Pēdējās ledus epopejas
Gaidījām, gaidījām ziemu un saņēmām tik daudz, ka tagad netiekam no tās vaļā. Izskatās, ka vismaz martu tā arī pavadīsim mīnusiem un sniegputeņiem tieši pa vidu. Naktīs turpina piesalt, turklāt to sala vecis dara ne pa jokam, bet dienā saulīte spēj kausēt tikai prātus, bet ne sniegu un ledu. Taču patiesībā ir tā, ka marts ir viens no tiem ziemas mēnešiem, kas sola zemledus makšķerniekam pavisam citus piedzīvojumus kā ziemas viducī. Asaris, breksis, rauda, vimbas, salakas un arī lucīši (ja vien tiek tiem klāt) ir pārpilni jaunu emociju pavasara gaidās un kļūst aizvien ieinteresētāki attiecībā uz barošanos. Atliek vien atrast pareizos rīkus un vietas.
Asari
Pašreiz ziemas mēnešu mērķa zivis numur viens ir piepildītas ar ikriem līdz ausīm (ja drīkst tā izteikties). Apetīte viņām ir milzīga, un būtu grēks šo brīdi neizmantot. Tas no vienas puses. No otras – it kā nebūtu humāni sevi vārda tiešā nozīmē apzagt, jo katrs nārstojošs asaris atnesīs jaunus asarēnus, kas pēc pāris gadiem priecēs makšķernieku pannas un gardēžu vēderus, kas asaru pārstrādei, manuprāt, ir vienmēr gatavi kā pionieri kaut vai bez sarkanajām “kaklarotām”.
Dotajā brīdī asari vairs neuzturas baros, bet ir pašķīrušies, un to meklēšana parasti sākas un beidzas ar diviem trim eksemplāriem no āliņģa. Tad jau soļo uz citu ledus urbumu. Martā asara aktivitātes mēdz būt izsekojamas pa stundām. Pieminēšu vienu piemēru, kas varētu būtībā noraksturot visu dienas copi ar iespējamo ēsmu uz āķa.
Vecumnieku purva strīpaiņi
Aptuveni pirms pāris nedēļām pabijām Vecumnieku purvos, un patiesībā šī pavasara prakse ir jau iegājusies no gada uz gadu. Teritorija milzīga, ja neesi to apguvis vasarā, lai saprastu, kur ir bedres un kur ir sēkļi, tad noteikti vajadzētu kādu zinošu vietējo. Taču patiesībā daudz ko nodod iemītās pēdas sniegā vai ledū, tad jau var aptuveni pateikt, kas kur ir meklēts.
Līdz aptuveni pusdienas laikam lomā ir divi sprīža gari ašuki un viens tāds pannas asaris. Patiesībā uz visu četru cilvēku kompāniju tas bija praktiski nekas. Tā nu klīdām un meklējām. Metru pa metram, shematiski ejot cauri, strādājām, kā ierasts, ar šķērsbļitkām un vertikālajiem mānekļiem. Rezultāta nekāda. Tad vienkārši ienāca prātā izmēģināt mormišku, kas šajā ezerā nekad nav devusi nekādus jēdzīgus rezultātus. Kreisās puses dīķī, aizsoļojis līdz sēklim, izurbu vairākus āliņģus un, katrā ielaidis pa mikro šķipsnai motiļa, vienkārši apsēdos, lai, pirmkārt, ievilktu elpu un, otrkārt, iekostos sviestmaizē.
Pēc šīs ļoti patīkamās pauzes paņēmu vienu no sacensību mazmakšķerītēm ar aukliņu 0,65 milimetru diametrā (nu pilnīgs āzis) un, uzspraudis pāris motiļu uz otrā numura mormiškas, nolaidu pirmajā nosacīti iebarotajā āliņģī. Viens pacēliens, otrs, un sardziņš tā minimāli noliecas. Piecērtu, un jupis viņu! Jūtu, ka bija labs, bet tievā aukliņa un es pats kaut kam tādam nebijām gatavi. Taču nu jau āķis lūpā un kaut kas ausī čukst, ka būs. Ņemu nākamo sporta makšķerīti un tajā brīdī apstājos… Nu ne velna, mīlīši! Tad samainu pret to copenīti, kam ir aukliņa ar 0,85 milimetru diametru. Tiklīdz esmu nolaidis ēsmu lejā, tā uzreiz sardziņš palecas, piecērtu “pa zobiem”.
