Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Zemkopības ministrijai norāda uz aktualitātēm piena lopkopībā

Sandra Pētersone

2013. gada 4. jūnijs 13:38

690
Zemkopības ministrijai norāda uz aktualitātēm piena lopkopībā

Biedrība “Lauksaimnieku apvienība”, kuras biedri ir arī Smiltenes, Valkas un Strenču novadu zemnieki un lauku uzņēmēji, apkopojusi pašreizējās problēmas piena lopkopības nozarē un nosūtījusi ierosinājumus Zemkopības ministrijai.

Lēmums tika pieņemts konferencē “Piena nozares attīstība Eiropā un Latvijā, kvotu atcelšana”, ko Launkalnes pagastā šomēnes rīkoja biedrība “Lauksaimnieku apvienība”, informē biedrības valdes locekle, Blomes pagasta zemnieku saimniecības “Dimanti” īpašniece Sandra Stricka.

Šobrīd piena ražotāju domas galvenokārt aizņem Eiropas Komisijas paziņojums 2015. gadā atcelt piena kvotas, un Latvijas zemnieki tam jau gatavojas, ieguldot līdzekļus ražošanas modernizēšanai. Taču Latvijas piena lopkopības saimniecībās bažas rada tas, ka nākamajā plānošanas periodā šai nozarei ir paredzēts mazāks Eiropas Savienības (ES) atbalsts, un piena ražotāji vēlas, lai atbalsta maksājumos piena nozare kā prioritāra tiktu saglabāta arī turpmāk.

Zemkopības ministrijai nosūtītajā “Lauksaimnieku apvienības” lēmumā ir iekļauti 13 priekšlikumi, kā noteikt atbalsta maksājumus 2014. - 2020. gadam tā, lai Latvijā attīstītu rentablu piena ražošanu.

“Lauksaimnieku apvienība”, piemēram, aicina: pārtraukt nepamatoto finansējumu piena lopkopībā tiem bijušajiem saimniekiem, kuri vairs pienu neražo: turpināt atbalstīt kooperatīvu attīstību, it īpaši mazo lauksaimnieku kooperāciju lopkopības produkcijas ražošanā un pārstrādē; atbalstīt ES struktūrfondu piešķiršanu kopīgiem projektiem lopbarības sagatavošanas un ražas novākšanas tehnikas iegādē, kad šim mērķim apvienojas vairākas saimniecības; noteikt paaugstinātu (120 litri uz vienu hektāru) bezakcīzes dīzeļdegvielas piešķiršanu piena lopkopībā.

Zemkopības ministrijai izteikts arī priekšlikums atbalstīt efektīvu saimniekošanas modeļu izstrādi tām zemnieku saimniecībām, kuras vēlas paplašināties, būvējot jaunas fermas, lai investīcijas piena ražošanā būtu eknomiski efektīvas (it īpaši saimniecībām, kurās ir 50 līdz 100 govju).

Piena ražotāji arī vērš Zemkopības ministrijas uzmanību kvalificēta darbaspēka trūkumam laukos un aicina izstrādāt un īstenot profesionālās pilnveides apmācību programmu “Slaukšanas operators - tehniķis”, kā arī rosina pilnīgi revidēt un pārstrādāt profesionālās lopkopības nozares izglītības struktūru, jo Latvijā zootehniķus vidējā profesionālā līmenī vairs nemāca.

“Lauksaimnieku apvienība” arī aicina iesaistīties valsts augstākās amatpersonas, lai Latvijai kā valstij, kursas piena ražošanas līmenis ir zems, nebūtu jāmaksā soda naudas par piena kvotu pārsniegumu, jo ir valstis, kurām līdz kvotu izpildei pietrūkst 20 un vairāk procentu. “Eiropas Savienībai un tās Komisijai nav nekādu morālu tiesību Latviju uz visiem laikiem atstāt nožēlojamas nomales statusā, prasot piena ražošanas pašreizējā līmeņa “iesaldēšanu”,” norādīts rezolūcijā.