Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Fotoaparāta iegādei Sibīrijā pārdod vienīgo ziemas mēteli

Aldis Dubļāns

2011. gada 5. marts 04:31

2707
Fotoaparāta iegādei Sibīrijā pārdod vienīgo ziemas mēteli

Valkas novadpētniecības muzeja izstāžu zālē līdz 28. martam apskatāma fotogrāfa Jāņa Godiņa darbu izstāde "Sibīrijā", kas atspoguļo cilvēku Sibīrijas skarbajā vidē.

"J. Godiņa fotogrāfijas ir Latvijas Fotogrāfijas muzeja īpašums.Izstāde papildināta ar Valkas novadpētniecības muzeja krājuma priekšmetiem," informē Valkas novadpētniecības muzeja speciāliste Ligita Drubiņa. Šo dokumentālo fotogrāfiju sērija vērtējama kā unikāls vēstures izziņas materiāls, kas sniedz iespēju nepastarpināti vērot izsūtīto dzīves norises svešumā.

Attēli ir nokopēti gana lieli, to ir daudz, tāpēc Sibīrijas vides klātienes sajūta patiešām ir spēcīga. Šāda rakstura izstādes Valkas novadpētniecības muzejā, Aijas Priedītes organizētas, nav retums, taču šī ir īpaši iespaidīga.

Fotogrāfs ir dzimis 1934. gada 25. aprīlī Gatartas pagasta Drustu novadā. 1949. gadā kopā ar ģimeni tika izsūtīts uz Sibīriju - Tomskas apgabala Molčanovas rajonu. Ģimene atgriezās Latvijā 1958. gadā.Sibīrijā J. Godiņš ieguva vidējo izglītību un vēlāk mācījās Tomskas meža tehniskajā skolā. Lai gan mācības bija jāapvieno ar dažādiem dienas un nakts darbiem, laiks atradās arī fotografēšanas iemaņu apgūšanai.

Lai iegādātos pirmo fotoaparātu "Smena", jaunietis pārdeva pat savu vienīgo ziemas mēteli. Viņš fiksēja mātes Marijas, tēva Kārļa un sādžas iedzīvotāju ikdienas gaitas. Vecāki redzami kartupeļu laukā, ciema puiši ap velosipēdu uz smilšainā ceļa vai pie kāpurķēžu traktora kolhozā. Fotogrāfijās redzamas ne tikai ģimenes no Latvijas, piemēram, Pēteris Olte ar pirmdzimto dēlu vai Marija un Jānis Rikmaņi pie pašu uzceltās mājas, bet arī izsūtītie igauņi un moldāvi.

Arī pēc atgriešanās dzimtenē J. Godiņš turpināja fotografēt sadzīves pakalpojumu kombinātā Cēsīs līdz pat 1981. gadam, regulāri gūstot atzinību kombinātu sistēmas foto konkursos. Viņš ir daudz fotografējis ainavas, Cēsu pilsētu un tās apkārtni.

Izstāde apskatāma muzeja darba laikā no pulksten 10.