Ziemellatvija.lv ARHĪVS

Sitaminstrumentālistiem turpinājums sekos

Aldis Dubļāns

2013. gada 20. jūnijs 00:00

0
 Sitaminstrumentālistiem turpinājums sekos

Tradicionālajā un Baltijā lielākajā klasiskās mūzikas “Rīgas festivāls” ietvaros unikālā koncertā “Sitaminstrumentu zvaigznes”, kura rīkošanas iniciators ir valcēnietis Guntars Freibergs, pulcināja visus labākos Latvijas sitaminstrumentālistus.

Koncerts notika Latvijas Dzelzceļa vēstures muzejā. Šis ir Latvijā vēl nebijis projekts – sitaminstrumentu meistari un mācekļi uz vienas skatuves visdažādākajās kombinācijās aizraujošā, dinamiskiem ritmiem piesātinātā lieliskas mūzikas programmā.
Kopiena ir draudzīgaPatiesībā šī bija Latvijas sitaminstrumentālistu zvaigžņu parāde – pēc starptautisku konkursu laureāta Guntara Freiberga ierosinājuma vienkop pulcējušies gan tādi meistari kā Latvijas Mūzikas akadēmijas asociētais profesors un sitaminstrumentu klases vadītājs Edgars Saksons, tautā iecienītie Rihards Zaļupe un Elīna Endzele, gan sitaminstrumentālistu jaunās paaudzes pārstāvji Mikus Bāliņš, Elvijs Endelis un citi.“Ziemeļlatvijai” izdevās sazināties ar Guntaru Freibergu, kurš pašlaik studē Austrijā. Viņš Valkā ieradīsies jūlija sākumā, taču piekrita atbildēt uz dažiem jautājumiem. Jautāts par ieceri veidot šādu koncertu, Guntars stāsta, ka sitaminstrumentālistu kopiena Latvijā ir raksturojama kā draudzīga un koleģiāla. “Vēlējāmies visi, Latvijā aktīvākie un pazīstamākie nozares pārstāvji, kopīgi izveidot iespaidīgu un iedvesmojošu projektu. Tā nu vārds pa vārdam un pagājušajā vasarā pirmo reizi vienojāmies par programmu un citām detaļām. Tālāk jau viss gāja savu gaitu,” smaida Guntars.
Interese par sitējiem augJaunais mūziķis uzskata, ka, radot pirmo šādu koncertu, ir paveikts ļoti labs darbs un publikas sajūsma jau ir viennozīmīgs tā vērtējums. Kā katrā lietā, arī tagad jau izdarīti secinājumi un sitaminstrumentālistu kopa ir gatava kāpt vēl augstāk nākamajās uzstāšanās reizēs. G. Freibergs ir pārliecināts, ka interese par sitaminstrumentu specialitāti mūzikas skolās noteikti aug. Tāpat arī Mūzikas akadēmijā šobrīd ir spēcīgākā sitēju klase, kāda, iespējams, jebkad ir bijusi. Līmenis aug visās vecuma grupās. “Viena no mūsu ansambļa ideoloģiskajām šķautnēm ir interesi par sitamajiem instrumentiem arvien palielināt un iedvesmot bērnus izvēlēties šo specialitāti, kā arī jauniešus nodarboties ar to arvien dedzīgāk,” pauž mūziķis.Iespaidos par koncertu labprāt dalījās Guntara vecāki Guntis un Liesma Freibergi. “Visvairāk esmu pārsteigts par to, ka apmēram tūkstošvietīgā zāle bija skatītāju pilna. Tik plašu instrumentu klāstu nācās dzirdēt pirmoreiz. Koncertā bija ļoti sarežģīta Eiropas līmeņa programma. Mūziķi mainījās katrā skaņdarbā. Domāju, ka Dzelzceļa muzejs šim koncertam bija ļoti piemērots. Guntars pajokoja, ka viņa uzdevums ir iedarbināt visas muzejā esošās lokomotīves. Tāda sajūta patiesi bija,” atceras Guntis Freibergs. Viņš atzīst, ka gaisotne koncertā bija lieliska, katrs skaņdarbs tika uzņemts ar ovācijām. Mūzikas gardēžiem tie bija īsti svētki, cerams, ar turpinājumiem.