Strenču novada bāriņtiesa organizē palīdzības akciju daudzbērnu ģimenei

Tos, kādos apstākļos mitinās deviņu cilvēku ģimene daudzdzīvokļu mājas trīsistabu dzīvoklī Plāņu pagastā, attaino reālo situāciju, kādā nokļuvušas ļoti daudzas ģimenes laukos.
Darba nav vairākumam laucinieku, tāpēc nav arī ienākumu. Dzīvojot tikai no pašvaldības sniegtās sociālās palīdzības, vairums nespēj pat pabarot un izskolot bērnus. Par tādām ekstrām kā jauns apģērbs, apavi, skolas piederumi vai elementārs remonts dzīvoklī vispār ir jāaizmirst.Mamma bērnus audzina vienaStrenču novada bāriņtiesas priekšsēdētāja Ina Neimane atklāj radušos situāciju. Ģimenē bērnus audzina mamma viena. Tēvs ģimeni pametis un aizgājis dzīvot citur. Dzīvoklī mitinās deviņi cilvēki, mazākajam - ir tikai divi mēneši, tas ir sievietes mazbērniņš. Tapetes pelējuma dēļ ir atlobījušās, pusnoplēstas un nomelnējušas.
Uz grīdas izklātajam linolejam vietās, kur biežāk staigā, izdiluši lieli caurumi un atklājas betona segums. Tualetes durvju apakšējā daļa ir izpuvusi, savukārt ārdurvis ir bez atslēgas. I. Neimane uzskata, ka jaunu slēdzeni nav iespējams ielikt, jo durvis ir fiziski nolietotas. Dzīvoklis ir drēgns, drūms un nemājīgs.
Vakar "Ziemeļlatvija" pārliecinājās par šīs ģimenes sadzīves apstākļiem. Atverot mājokļa durvis, pārņem dīvaina nolemtības sajūta. Virtuvē ir betona grīda, automātiskā veļas mazgājamā mašīna ir izgājusi no ierindas, jo sadedzis motors. Vannasistaba nefunkcionē, jo krāni ir nelietojami. Mazākajiem bērniem vienīgā nodarbe ir zīmēšana un lasīšana, jo arī televizors nedarbojas. Dzīvoklis ir auksts, jo logi ir veci un izpuvuši.
Uzturlīdzekļus nesaņemTiekoties ar 40 gadus veco ģimenes galvu - mammu, glītu sievieti, viņa stāsta, ka dzīvoklī sākuši dzīvot pirms astoņiem gadiem. Ģimenes ienākumi mēnesī ir tikai aptuveni 170 lati. Sieviete alimentus par četriem jaunākajiem bērniem nesaņem, jo tiesas sēde par uzturlīdzekļiem bērniem beigusies ar izlīguma noslēgšanu. Tas paredz, ka bērnu tēvs katru mēnesi labprātīgi sniedz materiālo atbalstu, diemžēl tā pašlaik aprobežojas tikai ar kartupeļu piegādi.
Mamma savus bērnus nevēlas atdot mācīties uz kādu no internātskolām, jo vēlas viņus audzināt pati. Piecus gadus vecais dēls apmeklē vietējo bērnudārzu, bet vecākie bērni - Plāņu skolu. To apstiprina arī I. Neimane, piebilstot, ka ģimenei ir sniegta psiholoģiska palīdzība, kurā noskaidrota bērnu pieķeršanās mammai un mammas patiesa vēlme viņus audzināt.
Par palīdzības akcijas nepieciešamību I. Neimane izšķīrusies tāpēc, ka mammai nav problēmas ar alkoholu, kā tas ir novērojams vairums sociāli nelabvēlīgajās ģimenēs, kur vecāki ir bez darba un ģimene iztiek no garantētās iztikas minimuma pabalsta. Speciāliste uzskata, ka, palīdzot sakārtot apkārtējo vidi, ģimene spēs saņemties un atsperties, un arī bērniem būs prieks atgriezties mājās.
Akcijā var ziedot arī celtniecības materiālus - tapetes, krāsas, flīzes, linoleju. Rīkotāji būs priecīgi arī par mēbelēm, gultas veļu un dažādiem sadzīves priekšmetiem. I. Neimane naudas līdzekļus lūdz ieskaitīt Strenču novada domes ziedojumu un dāvinājumu kontā A/S Swedbank LV114HABA0551025830089, ar norādi - palīdzība daudzbērnu ģimenei. Interesenti var saņemt informāciju pa tālruni 26318020.
Apburtais loksSalīdzinot ar aizvadīto gadu, Strenču novadā trūcīgo ģimeņu skaits pieaudzis trīs četras reizes. Situācija kļūst ar vien traģiskāka, jo laukos katastrofāli trūkst darba vietu. Plāņos lielāko darba vietu skaits ir skolas ēkā, bet skolotājas brauc no Smiltenes.
I. Neimane secina, ka vietējiem nav izglītības un vairums arī nevēlas mācīties, jo neredz nākotnes iespējas. Izveidojas apburtais loks, kuram neredz ne galu, ne malas. Arī lauku pašvaldībām trūkst līdzekļu, bet tos aizvien vairāk prasa sociālā sfēra, jo cilvēkiem nav naudas elementārai izdzīvošanai. Novada bāriņtiesa strādā ciešā sadarbībā ar Sociālo dienestu un policiju, līdz ar to atklātībā nonāk arvien vairāk šādu kliedzošu gadījumu, kad ģimenes pašas netiek vairs galā.
Šogad novadā jau trīs bērni izņemti no ģimenēm un nodoti aizbildņu apgādībā. Tomēr I. Neimane atceras gadījumu, kad mamma pēc bērna izņemšanas no ģimenes spēja saņemties, atteikties no dzeršanas, nokodēties un atgūt meitu. I. Neimane šo palīdzības akciju iecerējusi tieši tāpēc, lai sociālo apstākļu dēļ bērni nezaudētu māti un savas īstās mājas. Viena pati mamma ar nabadzību nespēj tikt galā, taču mīl savus bērnus un gādā par tiem.
Valkas novada Sociālā dienesta vadītāja Mārīte Magone nevarēja atcerēties nevienu šādu gadījumu, kad daudzbērnu ģimene būtu nokļuvusi tik neapskaužamā stāvoklī. Novada robežās šādas riska ģimenes ir apzinātas un vajadzības gadījumā tām palīdz ne tikai dienests, bet arī Latvijas Bērnu fonds.
M. Magone piekrīt, ka mammai, kurai mēnesī jāiztiek tikai ar 170 latiem, pietiek naudas tikai bērnu pamatvajadzību apmierināšanai. Viņa drošina, ka parasti šādas palīdzības akcijas rod sabiedrības atbalstu un, visticamāk, ģimenei varēs palīdzēt iegūt jaunu un skaistu māju.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19