Jūtu, ka sāku kļūt nervozs, jo zivs taču apakšā ir. Uzspraužu jaunus motiļus un nu jau ieeju sporta režīmā, jo man taču vajag zināt, kas tur apakšā zem ledus mani āzē! Mormiška ar motiļiem lejā, pāris šūpojumu un izdodas kaut ko noturēt vairākas sekundes. Kaut arī laižu auklu vaļā, tomēr zivs aiziet ar visu “pīrsingu” vaigā. Nu jau šāda rīcība tiek traktēta par bezkaunību, un mēs tagad laižam pa nopietnam. Ņemu atpakaļ 0,65 milimetru auklu, bet citas kvalitātes, kas copes lietu veikalos maksā itin smuku naudiņu un parasti tiek taupīta sacensībām necopes dienās. Atkal atkārtojas tas pats, kas iepriekš. Tiklīdz ēsma ir lejā, tā burtiski acumirklī kāds nospiež sardziņu sparīgi uz leju, bet nu jau esmu tam gatavs.
Kā pāris stundās tikt pie
aptuveni 20 skaistiem asariem
Pēc neliela cīniņa uz ledus spārdās aptuveni 400 gramu smags kuprainis. Nu pa skaisto, nodomāju, jo cerību uz kaut ko vairāk tiešām nebija, ja it sevišķi ņemtu vērā visas dienas notikušo copi. Taču sākās interesantas lietas. Patiesībā man pievienojās visi pārējie copes kolēģi, un sākām uz mormiškas vilkt itin skaistus strīpaiņus. Pie reizes pateikt, ka nedaudz arī iesvīdām urbjot, nozīmētu neteikt neko. Krastā nācām, sviedros peldot, jo no katra āliņģa vairāk par vienu, diviem vai, maksimums, trim asariem izvilkt nebija iespējams. To vienkārši tur nebija! Nepārtraukta urbšana un meklēšana. Turklāt izmēģināju arī šajās vietās metāla mānekļus, un rezultāts līdzinājās pilnīgai nullei. Tas pieredzei, marta asarus meklējot.
RECEPTES
Laša zupa
Sastāvdaļas
100 g laša filejas
150 g kartupeļu
100 g burkānu
100 g seleriju kātu
1 tējkarote olīveļļas
sāls, pipari,
buljona kubiņš
1 lauru lapa
1-2 ēdamkarotes citrona sulas
1 tējkarote zaļumu
Pagatavošana
Fileju sagriež gabaliņos. Dārzeņus notīra, sagriež un apcep uzkarsētā eļļā. Pievieno sāli, piparus, buljonu, lauru lapu un vāra 10 minūtes. Pievieno lasi un vāra vēl 10 minūtes. Pārkaisa zaļumus un iemaisa zupā citrona sulu.
Cepts lasis
Sastāvdaļas
1 kg svaiga laša filejas
3 palieli sīpoli
majonēze
sāls, pipari
garšviela zivju ēdieniem
Pagatavošana
Laša fileju sagriež ne pārāk lielos gabaliņos, apkaisa ar sāli un pipariem, cep uz pannas no abām pusēm, noņem.
Tad sagriež sīpolus un apcep uz pannas. Ņem veidni, ieklāj foliju un liek mazu kārtiņu ar apceptajiem sīpoliem, tad nedaudz pārlej majonēzi un nedaudz pārkaisa ar garšvielu zivs ēdieniem, pa virsu liek laša gabaliņus, tad atkal sīpolus, majonēzi, garšvielu un laša gabaliņus. Nobeidz ar sīpoliem un majonēzi. Liek apmēram uz pusstundu cepeškrāsnī 180-200 grādos, lai pasautējas. Labi garšo kopā ar rīsiem.
Lasis krējuma mērcē
Sastāvdaļas
laša steiks
1 paciņa skābā krējuma
1 citrons
citronpipari
1-2 ķiploki, sāls
Pagatavošana
Laša steika gabaliņus noskalo remdenā ūdenī. Pannā ieklāj foliju. No abām pusēm steikus apkaisa ar sāli un bagātīgi noklāj ar krējumu. Saliek uz pannas, pa virsu uzspiež citronu un ķiplokus, pārkaisa ar citronpipariem. Pārklāj ar foliju un liek krāsnī cepties 180 grādos 30-40 minūtes.
Grilēts lasis
Sastāvdaļas
0,5 kg laša filejas
2 tējkarotes olīveļļas
ekstravirgin
2 tējkarotes citrona sulas
2 ķiploka daiviņas
rozmarīns
sāls, pipari
Pagatavošana
Ķiploka daiviņu izspiež, sajauc kopā ar olīveļļu, citrona sulu, sāli, pipariem un rozmarīnu, sajauc viendabīgā masā. Laša fileju sadala 4 gabalos, ierīvē ar mērci, cepj uz grila 4-5 minūtes no katras puses.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19