Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Dārznieki gaida siltumu

Aldis Dubļāns

2013. gada 28. marts 00:00

347
Dārznieki gaida siltumu

Ieejot vienā no Trikātas zemnieku saimniecības “Krūzas” siltumnīcām, šķiet, esi nokļuvis vasarā - tik karsts un mitrs, ka vajadzīgs krietns laika sprīdis, lai nesvīstu fotoaparāta objektīvs un acenes.


Saimnieks Ando Krūze teic, ka noris ikdienišķie pavasara darbi. “Viss notiek pēc plāna. Stādiņi ir sadīguši, un viss rit savu gaitu. Gaidām siltāku laiku. Lai gan ir saulīte, kas puķēm palīdz, tomēr naktis ir stipri vēsas un kurināmā resursi vajadzīgi lielos apjomos,” skaidro Ando.

Audzēs dārzeņu stādus
Šogad saimniecībā jaunākā tendence ir dārzeņu stādu audzēšana. Tā kā novadā ir izveidojies kooperatīvs, kurā apvienojušies mazie zemnieki un individuālie dārzeņu audzētāji, lai pārdotu izaudzēto gan Rīgas centrāltirgū, gan Valmieras tirgū, ir vajadzīgi stādi. Tos izaudzēt apņēmušās “Krūzas”. Piedāvājumā būs tomātu, gurķu, kabaču, ķirbju, kāpostu, salātu un citu dārzeņu stādi.
“Piedāvāsim arī vietējās šķirnes, taču jāraugās, lai ražošana notiktu plānveidīgi. Nevar audzēt aplami daudz šķirņu. Protams, arī puķes būs tādā pašā sortimentā kā katru gadu,” sola stādu audzētājs. Viņš piebilst, ka selekcionāri katru gadu izdomā kaut ko jaunu, piedāvā noturīgākas šķirnes pret laikapstākļiem, taču kopumā īpašas izmaiņas nav gaidāmas.
Sēklas tiek iegādātas no lielajām dīlerfirmām, lielākoties Bulduros. Daudzas sēklu šķirnes aizsargā autortiesības un tās nedrīkst pavairot. Ir hibrīdās sēklas, kuras paņemot, nākamajā gadā iecerētā puķe nebūs tāda, kādu to vēlamies. Sēklas šķeļas, un izaug visādi dīvaiņi. “Tiem, kuri cer rudenī nopurināt sēklas un pavasarī tās iestādīt, nekas labs neizdosies,” smaida Ando. Puķkopja un dārznieka prestižs un pašapziņa ceļas, ja spraudeņus un jaunstādus no sēklām izaudzē pats. Iebāzt zemē gatavu spraudeni var ikviens.

Īstā zemē, dabiski mēslots
Ando piekrīt apgalvojumam, ka no lētajām nezināmas izcelsmes sēklām nekas labs neizaugs. “Lai nu kā tas nepatiktu kādiem veikaliem un pārdošanas vietu saimniekiem, es ieteiktu tās smuko bildīšu paciņas nepirkt. Tajās parasti ir mūsu pārpircēju sagādātās iepriekšējo gadu sēklas, kas nav izpārdotas un ir saslaucītas pa noliktavu stūriem un sabērtas pievilcīgās paciņās. No tām labuma maz,” uzskata A. Krūze.
Jautāts, kā izaudzēt labu, garšīgu un smaržojošu tomātu ar plānu miziņu, Ando atbild, ka tieši šī iemesla dēļ Trikātā veidojas kooperatīvs un tas ir solis pareizajā virzienā. “Tas ļaus cilvēkiem neiet uz lielveikalu un pirkt plastmasas tomātu, bet meklēt to pie saviem kaimiņiem, kuri audzē tomātus nevis stikla vatē, bet īstā zemē ar īstu sūdu barotā. Lai kā mūsu lielražotāji apgalvotu, ka viņiem viss ir dabisks, viņi audzē tieši tāpat kā rietumu valstīs,” skaidro Ando.

Lietas kārto demokrātiski
A. Krūze vienmēr ir bijis pašvaldības darba konstruktīvs opozicionārs un kritiķis, taču tagad pēc jaunā novada domes izpilddirektora Sandra Brālēna stāšanās amatā ir ļoti pozitīvas izmaiņas. “Es negrasos ne par vienu aģitēt, taču jaunā izpilddirektora idejas ir gluži pārsteidzošas. Ar šī līdera atnākšanu mūsu novada dzīvē varētu notikt liels pagrieziens novada attīstībā. Piedāvātā perspektīva ir skaidri saredzama un lietas tiek kārtotas ļoti demokrātiski, runājot individuāli ar katru cilvēku, ja tas nepieciešams. Ikviens var tikties ar S. Brālēnu, un viņš tiks uzklausīts un risinājums meklēts,” komentē A. Krūze. Viņš nezina, kā lietas tiks risinātas turpmāk, jo reformatori Rīgā atkal vicina jaunus karogus.