Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Varbūtējai iedzīvotāju evakuācijai Strenčos būs 12 laivas

Sandra Pētersone

2011. gada 25. marts 10:15

1413
Varbūtējai iedzīvotāju evakuācijai Strenčos būs 12 laivas

To, kā Gauja šopavasar uzvedīsies, vēl nevar paredzēt, taujāts par plūdu iespējamību, atzīst Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienesta Strenču posteņa komandieris Aleksejs Jefimovs.

Strencēniešus piesardzīgus dara pagājušā gada lielie plūdi, kad ūdens līmenis upē pie pilsētas uzkāpa par aptuveni 4,5 metriem un applūda plašas teritorijas.

Jau kopš 14. marta Valsts Ugunsdzēsības un Glābšanas dienesta (VUGD) Strenču posteņa darbinieki mēra ūdens līmeni Gaujā pie Strenčiem, sākot no tilta līdz pilsētas robežai, un vēro ledus iešanu. Pagaidām viss ir normas robežās, secina A. Jefimovs.

Gaujā ūdens līmenis ir aptuveni tāds pats, kā vasaras sezonā. Upi pie pilsētas klāj 20 līdz 30 centimetrus biezs ledus, taču vietām jau veidojas plaši vaļēji ūdens posmi. Tas gan šīs nedēļas vidū nebiedēja dažu labu zemledus makšķernieku uzturēties uz ledus krasta tuvumā.

Strenču novada Civilās aizsardzības komisija arī šogad neizslēdz plūdu iespējamību Gaujā un izziņojusi tālruņu numurus, uz kuriem iedzīvotājiem zvanīt ārkārtas situāciju gadījumā. Komisija arī izstrādājusi rīcības plānu varbūtējiem plūdiem un nolēmusi slēgt līgumu ar Strenču novada iedzīvotāju Jāni Enci par 12 laivu izmantošanu, ja vajadzēs evakuēt cilvēkus. VUGD Strenču posteņa rīcībā ir tikai viena laiva ar motoru. Plūdu laikā iedzīvotājus plānots izmitināt Sedā, kur ir brīvi dzīvokļi.

Līdz šim Strenčos cilvēku evakuācija no ūdens apdraudētiem mājokļiem nekad nav bijusi nepieciešama, taču kāda atzīme Vecā ozola stumbrā liecinājusi, - pērnā gada plūdi vēl nav paši lielākie, ko piedzīvojusi mazpilsēta Gaujas krastā. Līdz augstākajai atzīmei pērn vēl palika aptuveni 70 centimetri, iespējams, no seniem plūdiem, kad pēc nostāstiem pa tagadējo Trikātas ielu cilvēki braukuši ar laivu, pieļauj A. Jefimovs.

Vairāk lasiet laikrakstā "Ziemeļlatvija" sestdien, 26. martā.

 Plūdu radītās ārkārtas situācijās

Strenču novada iedzīvotājiem

jāzvana pa tālruņiem:64715611 vai 29420536

(novada Civilās aizsardzības komisijas

priekšsēdētājam Jānim Pētersonam),vai 26593878

(VUGD Strenču posteņa komandierim

Aleksejam Jefimovam).Ja ūdens līmenis ir strauji cēlies

un evakuācija pašu spēkiem nav iespējama,

par apdraudējumu iedzīvotājiem jāzvana

Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestam

pa tālruni 112.

Ieteikumi rīcībai plūdu gadījumā .

Preventīvie pasākumi

  • Sekojiet līdzi meteoroloģiskiem apstākļiem un prognozēm!

  • Sekojiet informācijai par ūdens līmeni ūdenskrātuvēs (upes, ezeri) savā apdzīvotajā vietā!

  • Pārvietojiet mantas no pagrabtelpām un pirmajiem stāviem uz augšējiem stāviem vai bēniņiem!

  • Savlaicīgi parūpējieties par vecāka gadagājuma cilvēkiem, bērniem un cilvēkiem ar īpašām vajadzībām un slimniekiem, atrodot viņiem plūdu laikā drošāku mājvietu pie radiem, draugiem, kaimiņiem!

  • Apziniet vietu, kur nepieciešamības gadījumā evakuēt mājdzīvniekus un kā tos nodrošināt ar barību!

  • Sagatavot evakuācijai izmantojamos transporta līdzekļus (automašīnas, traktorus u.c.) un peldošos līdzekļus (laivas u.c.)!

  • Sagatavojiet līdzi ņemšanai evakuācijas gadījumā personiskos dokumentus (pases u.c.), naudu, vērtslietas, pārtiku, medikamentus, apģērbu un apavus, kā arī citas pirmās nepieciešamības lietas!

