Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Brīdina Lielās Talkas dalībniekus

Sandra Pētersone

2013. gada 23. aprīlis 09:38

3836
Brīdina Lielās Talkas dalībniekus

Tuvojoties Lielajai Talkai, Slimību profilakses un kontroles centrs atgādina par drošības pasākumiem, kas jāievēro talciniekiem, lai, piemēram, izvairītos no saduršanās ar asiem priekšmetiem, kā arī brīdina atcerēties, ka ir pamodušās ērces.

 Organizējot sabiedrisko vietu uzkopšanas darbus, pirmkārt jānovērtē vide, kurā darbi paredzēti, piemēram, vietās, kas zināmas kā narkotiku lietotāju uzturēšanās vietas, noteikti nevajadzētu nodarbināt bērnus, brīdina Solvita Kļaviņa, Slimību profilakses un kontroles centra (SPKC) vecākā veselības veicināšanas koordinētāja.

Jārēķinās arī ar to, ka izmestās šļirces var atrasties jebkur - pat visprestižākajos rajonos.

Lai izvairītos no saduršanās,  noteikti jālieto atkritumu savākšanai piemēroti darbarīki - grābekļi, dārza dakšas, speciāli piederumi atkritumu uzslaucīšanai, lai savāktās lapas un citi priekšmeti nebūtu jāņem ar rokām. Gružu ievietošanai jālieto biezi un izturīgi atkritumu maisi, un cilvēkam rokās noteikti jābūt cimdiem no iespējami bieza materiāla, piemēram brezenta. Savāktos atkritumu maisus jāizvairās spiest ar rokām vai piespiest sev klāt, jo tajos var būt šļirces, adatas un citi asi priekšmeti.

Vispareizāk atrastāsšļirces un adatas savākt necaurduramos konteineros, piemēram, plastmasas minerālūdens pudelēs, kuras ieteicams aizskrūvēt. Šādi savāktas šļirces un adatas, ja vien iespējams, nevajadzētu izmest sadzīves atkritumos, bet gan meklēt iespēju sadarboties ar firmām, kas utilizē medicīnas atkritumus, vai ārstniecības iestādēm, kurām ir līgums par medicīnas atkritumu utilizāciju.

 Ja vien šļirce nav tikko lietota, saduroties ar adatu, risks inficēties ar HIV ir ļoti neliels. Pat, ja adatā saglabājies samērā liels asiņu daudzums, vīruss jau būs gājis bojā. Tomēr saglabājas iespēja inficēties ar hepatītu vīrusiem, jo īpaši B hepatītu, kas ir ļoti izturīgs ārējā vidē, skaidro SPKC speciālisti.

Ja tomēr gadījies sadurties, vajag mazgāt brūci ar ūdeni un ziepēm, 3 līdz 5 minūtes skalot brūci zem tekoša vēsa ūdens, dezinficēt brūci ar 70 % spirta šķīdumu vai citu dezinfekcijas līdzekļi, uzlikt sterilu pārsēju.

Ja notikusi saduršanās ar izlietotu šļirci, operatīvu informāciju par to, kā pareizi rīkoties, iespējams iegūt pa AIDS diennakts uzticības tālruni 67543777. 

Savukārt, lai  pasargātu sevi un savus tuviniekus no ērču encefalīta, visefektīvākais profilakses līdzeklis ir vakcinācija.
Ērces pārnēsā arī citas infekcijas slimības – Laima slimību un ērlihiozi, pret kurām vakcīna nav izstrādāta. Tādēļ arī vakcinētiem cilvēkiem jāievēro piesardzība, uzturoties ērču teritorijā - apģērbs jāpielāgo tā, lai ērces nevarētu zem tā pakļūt, bet, pārnākot mājās rūpīgi jāpārbauda, vai uz drēbēm un ķermeņa nav ērces.