Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Jo skolēns vairāk basto, jo vairāk pazeminās sekmes

Inga Karpova

2011. gada 28. februāris 12:17

3476
Jo skolēns vairāk basto, jo vairāk pazeminās sekmes

Ar 1. februāri apstiprināti Ministru kabineta noteikumi, kas valstī ievieš vienotu stundu kavētāju apzināšanu. Ja skolēns uz stundām neieradīsies un vecāki nebūs par to ziņojuši mācību iestādei, tad pedagogi to darīs zināmu viņiem tās pašas dienas laikā.

Lielas nepatikšanas gaidāmas tad, ja skolēns bez attaisnota iemesla nobastojis vairāk nekā 20 stundu. Šādos gadījumos skolai jāsniedz informācija novada Izglītības pārvaldei, bet, ja skolēna bastošana turpinās, tad jāiesaista Bāriņtiesa un Sociālais dienests.

Izglītības un zinātnes ministrija uzskata, ka jaunie noteikumi veicinās skolas un vecāku sadarbību. Tās trūkums nereti esot arī iemesls bērnu kavējumiem.

Iegūts pozitīvs rezultātsValkas ģimnāzijas direktores vietniece Gunita Gindra un sociālā pedagoģe Ilze Čepanone uzskata, ka ģimnāzijā cīņu ar bastotājiem nevar nodēvēt kā cīņu ar vējdzirnavām. Tas ir pozitīvs rezultāts tam, ka skolā cīņa ar kavētājiem sākās jau pirms vairākiem gadiem un šogad situācija vērtējama kā pieņemama. Jau līdz šim vecākiem līdz stundu sākumam - pulksten 9 - bija jāinformē klases audzinātājs gadījumā, ja bērns neieradīsies skolā.

Līdz arī nosūtītās īsziņas. Gadījumā, ja līdz pusdienslaikam nav saņemta informācija par skolēnu, kurš nav ieradies uz stundām, klases audzinātājs zvana vecākiem. Bastotāju nodomus izjauc arī slēgtās izglītības iestādes durvis, bet tās dežurants atslēdz garajā dienasvidus starpbrīdī, jo daudzi bērni dodas pusdienot uz mājām. I. Čepanone atzīst, ka kāds pamanās no stundām aizlavīties arī tad. Viņa novērojusi, ka visbiežākais iemesls, kuru bērns min pie pieķeršanas, ir, ka viņš bijis noguris un gribējis atpūsties.

Nenobiedē stiprais salsSarunā ar ģimnāzijas 10.a klases skolēniem un audzinātāju Vinetu Skutāni noskaidrojās, ka viņi bijuši visvaronīgākā klase, kurus nenobiedēja stiprais sals. Skolēni atzina, ka kavēt stundas bez iemesla nav labi un ka viņi ir ielāgojuši kārtību - lai vai kas, bet par neierašanos uz stundām obligāti jāziņo klases audzinātājai.

V. Skutāne atklāj, ka reizēm gan skolēniem piemirstoties informēt viņu par neierašanos skolā, bet visā visumā situācija esot kontrolējama. Tam piekrīt arī 10.b klases audzinātāja Andriga Lozda, sakot, ka viņa strikti neievēro noteikumus, bet mēģina izprast katru skolēnu un iemeslus, kāpēc viņš neieradās skolā.