Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Izceļ neparasto Palsas krastā

Sandra Pētersone

2013. gada 11. jūnijs 00:00

46
Izceļ neparasto Palsas krastā

Palsmanē šovasar  iecerēts atklāt dabas izziņas un piedzīvojumu taku, kas vīsies gar Palsas upes krastu. Pirmie dabas dizaina objekti takas maršrutā jau radīti aizvadītajā nedēļā.

Tie ir gan koka rokdarbi, piemēram, “Izspiestās smadzenes”, gan arī, likvidējot apaugumu, apskatei atsegtas dabas ainavas Palsas krastā, kurās izcelti  iespaidīgākie koki. 
Gar krokodilu – uz totēma stabuTo vidū ir varens ozols un “Lielais Līkais” - līdz zemei noliecies vecs vītols, pa kura stumbru var gan kāpelēt, gan pasēdēt un atpūsties.Dabas dizaina objektu autori ir deviņi mājturības skolotāji no Smiltenes, Valkas un Rūjienas novadiem. Viņi  strādāja radošajās darbnīcās -  meistarklasēs, atsaucoties Jāņa Pērles, Smiltenes novada Izglītības pārvaldes mājturības skolotāju metodiskās apvienības vadītāja, aicinājumam.Divas dienas Palsmanē novada Izglītības pārvalde rīkoja pasākumu Vidzemes mājturības  skolotājiem, lai popularizētu kokgriešanu un koktēlniecību un ļautu pedagogiem radoši izpausties šajā jomā, veidojot dabas dizaina objektus, kas papildinās jau minēto taku.“Galvenais mērķis nebija radīt materiālas vērtības, bet dot iespēju skolotājiem apmainīties ar pieredzi un radoši darboties, lai viņi ikdienā neiegrimtu rutīnā. Ja vēl darbi izdodas un patīk citiem, tad ir dubultgandarījums,” saka pasākuma idejas autors Jānis Pērle. Viņš ir arī Palsmanes pamatskolas zēnu mājturības skolotājs un kopā ar dēlu Jāni  -  iniciators dabas izziņas un piedzīvojumu takas veidošanai Palsmanē.Visiem mājturības skolotājiem, radošo darbnīcu dalībniekiem, tika izrādīta  takas teritorija, un katrs tajā nolūkoja kādu ainavas elementu, ko, viņaprāt,  pārvērst par dabas dizaina objektu.Tā, piemēram, pērn ziemā nozāģēta vītola celms Palsas krastā tagad ir pārtapis par beku un kalpo arī kā  mērītājs ūdens līmenim upē palu laikā.  No upes izvilkta sakne “pārdzimusi” par reti sastopamu zvēru - Palsas krokodilu, papildinot Grund­zāles pamatskolas pedagoga Eināra Broma veidoto dizaina objektu “Stihijas”. Savukārt uz salas tiks uzsliets jau izveidots indiāņu totēma stabs.
Pie “smadzenēm” var pasvilpotBlomes pamatskolas zēnu mājturības skolotājs Juris Bērziņš no melnalkšņa stumbra izveidojis koka zvēriņu. Viņa darbs pēc kolēģu ierosinājuma  nosaukts par “Izspiestajām smadzenēm” gan piepju formas dēļ, gan arī tāpēc, ka netālu ir skola, un tos bērnus, kuri neklausīs skolotājiem,  varēs sūtīt paskatīties, cik bēdīgi klājies šim zvēriņam, smaida J. Bērziņš. Uz  viņa darbu var skatīties ne tikai klusumā. Var arī paņemt blakus nolikto svilpīti un pasvilpot.“Man tā bija pilnīgi jauna pieredze, jo agrāk neko tādu nebiju darījis,” par darbošanos kokgriešanā saka J. Bērziņš.Viņš, tāpat kā citi kolēģi, rosina līdzīgas radošās darbnīcas rīkot arī nākamajā gadā, jo ieguvums ir jauna pieredze un darbošanās ar jauniem darbarīkiem, piemēram, elektrisko kaltu.  Skolotāju veidotos dabas dizaina objektus var apskatīt jau tagad, sākot no Palsas krasta speciālās internātpamatskolas tuvumā, izbaudīt skaistās dabas ainavas un šīs vietas relaksējošo auru.Savukārt dabas izziņas un piedzīvojumu takā varēs doties pēc tās izveidošanas, iespējams, jau jūlija nogalē. Šobrīd projekts ir tikai sākumā. Takas maršrutā tiks izvietoti informācijas stendi un norādes. Dabas dizaina objektus papildinās seši piedzīvojumu elementi. Būs arī tiltiņi un pikniku un atpūtas vietas.Projektu  par takas izveidi biedrības “Abulas lauku partnerība” izsludinātajā konkursā iesniedza Palsmanes pieaugušo tālākizglītības atbalsta centrs, kura valdes priekšsēdētājs un dibinātājs ir J. Pērle. Projektu atbalstījis Lauku atbalsta dienests un līdzfinansē Smiltenes novada dome.