Lielākais ieguvums – grāmatas
Šogad tradicionālo Valkas, Smiltenes un Strenču novada Grāmatu svētku nagla, var teikt, bija Valkas teātra režisora Aivara Ikšeļa sarakstītā grāmata par pilsētas un tās apkārtnes vēsturi “Valkas diližanss”.
To piektdien Grāmatu svētkos Valkā varēja secināt, redzot lielum lielo cilvēku rindu kultūras nama mazajā zālē, kur notika grāmatas dāvināšana. Visiem tās pat nepietika, bet izdevuma autors mierināja, ka vēl grāmatu varēs dabūt 26. aprīlī un 24. maijā. Šajos datumos no pulksten 9 tās dāvinās kultūras nama 1. stāvā.
Ir trāpīts desmitniekā
Arī “Ziemeļlatvijas” uzrunātie cilvēki, vaicāti, kā patīk svētki, vispirms neslēpa prieku, ka varējuši iegūt “Valkas diližansu”. “Tā ir ļoti interesanta grāmata, jo autors ir savienojis tikpat kā neiespējamo – vissenāko laiku vēsturi ar mūsdienām. Esmu dzirdējis, ka daži grāmatu vērtē kā pretrunīgu, bet tā ar vēstures literatūru ir. Katrs pētnieks uz notikumiem skatās no sava redzespunkta, ar savu individuālo vērtējumu. Kopumā šos svētkus uzskatu par ļoti vajadzīgiem. Lauku iedzīvotājiem ir grūti izbraukāt uz lielākām pilsētām, lai grāmatnīcās atrastu interesantu jaunāko grāmatu. Valkā arī īstas grāmatnīcas nav. Šāds pasākums viņiem dod labu iespēju iepazīties ar jaunāko literatūru,” saka Ērģemes pamatskolas skolotājs Valters Beldavs. Arī Agris Knope uzskata, ka “Valkas diližansa” piedāvāšana pasākumā rada īstu svētku noskaņu. “Man šī diena ir izdevusies, jo esmu ieguvis šo grāmatu. Domāju, ka autors ar to ir trāpījis desmitniekā. Lielā rinda rāda, ka mūsu pilsētas vēsture daudzus interesē,” apliecina A. Knope. Svētku apmeklētāja Anita Čekanoviča atklāj, ka A. Ikšeļa grāmatu ieguvusi jau tās atvēršanas svētkos un paguvusi arī izlasīt. Viņa neslēpj prieku, ka tik daudz cilvēku interesējas par šo izdevumu. “Grāmata ir lieliska. Es apbrīnoju autora fenomenālās darba spējas, jo viņš ir spējis sarakstīt tik apjomīgu darbu, vienlaikus strādājot par pasniedzēju mākslas skolā un vadot vēl teātri,” apbrīnu neslēpj A. Čekanoviča.
Politiķus vērtē dažādi
Interesentu netrūka arī grāmatu komercizstādē, kurā jaunāko literatūru piedāvāja daudzas izdevniecības un apgādi. “Šāds pasākums ir laba lieta, jo ļauj mums uz vietas, tepat Valkā, iegādāties vērtīgas grāmatas. Ikdienā to nemaz tik ātri nevar izdarīt. Ja ir vēlēšanās iegūt kādu augstvērtīgu grāmatu, tad tā jāpasūta un jāgaida. Te visjaunākos izdevumus uzreiz var nopirkt,” atzīst Alberts Smilga. Savukārt svētku apmeklētājs Māris Pandalons atklāj, ka uz šiem svētkiem atnācis, lai nopirktu kādu jaunu grāmatu par dabu un dzīvniekiem, jo par šo tēmu vērtīgas grāmatas viņš iegādājies arī iepriekšējos Grāmatu svētkos.
Svētku atklāšanā Valkas novada domes priekšsēdētāja vietnieks Viesturs Zariņš atzina, ka pasākums visu triju novadu cilvēkiem kļuvis par noturīgu un iecienītu tradīciju. “Es pat gribētu teikt, ka tie nav tik daudz grāmatu kā garīgo vērtību svētki,” apliecina V. Zariņš. Grāmatu svētku patronese, Lauku bibliotēku atbalsta biedrības valdes priekšsēdētāja Biruta Eglīte uzsvēra, ka grāmatniekiem krīze vēl nav beigusies un jaunu grāmatu izdošana joprojām ir sarežģīta. Tādēļ ļoti svarīgs ir cilvēku atbalsts, kuri to sniedz, iegādājoties izdoto literatūru.
Arī šoreiz uz tikšanos ar cilvēkiem bija ieradušies politiķi, kuri paši vai kuru pārstāvētās partijas atbalstījušas svētku organizēšanu. Šoreiz par pensijām, sociālajām garantijām un atbalstu bērniem stāstīt bija ieradies Labklājības ministrijas parlamentārais sekretārs Arvils Ašeradens, Vidzemes partijas pārstāvis Vents Armands Krauklis un Reformu partijas pārstāve Irēna Hadaņonoka. Diskusiju organizēja “Latvijas Avīze”.
Jautājumu politiķiem bija daudz, un pēc tikšanās “Ziemeļlatvija” vēlējās uzzināt, kā cilvēki vērtē politiķu sniegtās atbildes un skaidrojumus. Edmunds Mertens atzīst, ka atbildes bijušas normālas. “Viņi tagad sajuta, kā mēs dzīvojam provincē, tādēļ varbūt dažbrīd izrādījās apjukuši, bet kopumā mani viņu teiktais apmierināja,” saka E. Mertens. “Īstas jēgas no politiķu teiktā nebija. Man vīrs strādāja ārzemēs, lai bērni varētu te mācīties. Un, paldies Dievam, ka ir jau izmācījušies, jo tagad ir vēl grūtāki laiki,” saka Lilita Ikale. “It kā jau runāja par lietu, bet viss lielākoties jau bija zināms. Neko jaunu neuzzināju,” atzīst Raimonds Reinholds. Savukārt Ēvaldam Apinim šķitis, ka reizēm politiķi runājuši kā cilvēki, kuri neredz īstenību.
Par vislielāko svētku ieguvumu visi aptaujātie uzskatīja iespēju iepazīties ar jaunākajām grāmatām un tās iegādāties. Tas nozīmē, ka Grāmatu svētki turpināsies.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19