Aplokos – baltās Šarolē govis
Smiltenes pagasta bioloģiskā saimniecība SIA “A17” papildu savai pamatnozarei aitkopībai sākusi veidot gaļas liellopu tīršķirnes ganāmpulku, audzējot Šarolē (Charolais) tīršķirnes vaislas materiālu.
Latvijas tirgū pietrūkst kvalitatīvas liellopa gaļas, jo to eksportē. Tālab, palielinoties pieprasījumam, attiecīgi pieprasīts tiks arī vaislas materiāls gaļas liellopu tīršķirnes ganāmpulka audzēšanai, uzskata SIA “A17” valdes loceklis Andris Pauls-Pāvuls.
Flintam - Šveices izcelsme
Viņa mērķis ir aptuveni 50 vaislas govju liels ganāmpulks. Govis saimniecībā plānots audzēt kā blakus nozari arī turpmāk, un noteicošais faktors ir uzņēmējdarbības riska sadale.
“Šobrīd ir pārraudzības ganāmpulks, bet veidojam šķirnes saimniecību. Latvijā gaļas liellopu tīršķirnes vaislas materiāls ir dārgs, turklāt joprojām to nav nemaz tik viegli iegādāties,” uzsver A. Pauls-Pāvuls.
Šarolē tīršķirnes vaislas bullis Flints ar Šveices izcelsmi pirms pusotra gada atceļojis uz uzņēmumu “A17” no Kandavas pagasta zemnieku saimniecības “Celmiņi”, bet ragainās teles ar Francijas un Vācijas izcelsmi no Kandavas pagasta z/s “Krikši”. Abas šīs saimniecības ir biedrības “Charolais Latvija” biedri, Šarolē gaļas liellopu tīršķirnes audzētāji. Biedrība “Charolais Latvija” dibināta 2007. gadā ar mērķi apvienot Šarolē liellopu audzētājus Latvijā.
Papildu tam A. Pauls-Pāvuls dažas tolās govis iepircis Zvārtavas pagastā, kur tās audzē sabiedrībā labi pazīstamais fotogrāfs Andris Krieviņš.
Patlaban “A17” saimniecībā ir 14 Šarolē šķirnes govis un teles, kā arī bullis. Šarolē ir pamata gaļas liellopu šķirne Francijā un visā Eiropā. Govis ir baltā krāsā, ar mīkstu apmatojumu un liela izmēra, ar izstieptu un platu ķermeni. Piemēram, bullis Flints, kurš mīt A. Paula-Pāvula saimniecībā, sver aptuveni tonnu.
Jābaro tikai ar sienu
Ja pamats gaļas liellopu šķirnes ganāmpulkam jau ir sagādāts, tad liellopu uzturēšanai nevajag lielas izmaksas, secina A. Pauls-Pāvuls.
“Piena nozare ir rentablāka, taču tā prasa daudz vairāk darba un kapitālieguldījumu. Ar aitām un gaļas liellopiem ieguldījumi galvenokārt nepieciešami tikai labu vaislas dzīvnieku iegādei. Pārējais, tai skaitā telpas un aploki, tik dārgi nemaksā. Arī darba ir mazāk, jo govis nav jāslauc,” stāsta uzņēmējs.
Viņa saimniecībā zīdītājgovis, telītes un bullis Flints ziemas sezonā uzturas kūtī un ar to savienotos aplokos, bet vasarā - ar elektrisko ganu norobežotās ganībās.
Gaļas liellopi ziemas sezonā ēd tikai sienu. Teles tiek lecinātas divu gadu vecumā un atnesas viegli.
Kategorijas
- Novados
- Smiltene
- Valka
- Strenči
- Kaimiņos
- Vēlēšanas
- Kriminālziņas
- Izglītība
- Sports
- Orientēšanās
- Auto/Moto/Velo
- Futbols
- Florbols
- Basketbols
- Citi sporta veidi
- Hokejs
- Volejbols
- Kultūra un Izklaide
- Foto
- Cilvēkziņas
- Vaļasprieki
- Citas ziņas
- Bizness
- Reklāmraksti
- Lietotāju raksti
- Dzīvespriekam
- Latvijas ziņas
- Citas ziņas
- Laikraksta arhīvs
- Afiša
- Izstādes
- Balles
- Teātris
- Koncerti
- Kino
- Sports
- Festivāli
- Baznīcās
- Citi pasākumi
- Video
- Statiskas lapas
- Pašvaldību vēlēšanas
- Mediju projekts
- Mediju kritika
- Ar informāciju pret dezinformāciju
- Mediju projekti 2018
- Mediju projekts 2020
- Eiropā
- Dzīvesstils
- Atpūta
- Hobiji
- Mīluļi
- Veselība
- Virtuvē
- Noderīgi
- Viedokļi
- Vides projekti
- Daba-iepazīstam un palīdzam
- Rūpēsimies par vidi
- Saimnieko gudri
- Informējot iedvesmojam
- Covid-19