  • Pārbaudiet caurtekas pie saviem īpašumiem un iespēju robežās atbrīvojiet tās, lai ūdens varētu aizplūst!

  • Attīriet iebraucamos ceļus, lai nepieciešamības gadījumā pie iedzīvotājiem varētu nokļūt atbildīgie dienesti!

  • Palu apdraudētās vietās varētu būt traucēta elektroapgāde un bīstamās situācijās, lai nodrošinātu iedzīvotāju drošību to nepieciešamības gadījumā atslēgs.

  • Ja applūst elektroenerģijas sadales punkti, ziņot AS "Latvenergo" Klientu servisam tālr. 80 200 400.

Kam ziņot? Par tiešu apdraudējumu informējiet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu pa tālruņiem 112.

EVAKUĀCIJA

  • Ja ir izdots brīdinājums par iespējamiem plūdiem, klausieties radio vai skatieties televīziju, lai dzirdētu jaunāko informāciju par laika apstākļiem!

  • Pavēle par evakuēšanās nepieciešamību tiks sniegta pa radio un televīziju vai ar policijas skaļruņu palīdzību.

  • Evakuējoties atvienojiet gāzes, elektrības un ūdens padevi!

  • Sekojiet norādītajam evakuācijas maršrutam un esiet gatavi intensīvai satiksmei!

Pagaidu izmitināšana

  • Iedzīvotāju evakuācijas gadījumā pašvaldība nodrošinās pagaidu izmitināšanu.

  • Evakuējoties iedzīvotājiem līdzi jāņem dokumenti, nauda, nelieli pārtikas krājumi, nepieciešamais apģērbs un pirmās nepieciešamības priekšmeti.

  • Saņemot norādījumus par evakuāciju, dokumenti jāiepako ūdensnecaurlaidīgā materiālā, jāpaņem svarīgākās lietas, jāatslēdz gāze, elektrība, ūdens, krāsnīs jānodzēš uguns, jāaizver logi, durvis un jāevakuējas.

  • Ja iedzīvotāji lems par evakuāciju, atstāto māju apsardzi nodrošinās policija.PAŠEVAKUĀCIJA

  • Atsakoties evakuēties, nodrošiniet sevi ar pārtiku, dzeramo ūdeni, medikamentiem, citām visnepieciešamākajām lietām. Atteikums evakuēties personai jāapstiprina rakstiski, uzņemoties atbildību par iespējamajām sekām. Ja iedzīvotāji evakuācijai nepiekrīt, plūdu gadījumā ir jāuzkāpj ēkas augšstāvos, līdzi paņemot lietas, kas var noderēt paševakuācijai - automašīnas kamera, piepūšamais matracis, sausi dēļi, kā arī priekšmeti, kas ļautu signalizēt par savu atrašanās vietu - košs drānas gabals, lukturis, dūmu svece u.tml. Paševakuācija jāuzsāk tikai tad, ja dzīvībai draud briesmas. Jāpārvietojas tikai pa straumi ieslīpi tās virzienam.

  • Gadījumā, ja ūdens līmenis ir strauji cēlies un evakuācija pašu spēkiem ir neiespējama, par apdraudējumu informējiet Valsts ugunsdzēsības un glābšanas dienestu pa tālruņiem 112, uzkāpiet mājas augšējā stāvā, uz bēniņiem, jumta, ņemiet līdzi lietas (kabatas lukturītis u.c.), lai signalizētu par savu atrašanās vietu.Palieciet uz vietas un signalizējiet par savu atrašanās vietu, līdz ierodas palīdzība.

RĪCĪBA PĒC PLŪDIEM

  • Ēkas vai telpas ilgstoši atrodoties ūdenī kļūst elektrobīstamas un elektroenerģijas lietošana šādās vietās var izraisīt elektrotraumas. Mitrums, strāvu vadoši putekļi, kodīgas gāzes un tvaiki, kas bojā vadu izolāciju un samazina izolācijas pretestību, rada iespējas sprieguma nokļūšanai uz elektroierīču metāla daļām vai apvalkiem.

  • Pēc plūdu likvidēšanas nepieciešams veikt pasākumus vides atveseļošanai, piemēram, aku, pagrabu un citu piesārņotu vietu attīrīšanu un dezinfekciju.

Noderīgi tālruņa numuri

Valsts Ugunsdzēsības un glābšanas dienests: 112 vai 01

Elektrības atslēguma gadījumā: 80 200 400

Gāzes avārijas dienests: 112, 04

„Latvijas Propāna gāze": 80000404