Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Deputātu vietas sadalītas pareizi

Aivars Zilbers

2013. gada 11. jūnijs 00:00

119
Deputātu vietas  sadalītas pareizi

Pēc pašvaldību vēlēšanām laikraksts “Diena” no kāda Strenču iedzīvotāja, kurš nevēlējās publiskot savu vārdu, saņēma vēstuli, kurā rakstītājs lūdza painteresēties, vai, nosakot vēlēšanu rezultātus Strenču novadā, nav pieļauti pārkāpumi.

Tā kā laikraksts “Ziemeļlatvija” sekoja līdzi vēlēšanu norisei šajā novadā, “Diena” nosūtīja vēstuli mums.
Tāds gadījums vienīgais LatvijāVēstules autors, iepazīstoties ar vēlēšanu rezultātiem visā Latvijā, ar izbrīnu secina, ka Strenču novads ir vienīgais, kurā no saraksta, kas pārkāpis noteikto piecu procentu robežu, neviens kandidāts nav ticis novada domē. “Tādu brīnumu nav nevienā citā novadā. Pat mums kaimiņos – Beverīnas novadā – deputātos tikuši cilvēki, kuru pārstāvētais saraksts ieguvis vairāk nekā piecus procentus vēlētāju balsu. Lūdzu, pievērsiet šim faktam uzmanību!” mudina autors.Pārskatot vēlēšanu rezultātus, pirmajā mirklī tas tiešām šķiet interesanti. Vēlētāju apvienības “Ziemeļlatvija” saraksts ir ieguvis 5,3 procentus, bet domē no tā nav neviena pārstāvja. Tiesa, pārējie četri saraksti ar iegūtajām vēlētāju balsīm ir ievērojami atrāvušies.Piemēram, līderi – apvienība “Nākotnes vārdā jau šodien” - ir ieguvuši 49,09, bet tūlīt aiz viņiem – apvienība “Strenču novada attīstībai” - 19,56 procentus. Turklāt jaunajā sasaukumā, kā to nosaka likums, ir tikai deviņas deputātu vietas agrāko 12 vietā.Uz to norāda arī Strenču novada vēlēšanu komisijas priekšsēdētāja  Sarmīte Rodziņa: “Arī mēs komisijā, apkopojot rezultātus, sākumā domājām, ka kāds būs deputāts no saraksta “Ziemeļlatvija”. Taču, saskaitot svītrojumus un ievilktās pluszīmes, situācija mainījās. Ja būtu vairāk deputātu vietu domē, iespējams, pašvaldībā tiktu arī “Ziemeļlatvija”, taču tagad ir tikai deviņas vietas. Visi aprēķini notika elektroniski pēc noteiktas kārtības, tā ka galīgi nepareizi ir domāt, ka mēs tur kaut ko varētu ietekmēt. Internetā novada mājaslapā strencunovads.lv ir publiskoti visi vēlēšanu rezultātu protokoli. Tajos viss redzams, kā notikusi rezultātu aprēķināšana,” saka S. Rodziņa.
Viss noticis likumīgiArī Centrālā vēlāšanu komisija apliecina, ka viss noticis likumīgi. Komisijas Informācijas nodaļas vadītāja Kristīne Bērziņa skaidro, ka, nosakot vēlēšanu rezultātus, vispirms no derīgo aplokšņu kopskaita un katra saraksta saņemtajām derīgajām zīmēm aprēķina, kuri saraksti ieguvuši ne mazāk kā piecus procentus balsu, jo tikai tādu pārstāvji drīkst pretendēt uz vietām domē. Taču  likums nenosaka, ka šo sarakstu pārstāvjiem noteikti pienākas deputātu vietas. Tas izriet no cita rezultātu aprēķināšanas nosacījuma. Lai sadalītu deputātu vietas starp sarakstiem, jānosaka katra saraksta deputātu vietu dalījumi. Tos iegūst noteiktā kārtībā. Par katru kandidātu sarakstu nodoto derīgo vēlēšanu zīmju skaitu dala secīgi ar 1, 3, 5, 7 un tā tālāk, līdz dalījumu skaits ir vienāds ar attiecīgajā sarakstā pieteikto kandidātu skaitu. Tad iegūtos dalījumus par visiem sarakstiem sanumurē kopējā dilstošā secībā. Deputātu vietas iegūst tie saraksti, kuriem atbilsts lielākie dalījumi. “Strenču novada domē ievēlamais deputātu skaits ir deviņi, bet no pieciem sarakstiem viens ir guvis ļoti lielu pārsvaru – par to nobalsojuši gandrīz 50 procenti vēlētāju. Pēc rezultātu aprēķina šim sarakstam pienākas piecas deputātu vietas. Pāri paliek četras vietas, kas jāsadala starp četriem sarakstiem. Taču šiem sarakstiem ir dažāds iegūto balsu skaits, nevis līdzīgs, tādēļ sarakstam, kurš ieguvis lielāko skaitu, pienākas divas deputātu vietas. Pāri paliek divas vietas un trīs saraksti, tādēļ saraksts ar vismazāko iegūto balsu skaitu paliek bez deputāta vietas, kaut pārvarējis piecu procentu barjeru,” saka K. Bērziņa.