Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Nekautrēties un nebaidīties

Aldis Dubļāns

2013. gada 2. aprīlis 00:00

78
Nekautrēties un nebaidīties

Valkas bibliotēkā uz savas izstādes slēgšanu bija ieradies fotogrāfs Dainis Jansons, lai dalītos savas radošās virtuves noslēpumos un atbildētu uz skatītāju jautājumiem.


Izstādes kuratore Jana Čākure, iepazīstinot apmeklētājus ar Daini, sacīja, ka katrs valcēnietis viņu pazīst atšķirīgi. Kādam viņš ir klasesbiedrs, citiem devis padomus dzīvokļa remontēšanā, putnu vērošanā un dažādos citos dzīves gadījumos. Viņš ir arī uzņēmējs, pirtnieks, mēbeļu galdnieks, pasākumu vadītājs un tā joprojām, taču viena no Daiņa lielākajām kaislībām ir fotografēšana.

Pasaule samirkšķina acis
D. Jansonu vislabāk raksturo viņa kādreiz sacītais, ka patīk cilvēkus pārsteigt, sagādāt viņiem patīkamus brīžus. Bibliotēkā apskatāmā bija viņa otrā personālizstāde. “Nekautrējieties un nebaidieties! Ja jums ir fotokamera, ņemiet to visur līdzi. Mūsdienu kameras ir pietiekami ērtas, lai ar tām daudz strādātu. Uzņēmumus saglabājiet, jo paies kaut kāds laiks, un bildes, kuras šodien nešķiet kaut kas īpašs, kaut kad var piemist liela vērtība,” aicina fotogrāfs.
Viņš uzskata, ka fotogrāfija ir tas, kas paliek pāri, kad pasaule samirkšķina acis. Tas ir sekundes simtdaļās mērāmais mirklis. Dainim visvairāk patīk fotografēt dzīvo dabu, jo tā neprotestē, ka te slikti izskatos vai man sejā slikta krunka un mati nav sakārtoti. Tiesa, dzīvnieki ir nepaklausīgāki. Putns aizlido, neprasot atļauju. Viss atkarīgs no paša meistarības, zināšanām un pieredzes. “Galvenais - pēc iespējas biežāk jādodas dabā, jo īpaši dzīvnieku un putnu tusēšanas vietās. Labs veids ir sadarbošanās ar ornitologiem. Valkas pusē divreiz esmu redzējis Latvijas mazāko putnu zeltgalvīti, kura oliņas ir mazākas par ozolzīli. Toties Papē migrācijas laikā tos esmu redzējis simtos,” stāsta fotogrāfs. Viņam ar putniem, kukaiņiem un rāpuļiem ir neskaitāmi daudz interesantu piedzīvojumu un novērojumu.
“Visu laiku skrienam. Mums nav laika apstāties un pavērot, piemēram, kas notiek zem kājām. Pat vienkārši apguļoties zālē un rūpīgi ieskatoties notiekošajā, ieraudzītu pavisam citu pasauli. Sākot no maziem zirneklīšiem līdz gliemežiem, sliekām un daudzu kukaiņu sugām. Apstāsimies!” aicina fotogrāfs.

Nav maizes darbs
D. Jansons visiem fotogrāfijas entuziastiem iesaka nospraust mērķus, visas lietas saplānot īsākiem vai garākiem termiņiem. Jo īpaši projektos, kuri prasa finansiālus ieguldījumus.
Dainis interesentiem parādīja arī visus drukātos un digitālos izdevumus, kuros publicētas viņa fotogrāfijas. Fotogrāfs atzīst, ka šī nodarbe nav viņa maizes darbs, tāpēc neprasa honorārus par publikācijām. Protams, ir patīkami, ja tos piedāvā. Lielākais prieks, ja kādam viņa bilde ir noderīga.
Daiņa fotogrāfijās nav nekādu montāžas lietu un citādu manipulāciju. Viņš nevēlas iejaukties dabas veidojumā, kaut ko pieliekot vai noņemot, lai izskatītos pārliecinošāk. Kā bija, tā ir. Dainis neko neiebilst pret manipulēto fotogrāfiju, vien tas nav viņa lauciņš. Viņš augstu vērtē tos fotogrāfus, kuri bildes aizskar tikai ar īpašos cimdos tērptām rokām, it kā tās būtu dzīves būtnes vai ļoti trauslas oliņas. Tas atgādina tauriņpieskāriena masāžas metodi, kur pieskārieni notiek gandrīz nepieskaroties. Dainis atzīst, ka nav tik rūpīgs attieksmē pret bildēm.

Turpina izzināt pasauli
Visvairāk jautājumu fotogrāfiju autoram bija par dažādām tehniskām lietām - kā uzglabāt fotogrāfijas, kā nodrošināt to atpazīstamu, pievienojot attēlam tā saucamo pasi, kurā uzrādās arī visi tehniskie dati attēla uzņemšanas brīdī. Nozīmīgas ir arī lietas par fotogrāfiju kopēšanu, kur, kā, uz kādiem materiāliem. Tomēr visvairāk bija jāstāsta, kā tapusi konkrētā bilde ar putnu attēliem. Autors stāstīja par slēpņu gatavošanu, maskēšanās tērpiem un daudziem citiem veidiem, lai nokļūtu putna tuvumā. D. Jansonam dzīvās dabas fiksēšana ir īpašs relaksācijas veids, kas palīdz aizvien vairāk izzināt pasauli ap mums. Jo dziļāk tajā iejūtas, jo atklājas aizvien vairāk interesanta.