Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kļūs par maratonu karali

Aldis Dubļāns

2013. gada 19. aprīlis 00:00

624
Kļūs par maratonu karali



Valcēnietis Andris Zunte aizvadītajā sezonā veicis četrus slēpošanas maratonus dažādās valstīs. Pirmais bija decembrī Itālijā, Livinjo, kur notika pasaules kausa posms. Nākamais bija februāra sākumā bijušo ziemas Olimpisko spēļu pilsētā Saporo Japānā. Trešo Andris noslēpoja Somijā, Lahti maratona trasē, un visbeidzot marta vidū netālu no Ribinskas pilsētas Djomino trasē Krievijā, kas pirmoreiz iekļauta Worldloppet sacensību programmā. Šī iemesla dēļ dalībnieku vidū bija daudz ārzemnieku.
Andra mērķis un uzdevums, ja Dievs dos veselību, ir būt pirmajam Latvijā, kurš noslēpos visus Worldloppet sērijas maratonus. To pavisam ir 16. Katrs jānoslēpo vismaz vienu reizi. Var tikai apbrīnot sportista mērķtiecību, uzņēmību un prasmi piepildīt savas ieceres. Šobrīd līdz mērķa īstenošanai Andrim ir palicis tikai viens solis - jāveic 90 kilometru garā distance Vasaloppet Zviedrijā. Šis slēpojums ir viens no populārākajiem pasaulē.

Krievijas ceļi pieviļ
“Krievijā ir interesanti. Naktsmītni on-line nevar noreģistrēt. Šādu reģistrāciju piedāvā no sacensību vietas attālās viesnīcās. Dažviet viesnīcās biznesa lietas nav sakārtotas tīri tehniski, taču mani pārsteidza ziņa, ka viesnīcu īpašnieki nevēlas legālu naudas ceļu. Jāmaksā uz rokas,” stāsta slēpotājs. A. Zuntem paveicās tādā ziņā, ka 2006. gadā Amerikā viņš iepazinās ar krievu slēpotājiem maratonistiem un viņi piedāvāja Andri iekļaut savā pulciņā. Krievijas slēpotāji latvieti Maskavā sagaidīja, ar automašīnu aizveda uz 340 kilometru attālo sacensību vietu un piedāvāja arī naktsmājas sacensību vietā. Diemžēl atceļā viss negāja tik gludi. Krievijas ceļi lika sevi manīt un mašīnai tika pārsists eļļas karteris. Andris pieņēma lēmumu no Jaroslavļas līdz Maskavai - 240 kilometru - braukt ar taksometru. Krievijā šis transporta veids ir salīdzinoši lēts, taču jāzina dažādas nianses. Visspilgtāk ceļotājam palikusi prātā agresīvā braukšana Krievijas ceļos. “Viņi brauc ātri. Apdzīšanas manevri ir fantastiski riskanti. Skarbi. Jāiekrampējas sēdeklī un jālūdz Dievs, lai viss labi beigtos. Visās trijās mašīnās, ar ko man nācās braukt, ir uzstādītas web kameras, lai fiksētu visu braucienā notiekošo,” smaida Andris.

Vecie brīnumi ir saglabājušies
Tiem, kuri savulaik dzīvojuši padomju sistēmā, tagad Krievijā ir vieglāk sakārtot visas sadzīves lietas. Taču mūsdienu jauniešiem un ārzemniekiem, ja viņus visur neaizved pie rokas un lietas nesakārto, pašiem visu izdarīt ir grūti un gandrīz neiespējami. Padomju laikos dzīvojošie labi zina, ko kurā vietā var sagaidīt. Ēšana tur ir diezgan dārgs pasākums. Un visam klāt kā rozīnīte - apkalpošana, kādu savulaik esam piedzīvojuši. Attieksme arī, izteicienus nešķirojot. Visi veco ēdnīcu brīnumi ir saglabājušies.
Sacensību laikā bija stiprs vējš. Pat Latvijas Ārlietu ministrija tobrīd neieteica doties uz Krievijas vidieni. Liela daļa distances bija klajā laukā līdzās Volgai, tāpēc viegli neklājās. Andris ar šī maratona rezultātu ir apmierināts. Tas viņam bija šīs sezonas labākais maratons, rēķinot procentuālo atšķirību no uzvarētāja laika. 50 kilometru distanci 2000 dalībnieku konkurencē Andris beidza 945. vietā. Sportiskajā ziņā Djomino maratons bija visaugstākajā līmenī no šogad veiktajiem.

Drošāk rakstīt uz papīra
Pirms tam notikušajā Lahti maratonā Andris izdomāja piedalīties beidzamajā brīdī, tāpēc starta grupa bija pašās beigās, kas atstāja negatīvu iespaidu uz kopējo rezultātu. Slēpoja 2000 dalībnieku, Andrim 580. vieta. Visi šī gada maratoni bijuši 50 kilometru gari, izņemot Livinjo, kas atrodas augstkalnē. Tur bija jānoslēpo 42 kilometri.
Protams, īpašs notikums bija brauciens uz Japānu. Turp viņš devās kopā ar draugu Nori Kalniņu no Ogres. Divatā ērtāk un drošāk. Braucienam jāgatavojas rūpīgi, tāpēc cītīgi jāseko līdzi lētākajiem piedāvājumiem. Biļetes ļoti lēti izdevās iegādāties Stockman Trakajās dienās Rīgā.
“Savas angļu valodas zināšanas Japānā var nolikt malā. Tikpat labi der arī latviešu valoda. Jo tālāk no lielajām pilsētām, jo latviešu valoda strādā labāk,” joko Andris. Tokijā lielajos sabiedriskajos centros japāņi angļu valodu zina, taču, piemēram, Saporo, braucot pa pilsētu ar taksometru, sazināties vārdiski nevarēja. Drošāk vietas nosaukumu uzrakstīt uz papīra, jo japāņu vietvārdu izruna ir citāda nekā to saka angliski.

