bija daudz, jo īpaši I. Meļķim, kuram daudzas lietas izklāstīt palīdzēja K. Albergs. Viss notika konstruktīvi bez asiem uzbrukumiem amatpersonām. Jautājumi sākās par tēmu, kāpēc “Valkas Namsaimnieks” neko nedara ar tiem, kuri ilgstoši nemaksā par komunālajiem pakalpojumiem, radot sliktu mājas kopējo maksājumu bilanci. “Mēs visi esam cilvēki. Vienam dzīvē veicies, citam ne. Situācijas ir dažādas, tāpēc katrs gadījums izskatāms individuāli. Tā nav, ka mēs nesekotu līdzi parādniekiem,” atbild K. Albergs. Ļaunprātīgajiem nemaksātājiem notiek tiesu procesi. I. Melķis skaidro, ka lielākās grūtības rada dzīvokļu īpašnieki, kuru ir paņēmuši kredītu un to nespēj atdot. Likumdošana nosaka, ka pirmtiesības līdzekļu atgūšanai ir bankām. “Nav neviena parādnieka, ar kuru nebūtu notikušas sarunas, sazināšanās, tiesvedība, taču viņu dzīvoklim klāt netiekam. Tiesa, ir gadījumi, kad panācām, lai daži parādnieku dzīvokļi nonāktu izsolē,” stāsta I. Meļķis.
Jautājums par parādniekiem ir saistīts ar iespēju renovēt māju. Mājai, kurai parāds ir vairāk par pieciem procentiem, bankas kredītu darbu uzsākšanai nedod. Diemžēl Valkā ir vairākas mājas, kuras apzinīgie maksātāji vēlas renovēt, taču parāda dēļ tas nav iespējams.

Pārvaldnieku var nomainīt
Nākamais jautājumu loks saistās ar māju pārvaldnieku darbu. Iedzīvotāji ir neapmierināti, ka daži neatbild uz tālruņa zvaniem, nav sastopami, nekādi nereaģē uz ierosinājumiem, nevēlas uzlabot situāciju mājā un pat organizēt sapulci ar “Valkas Namsaimnieka” speciālistu piedalīšanos, lai risinātu konkrētas lietas. Šiem jautātājiem atbilde viena - ja neesat apmierināti ar mājas vecākā darbu, tad, savācot vairāk par 50 procentiem dzīvokļu apsaimniekotāju balsu, iespējams ievēlēt citu, sev tīkamu un aktīvu pārvaldnieku. No viņa darba daudz kas atkarīgs. Prakse rāda, ka vislabākie rezultāti ir mājās, kurās ir savs pārvaldnieks, nevis gadījumos, kad ir viens pārvaldnieks vairākām mājām.

Autovadītājus sodīs
Viens jautājumu loks bija par pagrabiem, kuros temperatūra ziemā ir 16 grādi un kartupeļiem asni parādās jau decembrī, turklāt iedzīvotājiem par šo siltumu jāmaksā. I. Meļķis atbild, ka šo problēmu var atrisināt tikai pie pilnas mājas renovācijas. Daudzās mājās vecā cauruļu izolācija ir nosēdusies un prasa tās pilnīgu atjaunošanu.
Bija arī dažādi citi jautājumi, piemēram, par mašīnu izbraukātajiem zālājiem. Jau izlemts, ka tiklīdz nokusīs sniegs, pašvaldības policija sodīs tos automašīnu īpašniekus, kuru braucamie atradīsies zālājā.
Jautājumu loks bija plašs, un visus nav iespējams iztirzāt. Iedzīvotāji saņēma atbildes, ko darīt ar saplaisājušajām māju sienām, kuras cilvēku pamestās mājas nojaucamas, ko iesākt ar brūkošajiem balkoniem.
Viena no iespējām aktīvāk turpināt māju sakārtošanu ir paaugstināt apsaimniekošanas maksu. I. Meļķis uzskata, ka pie tā nonāksim. “Faktiski ir tikai divas iespējas - celt apsaimniekošanas maksu vai ņemt bankā kredītu konkrētu darbu veikšanai. Līdzekļi nepieciešamajiem remontiem uzkrājas lēni,” uzskata I. Meļķis.
Vairāk foto - www.ziemellatvijai.lv.