Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Kā noslēgt darba līgumu sezonas darbu veikšanai

Dagnija Lukstraupa

2013. gada 16. jūnijs 09:42

528
Kā noslēgt darba līgumu sezonas darbu veikšanai

 Sākoties pavasara un vasaras lauku darbiem, zemnieku saimniecībām un lauksaimniecības uzņēmumiem nereti nepietiek ar esošajiem darbinieku resursiem, tādējādi rodas nepieciešamība sezonas darbu veikšanai pieaicināt papildu darbaspēku. Reizēm tie ir vienas dienas darbi, reizēm – darbi vairāku mēnešu garumā. Šādos gadījumos darba devēji nereti uzdod jautājumu – vai par šo darbu veikšanu vispār ir jāslēdz darba līgums, savukārt, ja ir – kā to pareizi noformēt?

Arī lauku darbos, kaut tie būtu tikai vienas dienas ietvarā, aizliegts nodarbināt darbinieku bez darba līguma. Tostarp Darba likuma 40.panta pirmā daļa nosaka, ka „darba līgums slēdzams rakstveidā pirms darba uzsākšanas”. Darba līgumu slēgšanu uz noteiktu laiku reglamentē Darba likuma 44.pants, nosaucot šādus gadījumus:

  1. sezonas rakstura darbu;
  2. darbu tādās darbības jomās, kurās darba līgums parasti netiek slēgts uz nenoteiktu laiku, ņemot vērā attiecīgās nodarbošanās raksturu vai arī attiecīgā darba pagaidu raksturu;
  3. promesoša vai no darba atstādināta darbinieka aizvietošanu, kā arī tāda darbinieka aizvietošanu, kura pastāvīgā darba vieta kļuvusi brīva līdz brīdim, kad tiks pieņemts darbā jauns darbinieks;
  4. gadījuma darbu, kas uzņēmumā parasti netiek veikts;
  5. noteiktu pagaidu darbu, kas saistīts ar uzņēmuma darbības apjoma īslaicīgu paplašināšanos vai ražošanas apjoma pieaugumu;
  6. neatliekamu darbu, lai novērstu nepārvaramas varas, nejauša notikuma vai citu ārkārtēju apstākļu izraisītas sekas, kuras nelabvēlīgi ietekmē vai var ietekmēt parasto darba gaitu uzņēmumā;
  7. bezdarbniekam paredzētu algotu pagaidu vai citu darbu saistībā ar viņa dalību aktīvajos nodarbinātības pasākumos vai darbos, kas saistīts ar aktīvo nodarbinātības pasākumu īstenošanu;
  8. profesionālās vai akadēmiskās izglītības iestādes izglītojamā darbu, ja tas saistīts ar sagatavošanos darbībai noteiktā profesijā vai studiju virzienā.

Darbu jomās, kur līgums parasti netiek slēgts uz nenoteiktu laiku, sīkāk izdala Ministru kabineta (MK) noteikumi Nr.353, minot sporta, kultūras, finanšu un izglītības jomas.

Slēdzot darba līgumu uz noteiktu laiku, tajā  noteikti norādāms pamatojums, kādēļ tas tiek darīts. Lauksaimniecībā šis pamatojums var būt sezonas darbu veikšana, kā arī noteiktu pagaidu darbu veikšana, kas saistīta ar uzņēmuma darbības apjoma īslaicīgu paplašināšanos vai ražošanas apjoma pieaugumu.

Tāpat līgumā uz noteiktu laiku konkrēti norādāms tā beigu termiņš. Ja darba līgumā nav norādīts laiks, uz kādu tas noslēgts, vai arī atbilstoši apstākļiem nav pieļaujama darba līguma noslēgšana uz noteiktu laiku, tas atzīstams par noslēgtu uz nenoteiktu laiku. Uz noteiktu laiku noslēgta darba līguma termiņš nevar būt ilgāks par trim gadiem (ieskaitot termiņa pagarinājumus), ja citā likumā nav noteikts cits darba līguma termiņš. Šis nosacījums gan neattiecas uz sezonas darbiem, jo šajā gadījumā likumdevējs paredzējis, ka termiņš sezonas rakstura darbu līgumam (ieskaitot termiņa pagarinājumus) nevar būt ilgāks par 10 mēnešiem viena gada laikā.

Par darba līguma termiņa pagarināšanu uzskatāma arī jauna darba līguma noslēgšana ar to pašu darba devēju, ja laikposmā no iepriekšējā  darba līguma noslēgšanas dienas līdz jaunā darba līguma noslēgšanas dienai tiesiskās attiecības nav bijušas pārtrauktas ilgāk par 30 dienām pēc kārtas.

Ja, beidzoties termiņam, uz kādu noslēgts darba līgums, neviena no pusēm nav pieprasījusi izbeigt darba līgumu un darba tiesiskās attiecības faktiski turpinās, darba līgums uzskatāms par noslēgtu uz nenoteiktu laiku. Darba likuma 113.pants nosauc kārtību, kādā izbeidzas darba līgums, kas noslēgts uz noteiktu laiku, proti, „darba tiesiskās attiecības pēc līguma, kas noslēgts uz noteiktu laiku, izbeidzas ar dienu, kad izbeidzas darba līguma termiņš. Ja darba līgumā, kas noslēgts uz noteiktu laiku, nav noteikts beigu termiņš, darba devējam ir pienākums rakstveidā paziņot darbiniekam par gaidāmo darba tiesisko attiecību izbeigšanos ne vēlāk kā divas nedēļas iepriekš”.

Tomēr darba devējam jāatceras, ka uz darbinieku, ar kuru noslēgts darba līgums uz noteiktu laiku, attiecināmi tādi paši noteikumi kā uz darbinieku, ar kuru noslēgts darba līgums uz nenoteiktu laiku.

Uzņēmējus, kuriem radušās neskaidrības vai jautājumi šajā vai citos darba aizsardzības vai darba tiesību jautājumos, aicinu bez maksas konsultēties Latvijas Darba devēju konfederācijas Vidzemes reģiona konsultāciju centrā Valmierā, Garā ielā 7, kā arī zvanot pa tālruņiem 64233448 un 28610420 vai sūtot savus jautājumus uz e-pastu dagnija@lddk.lv.

Latvijas Darba devēju konfederācijas reģionālo konsultatīvo centru darbība tiek nodrošināta Eiropas Savienības  Sociālā fonda projekta „Darba attiecību un darba drošības normatīvo aktu praktiska piemērošana nozarēs un uzņēmumos” 1. aktivitātes „Darba devēju konsultatīvo centru izveide plānošanas reģionos un informācijas sniegšana darba devējiem par darba tiesisko attiecību un darba aizsardzības normatīvo aktu praktisku piemērošanu” ietvaros.