Kad gulta šūpojas
Maratons notika Hokaido salā. Andris tur ieradās dienu pirms slēpojuma. Jautāts par aklimatizāciju, viņš atbild, ka pielietojis to pašu metodi kā slēpojumā Austrālijā - ielidot īsi pirms sacensībām. Ja tas attaisnojās tur, tad Japānā nav nepieciešams meklēt citu veiksmes formulu. Naktī pirms maratona viņš piedzīvoja zemestrīci. “Pamodos pēc pusnakts un šķita, ka kāds šūpo gultu. Pirmā doma bija, ka atrodos braucošā vilcienā. Šūpošanās nebija ilga un ātri norima,” atceras slēpotājs.
Viņam maratons kopumā patika. Vienīgais misēklis bija kritiens paša kļūdas dēļ. Salūza nūja, tāpēc apmēram astoņus kilometrus vajadzēja iztikt ar vienu. Barošanas punktā Andris dabūja rezerves nūju, taču japāņu dotā bija īsa un ļoti mīksta materiāla. Stingri atspiesties uz tās nevarēja. Pilnajā 50 kilometru distancē gandrīz 800 dalībnieku konkurencē Andrim 190. vieta.
Pēc tam abi slēpotāji nepilnas divas stundas lidoja uz Tokiju, lai apskatītu šo galvaspilsētu. Pirmajā dienā latvieši lielākoties pārvietojās ar metro, taču otrajā dienā vairākas iecerētās apskates vietas apmeklēja kājām. Dienā Tokijā orientēties ir viegli, taču naktī ļoti traucē spilgtās gaismas un reklāmas. Protams, ielu nosaukumi tikai japāniski un viņu rakstu zīmes nezinātājam grūti ielāgot.

Svaigi un lēti
Īpašs stāsts Andrim ir par ēšanas lietām, jo īpaši par jūras produktiem, kuri vienmēr ir izcili svaigi. Tādu jūras velšu bagātību viņš nav baudījis nevienā citā valstī. Nekur citur nav sastaptas kūpinātas, žāvētas un vēl dažādos veidos pagatavotas austeres un gliemji. Dīvainākais tas, ka jūras produkti ir ļoti lēti. Viņš piebilst, ka baudījis arī zivis, kuru nosaukumus nezina. “Vienā vakarā apmeklējām mazu ēstuvīti, tiesa, vairākkārt dārgāku nekā ierasts ikdienā. Pirmajā brīdī šķita, ka mūsu izvēle nav pareiza, taču pēc tam nenožēlojām. Pavārs visas jūras veltes gatavoja mūsu acu priekšā. Viena no zivīm skaitījās indīga. Garšoja lieliski, un tagad ir ko atcerēties,” stāsta ceļotājs.

Visur ideāla tīrība
Andris piebilst, ka, runājot par cenām, nevienā veikalā vai ēstuvē viņš nav redzējis nevienu dārgāku preci, kā tas maksā Latvijā. Nemaz nerunājot par automašīnām, elektroprecēm un elektroniku.
Daudzos televīzijas sižetos no Japānas ne reti redzam daudz cilvēku mutes un deguna aizsegos. Tā nav, ka tos nēsā tikai tālab, lai nesaslimtu ar infekcijas kaitēm, kas tiek pārnēsātas ar šķidruma mikropilieniem. Visvairāk šos apsējus nēsā tie, kuri paši klepo, kuriem ir iesnas un tamlīdzīgas kaites, lai neapdraudētu pārējos. Tas liecina par japāņu kultūru. Šīs tautas dzīves filozofija nepieļauj domu, ka kāds varētu ignorēt citus.
Andrim prātā palikusi epizode ar kādu policistu. Tas no ietves pacēla kāda, visticamāk, ārzemnieka, izspļautu kožļājamo gumiju, lai iemestu to atkritumu tvertnē. Visur valda ideāla tīrība.
Visvairāk Japānas apskatīšanas laikā Andri sasmīdināja tualetes pods kādā viesnīcā. Tikai japāņiem var ienākt prātā izgudrot un lietot šo parikti, kas vadāma ar pulti dažādos apmazgāšanās režīmos, nemaz nerunājot par sēdvirsmas regulējamo siltumu.

Būs iemesls svinībām
A. Zunte ar nepacietību gaida pēdējo ieskaites maratonu Zviedrijā. Visas 15800 starta vietas Vasaloppet tika reģistrētas pirmajās 10 minūtēs. Reģistrēšanās atvēršanas brīdī Andris atradās  Krievijā, taču viņam izdevās pieteikties. Šis slēpojums notiks nākamgad marta sākumā. Pēc tā aizvadīšanas būs iemesls svinībām, jo Latvijā neviens ne tuvu nav noslēpojis tik daudz pasaules līmeņa maratonu. Ja izdosies, mērķis būs piepildījies. Andris sevi uzskata par piedzīvojumu cilvēku. Tāpēc jau tagad galvā rosās domas par nākamajiem iespējamajiem mērķiem. Varbūt tie būs ceļojumi ar sportisku ievirzi. Pagaidām ir doma arī turpināt slēpot tos maratonus, kuri pašam visvairāk patīk. Tie varētu būt Alpu kalnos. Vēl viņam ir klusa doma pamēģināt spēkus skrituļslēpošanā. Pagājušajā vasarā izdevās sasniegt labus ātrumus, tāpēc gribas piedalīties arī sacensībās. Tas viss vēl priekšā.