Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Vissvarīgākie jautājumi skar mantojuma un īpašuma lietas

Inga Karpova

2011. gada 8. marts 11:08

5686
Vissvarīgākie jautājumi skar mantojuma un īpašuma lietas

Vakar un šodien visā Latvijā notiek ikgadējās Notāru dienas. To, ka šāda akcija sabiedrībai ir aktuāla, pierāda apmeklētāju skaits pie zvērinātas notāres Ingas Dreimanes. Vakar speciāliste konsultācijas sniedza vismaz 30 apmeklētājiem. Šodien notāre cilvēkus konsultē Smiltenē.

"Laukos notāra profesija sevi ir pierādījusi un attaisnojusi, jo cilvēki tam uzticas kā zinošam padomdevējam. Ir gadījumi, kad notārs kļūst par ģimenes juristu. Ir patīkami, ja cilvēki novērtē notāra darbu," uzskata I. Dreimane. Viņa savā amatā, strādājot ilgāk nekā 12 gadus, daudzu ģimeņu lietas kārto jau vairākās paaudzēs.

Nevar iedot zelta recepti Notāre rosina cilvēkus vajadzības gadījumā, ne tikai akcijas ietvaros, meklēt pie notāra kvalificētu un kvalitatīvu juridisku palīdzību. Viņa neuzskata, ka šis pakalpojums ir pārāk dārgs - stunda pie notāra izmaksā septiņus latus. Reizēm notāra palīdzība nepieciešama tikai vienreiz mūžā. Notārs uzņemas un nes atbildību par to, ko dara. Gadījumā, ja klientam tiek nodarīti kādi zaudējumi, arī par to atbildīgs ir notārs.

Ne tikai akcijas dienās, bet arī ikdienā, I. Dreimanei kopā ar klientiem visbiežāk nākas kārtot jautājumus, kas saistīti ar mantojumu lietām. Piemēram, kā un kam vislabāk atstāt savu īpašumu. Jebkurā gadījumā notārs nespēj iedot vienu zelta recepti, bet var sniegt padomu ar vairākiem variantiem, kā rīkoties. Par gala variantu gan jāizlemj pašam cilvēkam.

"Katrs apmeklētājs ir atšķirīgs, katrs gadījums - individuāls. Ir jāprot situāciju pieņemt no malas, nevis to risināt ar emocijām," uzskata I. Dreimane. Viņa ir pārliecinājusies, ka nereti izšķirošais faktors ir cilvēciskām attiecībām ģimenē.

Notāre aicina cilvēkus padomāt par privātajiem testamentiem. Lai novērstu pašreizējo situāciju, kad ne vienmēr ir zināms, vai aizgājējs atstājis testamentu un kur to meklēt, no nākamā gada varētu ieviest vienotu un centralizētu testamentu reģistrāciju.

Izveidojot publisko testamentu reģistru, pēc mantojuma atstājēja nāves būtu garantēts, ka sabiedrību informē par testamenta esamību, kā arī atvieglotu ieinteresēto personu centienus atrast testamentu. I. Dreimane stāsta, ka nereti pat mantinieki nezina, vai pēdējās gripas rīkojums vispār rakstīts. Lētāk - pie notāraAkcijas ietvaros vairāki apmeklētāji interesējās par iespēju šķirt laulību pie notāra. Aizvadītajā mēnesī jau saņemti deviņi iesniegumi par iespēju šķirt laulību. Pārsvarā šo pakalpojumu izmanto tie laulātie, kuriem vienam pret otru nav mantisku iebildumu, kā arī viņi spējuši sakārtot lietas, kas saistītas ar kopīgiem bērniem.

Gadījumā, ja laulātie nespēj vienoties par kopīgo mantu un bērniem, notārs var sniegt padomu, kā to labāk izdarīt. I. Dreimane rēķina, ka šķirt laulību pie notāra izmaksās lētāk, nekā tiesā. Šķirot laulību pie notāra, tas kopumā varētu izmaksāt aptuveni 70 latu. Savukārt tiesā valsts nodeva par laulības šķiršanu vien jāmaksā 100 latu.

Sarunas nobeigumā I. Dreimane rosina cilvēkus sakārtot savas īpašuma un ģimenes lietas, jo mūsdienu ekonomiskajos apstākļos tas ir svarīgs aspekts. Tāpat cilvēkiem, kuri nodarbojas ar uzņēmējdarbību, svarīgi ir noslēgt laulību līgumu. Lai gan latvieši par to mēdz vīpsnāt, tomēr prakse pierādījusi, ka laulību līgums palīdz atrisināt samilzušas problēmas.