Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Pretim jābūt kontaktligzdai

Aivars Zilbers

2013. gada 18. jūnijs 00:00

94
Pretim jābūt kontaktligzdai

Piektdien Valku apmeklēja ekonomikas ministrs Daniels Pavļuts, lai iepazītos ar saimniecisko darbību novadā un uzklausītu vietējo uzņēmēju viedokļus.

Vizītes sākumā ministrs apmeklēja vienu no lielākajiem novada uzņēmumiem – SIA “PEPI RER”, kur ražo polietilēna izstrādājumus. Ar darba organizāciju un notiekošo ražošanas procesu ekonomikas ministru iepazīstināja SIA “PEPI RER” valdes priekšsēdētājs Imants Šteins.
Plāns ir, tas tikai jāīstenoPēc tam D. Pavļuts tikās ar Valkas rajona kluba “Uzņēmēji” biedriem un kluba uzaicinātajiem biznesmeņiem. Sarunā piedalījās arī Valkas novadā pašvaldību vēlēšanās uzvarējušā Vidzemes partijas saraksta līderis Vents Armands Krauklis.D. Pavļuts interesējās, kāds mūspusē ir cilvēku noskaņojums. V. A. Krauklis skaidroja, ka Valkas un Smiltenes pusē tas ir atšķirīgs. Valkā vairāk jūtams pesimisms, jo ļoti grūti ir attīstīties nelieliem uzņēmumiem. Lielas grūtības ir iegūt no bankām kredītus. Kā vienu no variantiem šo problēmu risināšanā V. A. Krauklis minēja ideju par krājaizdevu sabiedrību veidošanu nākotnē. Uz ministra jautājumu, vai darba vietu skaits palielinās, daži uzņēmēji atbildēja, ka darbs gan būtu, ko piedāvāt, bet grūti ir atrast prasmīgus un profesionālus tā veicējus. Tādēļ ministram jautāja, kā veicas ar reemigrācijas plāna īstenošanu, lai sekmētu profesionālu sava aroda meistaru atgriešanos no ārzemēm dzimtenē. “Reemigrācijas plāns vispirms ir domāts tādēļ, lai piespiestu valsts pārvaldi beidzot sakārtot savu pakalpojumu sistēmu, lai tā varētu palīdzēt mūsu tautiešiem atgriezties. Visu pārējo plānu, to skaitā Nacionālās attīstības, uzdevums ir attīstīt valsti, lai cilvēki vairs nebrauktu projām. Tas arī, pēc manām domām, ir visīstākais pretaizbraukšanas plāns. Tikai tas tiešām arī  jāīsteno,” saka D. Pavļuts. Diskusija ievilkās par energoresursu ražošanu un izmantošanu. Zemnieki vēlējās zināt, vai gaidāms atbalsts mini koģenerācijas stacijas iekārtu iegādei, lai varētu apsildīt kaut vai siltumnīcu blokus saimniecībā. Vēl bija jautājums, vai ilgi vēl tiks vesta šķelda uz ārzemēm, kur to izmanto elektronerģijas ražošanai, vai arī tomēr mēs sāksim ražot elektrību. Ministrs skaidroja, ka mums pašiem savas saražotās elektrības ir pietiekami daudz, bet problēmu rada tas, ka trūkst jaudu, ar kurām to iegūt lēti, lai varētu piedāvāt tirgū par konkurētspējīgām cenām. Pašlaik notiekot šo jautājumu risināšana.
Radīs iespēju līdzfinansējumamAttiecībā uz mazo uzņēmumu attīstības veicināšanu D. Pavļuts izklāstīja ministrijas izplānoto koncepciju. “Vēlamies visā valstī izveidot modernai ražošanai piemērotu industriālo teritoriju tīklu.  Otra lieta, kas noderētu arī tādai salīdzinoši nelielai pilsētai kā Valkai, ir iespēja no pašvaldības puses sniegt palīdzību tiem, kuri vēlas attiecīgajā teritorijā ienākt ar savām investīcijām. Tāda prakse ir Igaunijā, un arī mēs to gribam īstenot. Tas nozīmē, ka jārada līdzfinansējuma fonds, no kura mēs piešķirtu līdzekļus pašvaldībai un tā ar līdzfinansējumu sekmētu investora ienākšanu. Tā varētu būt atbilstoša ceha sakārtošana un piedāvāšana, ūdensvada ievilkšana vai cits darbs. Tēlaini runājot, ja nāk uzņēmējs un vēlas iespraust tīklā kontaktdakšu, tad lai ir pretim atbilstoša kontaktligzda,” saka D. Pavļuts. Šo ideju Valkas puses uzņēmēji atzinīgi novērtēja. Šis bija kārtējais ekonomikas ministra brauciens uz reģioniem ar nolūku iepazīt klātienē uzņēmējdarbības attīstību dažādās valsts vietās, lai vēlāk pieņemtu visatbilstošākos lēmumus saimnieciskās darbības veicināšanai.